Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

LEDEN 2025 (druhá polovina): Můj občasný zápisník - nadále z rodného Slovácka iz Prahy. Opět trochu ze soukromí a hodně z novinařiny a politiky

Skončil leden, a když se teď za ním ohlížím, tak si říkám, jak jsem ho mohl překonat, aniž bych se psychicky či fyzicky složil. Bohužel, jak je u mě zvykem, žil jsem na 110 procent prací a novinařinou a prožíval obrovsky vše, co je s tímto spojeno. Věděl jsem, že po příchodu nového vedení do redakce bude více práce a problémů, což také stalo. Snažil jsem se být co nejvíce užitečný, pracoval nadoraz a do toho s velkou bolestí a lítostí sledoval, jak oznamuje odchod z redakce jeden kolega za druhým. Jedna kolegyně za druhou. Člověk prožívá lítost z toho, že přichází o lidi, které měl rád a k tomu si uvěmuje, jak moc budou chybět v redakci, ke které jsem si vytvořil velmi blízký vztah. A samozřejmě, mnohé odchody znamenají, že musíme jejich práci nahradit ještě větším vlastním úsilím, protože bude trvat, než se najde za ně náhrada. A i když se najde, v některých případech trvá dlouho, než se někdo zapracuje. Pamatuji si už tolik mladých kolegů a kolegyň, které jsme doslova vypiplali a oni potom odešli do jiných redakcí už jako výborní novináři! Každému z nich to přeji, ale zároveň mě nesmírně mrzí, že je "moje redakce" ztratila.

Často tady v přehledu minulých týdnů a měsíců dávám vlastně jen své články nebo věci ze sítě X, což absolutně nevyjadřuje a nepřibližuje, co prožívám, jak ohromné množství času práci věnuji, jaké prožívám zklamání, ale také radosti, nadšení, naději. Na popis něčeho takového nemám vůbec čas, protože, když tady sepisuji velmi, velmi stručný přehled článků už myslím na to, že bych měl dělat deset jiných věcí. Takže se tady psaním nezdržuji a chvátám k další práci. 

 

 

 

16. ledna

 

 "Sněhové vločky. Říkejte si, co chcete." Foltýn odmítl kritiku "pokynů" k Palachovi  

Doporučení týmu Otakara Foltýna, jak by mohli poslanci mluvit či psát o výročí sebeupálení Jana Palacha, vyvolalo ostré reakce. Místopředsedovi hnutí ANO Karlu Havlíčkovi se postup koordinátora vládní strategické komunikace nelíbí. Přirovnává ho dokonce k době komunismu, kdy strana dávala pokyny, o čem a jak mluvit. 

 

17. ledna

Je to nemožné, odmítl Rakušan vládu s ANO. Nepřesvědčila by ho ani výměna Babiše  

Debaty o tom, s kým by vládlo hnutí ANO Andreje Babiše v případě volebního vítězství, neustávají. Komentátoři a politologové nejčastěji spekulují o spolupráci s komunisty, Motoristy sobě nebo SPD, pokud se do sněmovny dostanou. Ale také s ODS nebo Starosty. Šéf Starostů Vít Rakušan ovšem Aktuálně.cz řekl, že povolební spolupráci s Babišovým hnutím považuje za nemožnou. 

 

 

Někteří politici jsou zadarmo drazí, řekl Jurečka po schválení zvýšení platů  

Jednání o zvýšení platů politiků a soudců provázely emoce a ostrá slova, přesto návrh nakonec prošel. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) zvýšení hájil. "Za práci náleží adekvátní odměna," řekl s tím, že rostou i průměrné mzdy. Naopak místopředseda ANO Karel Havlíček označil postup vládní většiny za amorální. "Není pro to vhodná doba," tvrdil. 

 

 

18. ledna - sobota

Ani pomoc Schillerové Papouška neohrozila. Přitom si na Senát stěžoval  

Zdeněk Papoušek se může označit za nekorunovaného krále Brna. V sobotních senátních volbách zvítězil právě v Brně naprosto přesvědčivě hned v prvním kole. A to přesto, že proti němu stála kandidátka ANO, která je náměstkyní brněnské primátorky a v kampani měla podporu vlivné političky ANO Aleny Schillerové. Papoušek přitom už jednou v Senátu byl, ale měl pocit, že se tam nedá nic efektivně dělat. 

 

 

 

21. ledna - úterý

Ve sněmovně jsme selhaly, tvrdí poslankyně a končí. Do politiky ale vábí další ženy 

Martina Ochodnická má tři děti a je poslankyní za TOP 09, Marie Jílková má děti dvě a je z KDU-ČSL. Obě ale táhnou za jeden provaz s cílem změnit dosavadní pravidla jednání sněmovny, kvůli kterým v ní na podzim skončí. Podle nich je pro zákonodárce-rodiče velmi obtížné skloubit rodinu s prací. I proto chtějí v úterý odpoledne představit návrh, co by v parlamentu změnily. 

 

 

Revoluce zdravého rozumu, těx SPD. Mě to děsí, máme obavy, oponují liberální ženy 

Když v úterý jednala Poslanecká sněmovna, nebylo nikoho, kdo by v kuloárech nedebatoval o inauguraci prezidenta USA Donalda Trumpa. A přesně podle toho, na které části politického spektra poslanci a poslankyně stojí, tak i prožívali Trumpův triumf. Zatímco například předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala dával najevo dobrou náladu, pirátská poslankyně Klára Kocmanová přiznávala obavy. 

