Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Po dovolené: co bude či nebude od 1. září, kdy končím svou práci + co chystám na stránky + PROSBA: posílejte příspěvky sem na web i do časopisu

Zdravím všechny čtenáře po dovolené, kterou jsem v minulých dnech trávil v Praze. Postupně se budu snažit dávat sem na stránky různé příspěvky ze Slovácka, ať už půjde o ohlédnutí za folklorní Strážnicí a Velehradem, tak o příspěvky, které budou mířit k budoucnosti - kupříkladu k Horňáckým slavnostem. 

Mám hodně restů, ale ty se spíš navyšují než ubývají, pokud se těmto stránkám i focení věnuji mimo pracovní dobu a zadarmo, nedá se toho bohužel mnoho stihnout. Přesto bych vám chtěl poslat různé slíbené fotky a videoukázky, stejně jako bych chtěl mnohé fotky a videoukázky dát sem na web. Jestliže jsem na vás zapomněl, nejlepší ze všeho je udělat jednu věc- poslat mi SMS zprávu na můj mobil 602 433 970.     

Chtěl bych dát sem na stránky také to nejzajímavějšího z regionálního tisku, Dobrý den s kurýrem ani Slovácké noviny jsem zatím moc nečetl, středeční a páteční Slovácké mám vždycky u paní trafikantky schované, kurýr jsem si kupoval ještě před odjezdem do Prahy, ale stačil jsem ho jen proletět.

V příštích týdnech se chci také rozhodnout, jak dál pokračovat se stránkami SlovackoDNES.cz, začátek nového školního roku je vždy příležitostí odstartovat něco nového nebo alespoň se o něco pokusit. Dnešním dnem začínám rovněž pracovat na dalším čísle časopisu Krajem svatého Antonínka, půjde v pořadí už o číslo 34., které by mělo být v prodeji od začátku září.

Teď je dokončeno číslo 33., které se začne prodávat od příštího týdne. Letos vyjde ještě číslo 35., které bych měl připravit na začátek listopadu. Od příštího roku už bude pravděpodobně časopis vycházet kvůli nedostatku peněz jen ve značně zredukované podobě, takže o to více mi záleží na dvou letošních posledních číslech.

I proto vás chci velmi poprosit  o spolupráci na těchto dvou číslech, jestliže máte cokoliv, co se týká dění, zajímavých akcí či lidí z Ostrožska a Horňácka, prosím, ozvěte se mi, určitě pro ně bude v těchto číslech místo!   

Zároveň budu rád také za příspěvky z celého Slovácka, které dám rád sem na stránky SlovackoDNES.cz. Často stačí, když mi odešlete jen odkaz, já ho sem na stránky dám a tady ho najdou čtenáři, kterým sem chodí denně několik stovek. Nyní například běží Kopaničářské slavnosti, , v Dolním Němčí pečou chleba, v Uherském Ostrohu hraje Mistříňanka, těch akcí je hodně a hodně. Velmi mě zajímají i věci zásadní typu důležitých "komunálních", obecních, městských či krajských událostí, za takové tipy či příspěvky budu rovněž velmi vděčný, díky!     

Pokud jde o témata, která dám sem na stránky, mám toho v plánu hodně, uvidím, co mi čas dovolí. Musím se totiž zároveň vrhnout do práce ve svém zaměstnání, což je do konce srpna Střední průmyslová škola a Obchodní akademie v Uherském Brodě. V příštích dnech mě tam čeká ještě dost práce, rád bych dokončil některé věci, které mě bavily a viděl jsem v nich i smysl. Celé působení ve škole bylo ohromnou zkušeností, ke které se jistě budu vracet i tady na webu. Je fakt, že když něco člověk zažívá napřímo, naživo každý den, je to absolutně něco jiného, než když člověk jako novinář někam zavolá, nebo přijde na nějakou návštěvu v řádu hodin.

Poslední srpnový den ale na uherskobrodské škole končím, nevyužil jsem nabídku na pokračování, protože bych se rád vrátil k novinařině - pokud možno k novinařině nezávislé, ne té, kterou fakticky financují například regionální radnice či kraj ve snaze zajistit si co nejlepší mediální obrázek u lidí (tedy voličů). Dělat v dnešní době takovou novinařinu je složité už vzhledem k tomu, že lidem stačí krátký souhrn zpráv z internetu a zdarma, ale nechtěl bych ještě novinařinu úplně zabalit. Nezávislou žurnalistiku potřebujeme víc, než jsme si schopni připustit, a to jak na celostátní úrovni, tak v regionech, zatímco v Praze se to zatím ještě docela daří, v regionech je to vesměs bída.

S budoucností mé práce a místa, kde budu pracovat, souvisí i budoucnost těchto stránek SlovackoDNES.cz. Jsem přesvědčený, že stránky o Slovácku by šlo dělat velmi zajímavě a šlo by i přitáhnout ještě více čtenářů, bez financí to ale není možné. A najít někoho, kdo by takový projekt tady na Slovácku financoval, je nemožné. Uvidíme, co budoucnost přinese.    

Úplně nakonec vysvětlení k této fotce: Sem na své stránky jsem nedával vlastní fotku už možná nějaký ten rok, tak jsem si řekl, že dnes, když mám tu dovolenou, sem jednu fotku - naprosto aktuální - dám, tak mi tu sebestřednost promiňte. Fotka je z dnešního rána, s dcerou jsme se šli po ránu projít po Praze a zastavili jsme se v místě, které mám velmi rád, prožil jsem tady štastné období, na které vzpomínám moc často. Dcera mě vyfotila na Smíchově, před budovou Anděl Media Centrum, kde jsem do návratu na rodné Slovácko pracoval v MF DNES a iDNES.cz. 

RB  

foto: AB (Praha - Smíchov, sobota 13. července 2013, 7.30 hod.)