Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

LEDEN 2021: Můj občasný zápisník - nadále z rodného Slovácka i z Prahy, z novinařiny, politiky a občas ze soukromí

Další rok začíná, kéž by byl pro co nejvíce lidí šťastný, bohužel, covid nás dál pronásleduje, čísla z konce roku 2020 a začátku roku 2021 nejsou opět dobrá... 

 

 

 • Hradčanské náměstí v Praze je v poslední večer roku 2020 i první ráno 2021 prázdné, země je zasažena epidemií a nikdo neví, jak z toho vyjde, kolik lidí dnes, zítra a v dalších dnech, týdnech, měsících na tuto zákeřnou nemoc zemře. Myslím na toto téma, kterému se určitě budu letos hodně intenzivně věnovat, stejně jako myslím na budoucnost této země ohledně dalšího politického směřování. Kde jinde nad tím  přemýšlet intenzivněji než v místech, kde sídlí svým způsobem symbol světské i duchovní moci, tedy po levé straně Arcibiskupský palác, kde jsem nedávno dělal rozhovor s populárním knězem Václavem Malým, a s vedlejším Pražským hradem, kde jsem před časem pozoroval současného prezidenta Miloše Zemana?  

 

 

  

 • První den, první běh v roce, bohužel, kolena, záda i krční páteř bolí, nevím, jak dlouho vydržím:(  

  

 • A první den roku pro mě znamená i první službu v redakci,  je to editorská služba, což znamená hlídat dění, doplňovat především on-line článek o covidu a večer sepsat klasický suchý, zpravodajský článek, o projevu premiéra Andreje Babiše.

 

 

 

 

 • Několik příspěvků, které jsem dával na Twitter. SNažil jsem se tam být co nejvíce sám sebou a mám pocit, že mi docela dost lidí rozumělo. Táto, ty máš hodně sledujících, oznamovala mi dcera před několika dny a já se jí divil, že ji něco tak - z mého pohledu - nepodstatného, zajímá.  

 

 

      

  

 

 • Klasicky, nedaří se mi moc spát, navíc se fakt nemůžu dočkat až začnu naplno pracovat, šel jsem si tedy zaběhat. A v rámci toho udělal několik fotek a poslal mimo jiné tento tweet... 

  

 

 

  

   

 

 

 • Články za první lednové dny. Snažím se věnovat především covidu a tomu, jak se daří či nedaří vládě "bojovat" proti němu, ale sám nevím, jestli mé psaní je dostatečně podstatné, aktuální, užitečné.  

 

 

 

Anatomie selhání: Váhání vlády, chaotické změny. Proč Česko končí rok 2020 v krizi?

Aktuálně.cz přináší detailní časovou osu posledních sedmi měsíců, které rozhodly o tom, že Česko kvůli šíření koronaviru končí rok 2020 v kritické situaci. Vláda mnohdy ignorovala informace o tom, že stát není dostatečně připravený, aby zdravotní dopady epidemie mírnil. Opatření se leckdy přijímala jen váhavě a pomalu. Premiér Andrej Babiš navíc zavádění některých z nich brzdil.  

 

 • Zvláštní situace. Politik jménem Kuba, který už byl z různých důvodů do určité míry považovaný v politice za "mrtného muže" zázračně obžil, uspěl loni v krajských volbách, stal se hejtmanem Jihočeského kraje a předsedou Asociace krajů ČR a začal vystupovat možná jako nejvýraznější politik ohledně životně důležitého očkování. Bude nesmírně zajímavé sledovat jak tohoto politika, tak samotný způsob očkování v zemi.   

 

Netiskneme sestřičky na 3D tiskárně, říká hejtman Kuba a žádá vládu o plán očkování  

 

Předseda Asociace krajů a hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba z ODS představil v pondělí svou strategii očkování proti covidu a žádá vládu Andreje Babiše, aby názory krajů brala v potaz. Svou strategii detailně představí v úterý i ministr zdravotnictví Jan Blatný. Premiér už nyní čelí kritice především za to, že podle svých oponentů nepostupuje v této zásadní věci týmově. 

 

 • Oba muži mě nesmírně zajímají, oběma se snažím pokládat co nejpodstatnější otázky a když proti nim stojím, hodně přemýšlím, co se odehrává v jejich hlavách - a také, možná nejvíce ze všeho, jak moc mají ři nemají schopnosti "vyvést" Česko z covidové katastrofy.  

 

Očkovat se bude moci až 100 tisíc lidí denně, slibuje Blatný. Pomoc s kampaní odmítl  

Kapacita očkování proti covidu bude až 100 tisíc lidí denně, sliboval na otázky novinářů ministr zdravotnictví Jan Blatný. A stane se tak jen v případě, že se do očkování zapojí praktičtí lékaři a do Česka budou přicházet miliony dávek vakcíny, dodával. Šéf ÚZIS Ladislav Dušek zase novinářům, včetně Aktuálně.cz tvrdil, že viru je stále těžké čelit, protože se velmi rychle šíří.