 

22. ledna - středa

 

 

 

 

 

 

 

 

Velký souboj v Senátu o lex Ukrajina vyhrála vláda. Kritikům chyběly hlasy  

Už se zdálo, že vláda prohraje v Senátu bitvu o přijetí zákona lex Ukrajina, protože jej podporovala jen třetina senátorů. Jenže nakonec kritici vlády neuspěli. Nedali totiž dohromady dost hlasů na to, aby prosadili některý z pozměňovacích návrhů nebo zákon zamítli. Nyní tedy zákon putuje na Hrad pro podpis prezidenta. Hlavní spor se vedl kvůli paragrafu o neoprávněné činnosti pro "cizí moc". 

 

Domácí i společné pěstírny a coffee shopy. Piráti představili návrh legalizace konopí  

Legální pěstování marihuany doma, zavedení sdílených pěstíren pro skupiny lidí i možnost otevřít marihuanové provozovny, jaké Češi znají z Nizozemska. Tak zní nový návrh Pirátů na legalizaci marihuany. Strana se chystá svůj návrh protlačit na blížícím se jednání sněmovny o novelizaci trestního zákoníku. Plán na částečnou legalizaci, který představila vláda loni na podzim, je podle nich paskvil. 

 

 

 

 

 

23. ledna - čtvrtek

Bendl z ODS chce vzít peníze rozhlasu. Ohrožuje tím vysílání, varuje ředitel Zavoral  

Děkuji vládě, jsem jí velmi vděčný, prohlašuje ředitel Českého rozhlasu René Zavoral na adresu vlády za to, že prosazuje zvýšení poplatků za rozhlas i Českou televizi. Jeho chvála ovšem končí ve chvíli, kdy začne mluvit o návrhu vládního poslance ODS Petra Bendla. Ten se snaží prosadit, aby rozhlas musel výrazně omezit vysílání reklamy či obchodních sdělení. "Je to pro nás hrozba," říká ředitel. 

 

24. ledna - pátek

 

 

  

Okamura se střetl s lidmi z Milionu chvilek. Pak s Babišem blokoval zvýšení poplatků 

Šéf SPD Tomio Okamura a předseda ANO Andrej Babiš fakticky zablokovali páteční jednání Poslanecké sněmovny o zvýšení poplatků České televizi a Českému rozhlasu. Oba mluvili velmi dlouho, poslanci se tedy k hlasování o tomto zvýšení vůbec nedostali. Jediná diskuse proběhla před sněmovnou, kde Okamuru zastavili lidé ze spolku Milion chvilek pro demokracii, kteří demonstrovali za zvýšení poplatků. 

 

 

"Nechceme z Česka Amsterdam." Lidovci cupují pirátský plán na legalizaci marihuany  

Lidovci a Piráti jsou dvě skupiny, které se v názorech na řadu věcí zásadně liší, přestože byli tři roky v jedné vládě Petra Fialy (ODS). Po loňském odchodu Pirátů z vlády jsou jejich rozepře o dost viditelnější, což se ukazuje například u konopí. Když nyní Piráti vysvětlovali, proč přišli s návrhem na částečnou legalizaci konopí až teď, stěžovali si na lidovce, kteří prý raději holdují alkoholu. 

 

 

 

 

 

 

 

 

25. leden - sobota

 

Sice volný den, ale musím pracovat na mnoha novinářských věcech. A mimo jiné se vracím na sítích k uplynulým dnům.

 

 

 

 

 

 

 

 

26. leden - neděle

 

Polopracovní neděle. Nejdříve Vojtěch Ryvola, potom Piráti. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vítají odchod "neomarxistů", k Hřibovi mají výhrady. Jak vidí Piráty jejich senioři? 

Přestože Piráti přišli o část voličů, existuje skupina příznivců, kteří za nimi stále stojí. Trochu překvapivě jde o seniory. V rozhovorech s Aktuálně.cz zmiňují výhrady k novému předsedovi strany Zdeňku Hřibovi. Chybí mu pokora, shodují se. Zároveň ale někteří oceňují, že díky tomu od Pirátů odešli někteří levicovější straníci. 

 

 

 

 

27. leden - pondělí

 

 

 

 

 

 

29. leden - středa

 

Další ztracený den sněmovny. Absurdní, zdržují, stěžuje si Jurečka a Baxa na opozici 

Poslanecká sněmovna měla ve středu na programu schvalování zvýšení televizních a rozhlasových poplatků, nakonec se k tomu ale nedostala. Neschválila ani program schůze, aby mohla udělat první krok k hlasování. Zatímco členové vlády a jejich poslanci byli naštvaní a tvrdili, že za všechno může opozice, poslanci ANO a SPD kritiku odmítali. 

 

 

30. leden - čtvrtek 

 

Jurečka tepe senátory STAN kvůli debatě o platech: Obskurní návrhy, chtěli víc peněz

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) zažívá horké chvíle kvůli svému návrhu na omezení zvýšení platů politikům a soudcům. Poté co ho po mnoha polemikách a obstrukcích prosadil ve sněmovně, chybělo málo, aby narazil v Senátu, kdy se proti němu postavili i senátoři za vládní STAN. "Měl jsem pocit, jako by nebyli součástí naší koalice," komentuje to Jurečka. STAN kritiku odmítl. 

 

 

31. leden - pátek

  

 

 

 

 

  

 

 

 ----------------------------- ----------------------

A nakonec ještě jeden velký rozhovor, který jsem vedl s tímto sympaťákem - Standou. Neplacená část je kratší, placená část delší -  TADY je.