Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Pozvánky: Je jich moc a moc, Lhota, Hluk, Kunovice, Ostrožská Nová Ves, Uherský Ostroh, Blatnice,Velká, Suchá Loz, Strážnice + Lennon v Hradišti + Román pro muže v Hluku - podívajte sa!

Samozřejmě, akcí je všude moc a moc, tož si na některé zajděte. Téměř všechny budou mít už adventní a vánoční náladu, je příjemné se takových setkání účastnit. Akorát si vždycky povzdechnu, aby všechna ta krásná slova, která všude možně znějí se také začala už konečně  "přenášet" do vztahů mezi lidmi - bohužel s koncem Vánoc zmizí jako zimní sníh. Jak ale z okna vidím, sněhu nám požehnaně přibývá, tak si ho aspoň dočasně na pár týdnů užijme - stejně jako všech těch pěkných slov ...

 

Nejdříve bych vás chtěl pozvat do Hluku, do tamní sportovní haly, kde začne v neděli 5. prosince od 14.OO školní akademie. Viděl jsem generálku a proto vám doporučuju nedělní premiéru i derniéru zároveň. Vidět, co všechno si připravili žáci se svými učitelkami (a jedním učitelem) je opravdu velmi zajímavé a atraktivní. 

 

Jinak jednu akademii můžete vidět i dnes, v pátek od 17.00 ve sportovní hale v Kunovicích. To se předvedou kunovické děti.

 

Další pozvánka se týká Velké nad Veličkou. Už řadu dnů mám na svých stránkách pozvánku na Mikulášskou besedu u cimbálu, která tam začne v sobotu 4. prosince od 19.00. Mezi "taháky" večera určitě patří křest CD kapely s názvem Musica Folklorica.  Dojděte.

 

Mikulášské zpívání je v sobotu 4. prosince také v Ostrožské Lhotě. Paradoxně o tom vůbec nevím, ani jsem neviděl plakát, přestože bydlím ve stejné vesnici :) Začátek 19.00. Kdo zpívá kromě domácích? Nevím.

 

Ve stejnou dobu bude Beseda u cimbálu v Uherském Ostrohu. Od 20.00 hrají staří Burčáci. Pozor! Místo určení - nový sál nové budovy Střelnice!

 

A ještě jednou sobotní večer 4. prosince - blatnické ochotnické divadlo hraje představení Nerušit prosím. Slyšel jsem na něj velmi pochvalné reference. Akorát, kdo má stihnout asi tak deset pozvánek na sobotní večer? :) Navíc začátek klasický - 19.00.

 

Teď se přesuneme do Strážnice, a když do Strážnice, tak, kde jinde, než do tamního muzea v přírodě. Od soboty 4. prosince do středy 8. prosince tam uvidíte, jak že ty tradice vypadaly, když ještě byly skutečnými tradicemi. Cituji z pozvánky: "Pořad návštěvníkům přiblíží atmosféru doby od svatého Martina až po Tři krále, s důrazem na ukázky tradiční lidové kultury tohoto období - zajímavé magické praktiky, příprava tradičních jídel, výroba vánočních ozdob a úprava interiérů domácností. V pořadu se představí řemeslníci, obchůzka Lucek, Tři králové, koledníci a mikulášská obchůzka s maškarami." Veškeré podrobnosti najdete po kliknutí TADY.  

 

Toto je asi nové místo v našich pozvánkách, poprvé sem dávám také pozvánku do Suché Loze. V sobotu 4. prosince tam mají Mikulášský jarmark. Místo: obecní sál. Čas: 15.00 až 17.00. Podrobná pozvánka je prosím v příloze.Pokud v běžném životě nepotkáváte andělíčky, tož v Suché Lozi je uvidíte - a to v 16.30. Dóm si jich vzít ale nemožete - tam už určitě máte nějaké vlastní :)

 

Dlouhodobě se snažím tady na webu i v časopisu podporovat ruční práce, pořádané krojovými dílnami v Uherském Ostrohu i Blatničce, tady je nejnovější pozvánka: Malování na hedvábí - přijďte si vytvořit vytrážky i šátky, které potom potěší pod vánočním stromečkem vaše blízké. Na kurz je potřeba se předem přihlásit. Místo:  Prostory dílen značky Lidové tradice a řemesla Uh. Ostroh, začátek 4. prosince od 14:00.

