Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Ohlédnutí za víkendem: první videa z Prahy, česneková Folklorika, návrat k novoveským hodům, návrat ke slavnostem a hlucké Moravě, krásné zemi, i vernisáž výstavy Zdeňka Hudečka v Ostrohu + radost nad skvělými výsledky volebních průzkumů na Zlínsku

Měl bych své stránky aktualizovat, ale přiznám se vám, že tak činím tak nějak z posledních sil a z polozavřenýma očima. Mám za sebou celodenní pondělní reportážní cestu do Mělníka, které předcházel můj nedělní půlnoční příjezd vlakem ze Slovácka, kde jsem stejně po pátečním nočním příjezdu z Prahy strávil víkend psaním posledního letošního čísla časopisu Krajem svatého Antonínka. Po takových hodinách a dnech se těžko píše, proto budu stručný - určitě to uvítáte :)

 

Nejdříve jeden návrat na Slovácké slavnosti vína a otevřených památek, teď o víkendu jsem dal na internet video, které jsem nahrál na slavnostech při závěrečném vystoupení Mikroregionu Ostrožsko na nádvoří Reduty. Úplný konec patřil skromné "dechovečce" z Hluku s názvem Pohoda, kterou sem na web dávám z jednoho důvodu - byla to skutečně pohodička, jakým způsobem vyhrála a zpívala, nebyl jsem sám, kdo jsme seděli v tom sobotním odpoledni na nádvoří a jen tak poslouchali. Tady jsem nahrál veleznámou písničku Morava, krásná zem, možná ji sem teď dávám tak trošku symbolicky, protože mě mrzí, jak se od lidí ve svém okolí dočkávám nálepky "Pražáka". Asi to ani nemyslí zle, a vůbec se za ně na to nezlobím, ale trošku mě to mrzí. I když jsem momentálně odešel pracovat do Prahy, myslím, že srdcem i vzpomínkami jsem stále doma. A pevně věřím tomu, že všechny nové zkušenosti či kontakty, které v Praze získám, jednou využiji ve prospěch rodného Slovácka.  

 

 

 

Když jsem zmínil Prahu, můžete se podívat na dvě videa, která jsem minulý týden v Praze natočil. TADY jsem zachytil našeho krajana z Ratíškovic, který propagoval město Písek v centru Prahy. Narazil jsem na něj úplně náhodně, chtěl jsem udělat povídání s Písečany a při povídání mi tento muž řekl, že je ze Slovácka - poslechněte si ho, v Písku má skvělou historickou krčmu, takže jestli budete v těchto místech, zajděte do ní.

 

Na druhém videu z Prahy jsem nahrál okamžiky, kdy jsem byl psát článek o prodeji vily spisovatele Karla Čapka. Můžete vidět majitele této vily, který ji prodával Městské části Praha 10. Následně jsem s oběmam muži dělal rozhovor - třeba to bude někoho zajímat, hlavně jsem chtěl ukázat majitele vily. Jste jediní, kdo takové video vidí.

 

Pokud vás videa mimo Slovácko budou bavit, budu točit a přidávat v budoucnosti další, a to jak z Prahy, tak ze středních Čech - já myslím, že je zajímavé ukazovat lidi z jakéhokoliv místa, ať jsou z našeho rodného kraje, z jiných míst České republiky, nebo třeba ze světa.  Dnes jsem byl v porodnici v Mělníku a také v Lobkoviczském vinařství, takže příště vás pro změnu ukážu tento kousek naší země. Teď už pojďme zpět na Slovácko.

 

Nejdříve dám odkaz na česnekovou Folkloriku (TADY je odkaz), tedy na známý "folklorní" pořad, který se tentokrát týkal česneku, zejména toho, který se pěstuje na našich polích i toho, který se prodává v Buchlovicích na Festivalu česneku. Zároveň můžete slyšet i výborné děti ze souboru Malá Nivnička... Osobně jsem byl na festivalu loni, a bylo to poprvé i naposledy. Z celé akce se totiž spíš stal trh s česnekem, ze všeho nejvíce jsem potkával návštěvníky, kteří v menších nebo větších pytlech táhli domů česnek. Folklorika ale za podívání stojí, myslím, že budete překvapeni, co všechno autoři pořadu do několika minut zařadili. 

 

Rád bych vám ukázal také nedělní vernisáž obrazů Zdeňka Hudečka v Uherském Ostrohu. Celou vernisáž jsem nahrál a můžete ji vidět TADY. Výstavu určitě doporučuju, uvidíte řadu pěkných obrazů, navíc prostředí věže se ukázalo jako velmi dobré řešení, slyšel jsem hodně lidí, kteří byli místem nadšeni.

 

Chtěl bych se také ještě vrátit k novoveským hodům. Pokud chcete, můžete se podívat TADY na videoukázku z konce hodové mše svaté, moc se mi líbilo, jakými slovy místní farář P. Kuchař přítomné oslovil. Jednu jeho větu z těchto okamžiků dám asi i do titulku celého článku, který o hodech připravuji do dalšího čísla časopisu Krajem svatého Antonínka.

Pro zajímavost ještě dávám TADY audio záznam, na kterém jsem nahrál, jak Novovešťané zpívali v kostele písničku Svatý Václave. Proč jsem to nahrál? Protože dnes většinou v kostele zpívají tak maximálně zpěváci k tomu určení, v této chvíli se mi ale zdálo, že snad zpívala většina kostela.

 

Velmi rád bych vás pozval také na hody v Uherském Ostrohu, které jsou už teď o víkendu - plakát je na hlavní stránce webu. V Ostrohu tentokrát mají jen jednoho stárka a stárku, ale co jsem slyšel, oba jsou výborní  a určitě se postarají o parádní hody. Na web jsem dal také pozvánku do Ostrožské Lhoty, kde můžete v pátek slyšet stále populárnější CM Falešnica. V Ostrožské Lhotě bylo nyní v sobotu biřmování, ale nebyl jsem přítomen, v minulosti jsem už dával na web poměrně dost ukázek z biřmování na Slovácku, svým způsobem jde vždycky o jedno - aby ti, kteří jsou biřmovanci, přišli k oltáři skutečně za sebe a s těmi nejlepšími úmysly, a ne pouze proto, že si to přáli babičky či jiní příbuzní...  

 

RB

 

Ps. Jelikož jsem dnes večer slyšel výsledky předvolebních průzkumů ve Zlínském kraji, víc řádek se mi psát nechce. Výsledky jsou to skvělé!!! ČSSD, Babiš a komunisté by mohli vytvořit vládu, k nim dát ještě Okamuru a Bobošíkovou a je hotovo. A ještě by mohli vzít Bártu! A Mynářa! Jak sem na něho mohl zapomnět! To by byl premiér! Skvělá sestava!!!  Tož sa tady opatrujte a užijte si to s touto sestavou celé čtyři roky. Mně se zatím na stole v redakci objevilo úterní vydání novin, takže můžu jít domů i s nejnovějšími zprávami z tohoto našeho světa, který se točí stále stejně dokola, protože česko-moravský volič je ve skutečnosti neustále nespokojený, neskutečně naivní a věčně hledající svého "spasitele".