 

Od pondělí najdete na hlavní stránce tohoto webu pozvánku do Velké nad Veličkou tentokrát na sobotu 11. prosince. Tonda Vrba tam opět pořádá populární a velmi bohatě zastoupený pořad Došli sme tam na koledu... Vystupujících je tolik, že sa nevejdů ani na pódium ani tady do textu. Máte je v příloze tohoto článku, no a potom od pondělí na hlavní straně. Nezapomeňte začátek! 15.00 !!!!!!!!!

 

Pochopitelně, nesmíme zapomenout na čerty a Mikuláše! Na tom našem hříšném světě se letos objeví v neděli 5. prosince, úřadovat budou všude ve vašem okolí, nikdo jim neutečeme. Konkrétně mám pozvánku do Ostrožské Lhoty a Ostrožské Nové Vsi. Ve Lhotě sa čerti spustijů z řetazů v 15.30 u obecního úřadu, poté, co se posilní, vydajů sa do ulic - malé děcka radši schovajte :) Pokud jde o Ostrožskou Novou Ves,vše pořádá tamní vinotéka, bohužel, nemlůžu plakát s pozvánkou nikde na webu najít !

 

A samosebou podporujeme i výborný Dům dětí a mládeže Pastelka v Uherském Ostrohu. Tady je jeho program na neděli 5. prosince, kdy pořádá Adventní neděli s andělem a Mikulášem (převzato ze stránek www.ostrozsko.cz)

Kromě Pastelky pořádá divadelní soubor BLIC a FS Ostrožan II.

Od 14:00 hod. - ANDĚLSKÉ VÝTVARNÉ DÍLNIČKY - Výroba originálních vánočních dárečků, které zahřejí u srdce právě proto, že budou s láskou vyrobené. Jsou pro vás připraveny vánoční krabičky, náušničky, přáníčka a pro nejmenší vánoční zápichy do květináče.

Od 16:00 hod. - MIKULÁŠSKÁ NADÍLKA - Svou návštěvou nás poctí sám Mikuláš se svým pomocníkem čertem a hodným andělem. Pro hodné děti přinese malé dárečky. Pod vánočním stromečkem, který bude na parkovišti před zámkem si zazpíváme koledy společně s pěveckým souborem Tetky.

Od 17:00 hod. - SLET MIKULÁŠŮ, ČERTŮ A ANDĚLŮ - Všichni, co si na tento den chystáte masky, přijďte na slet kouzelných bytostí. Zažijete s námi spoustu legrace a nejedno překvapení.

Místo - nádvoří zámkůůůůů !!!!!!!!!

 

Ještě Euroklub v Hluku, pro všechny tance chtivé děti!!! V sobotu 4. prosince od 17.00 tam je pro všechny připravena Dětská mikulášská diskotéka!!!

 

A poslední věc - na konečně aktuálních a doplňovaných stránkách Ostrožské Nové Vsi jsem si přečetl o vánočních dílničkách v tamní škole, budou ve čtvrtek 9. prosince od 9.00 do 16.00, jen pozor od 12.00 bude hodinová přestávka - asi na nějaký dobrý oběd :)  

 

Tak, další várka pozvánek na další dny se objeví tady na webu v dalších dnech. Posílejte akce, pořádejte akce, choďte na akce - a hlavně všechen ten předvánoční "akcijový"  uragán ve zdraví přežijte :)

 

A přece jen ještě pozvánka - zázrak, nevánoční ani nečertovská! John Lennon v Uherském Hradišti ! Podrobnosti v přiloženém souboru !

 

RB   

Ps. A ještě dodatečně upozorňuju na divácky přitažlivý film Román pro ženy v Hluku - podrobnosti TADY !