  

 • Vracím se k tématu toho, jak vrcholní čeští politici této éry zvládají či nezvládají boj proti covidu, co se jim daří a nedaří...

  

Jak chtějí Babiš a Blatný bojovat s covidem? Čekáme, jak zaberou opatření, tvrdí 

 

V Česku jsou již od 27. prosince přísná opatření vyplývající z nejvyššího stupně protiepidemického systému. Zavřená je většina obchodů, zákaz vycházení platí od 21 hodin, lidé mohou být venku jen ve dvou. Přesto roste množství "zachycených" nakažených za den. Z výroků ministra zdravotnictví Jana Blatného i premiéra Andreje Babiše vyplývá, že vláda nyní čeká, zda nynější opatření přece jen zaberou. 

  

 • Ještě těsně před začátkem víkendu jsem se zajíma o téma, které mě také velmi láká, téma současnosti a budoucnosti dvou stran, které možná budou výrazně ovlivňovat příští léta směřování naší země. Nebo přinejmenším jedna z nich.

 

Zelení chtějí jít do voleb s Piráty a starosty. Jenže ti je nejspíš odmítnou 

Pirátská strana, kterou v sobotu čeká celostátní fórum, dostala krátce před ním nečekanou nabídku. Strana zelených navrhla, že by s ní a hnutím Starostové a nezávislí chtěla jít do podzimních sněmovních voleb. Na dohodu to však příliš nevypadá, podle zástupců Pirátů i STAN už je pozdě, koaliční smlouva je dojednaná. Zelení tak zřejmě budou muset hledat partnera jinde - například v ČSSD. 

    

 • První den bez Twitteru!!! Jsem šťastný, že jsem z něj odešel! Byl jsem vyčerpaný z množství negativní energie, kterou jsem tady cítil. Byl jsem vyčerpaný z hluku sociálních sítí. Prožívám slastný pocit ticha, dokázal jsem utéct z hlučného náměstí, na kterém se člověk prochází a nikdy neví, jestli se na něj neupřou oči davu - aby ho mohly lynčovat. A k tomu všemu ještě lynčovat, aniž by se čehokoliv zlého dopustil. Hodně se bojím novodobých soudců a mravokárců, kteří čekají ze všeho nejvíce na to, aby někoho udeřili či zaujali dav. Konečně se můžu zcela soustředit na svou práci, tolik chci toho ještě v životě stihnout!

   

 • Nádherné ráno! Jsem šťastný, že jsem vyběl hned v šest a pustil se mezi pražská náměstí, ulice a uličky.  Na každém kroku člověk naráží na historii a současnost, intenzivně přemýšlím o knize, kterou bych chtěl napsat a říkám si, že by mohla mít následující název: Klopýtání českou současností i historií.

 

 

 

 

 

 

 

 •  Je toho tak strašně moc a moc a moc a moc a moc, co mě den co den někde zaujme, nadchne, přinutí k přemýšlení. A jednou z těchto "věcí" je i seriál Sňatky z rozumu, který opět začal běžet v televizi. Kdy jsem ho viděl poprvé? V šestnácti, osmnácti? Už poprvé mě nadchnul. Stejně jako například F. L. Věk. A mé nadšení trvá i dnes. Jen si na rozdíl od mladých let mnohem víc všímám různých detailů a jsem si vědom, že česká cesta k samostatnosti nebyla až tak romantická a idealistická, jak ji líčí podobné seriály. To ale nic nemění na tom, že je mám velmi rád! 

 

 

 

 

 • Fantastický Hamlet - tentokrát uvedený v České televizi! Skutečně už všechno bylo řečeno, stačí číst a poslouchat pana Shakespeara...

 

"Přátelství si važ a ty, kteří se osvědčili, hákem si k srdci připni! Přej sluchu všem, leč hlasu málokomu... A především. Sám sobě zůstaň věrný, a z toho poplyne, jak z noci den, že budeš nezáludný také k jiným." To je nádhera....    

 

 • Čtu si citaci organizátorů festivalu  severských filmů a říkám si, skutečně je všude taková KRIZE? Co by museli říkat naši předci v minulém století? A co v těch ještě dřívějších? Jsme lidé s klapkami na očích a nevděkem v srdci.    

"Filmové novinky Scandi 2021 spojuje téma univerzální krize. Tu tvoří například krize profese, smyslu života a rodiny, krize komunit, krize realit, krize etnik a politik a nakonec "maličkost", krize globální, krize životního prostředí," pravil ředitel společnosti Film Europe Ivan Hronec.

 

 10/1

 

 

Pražská ODS tlačí na TOP 09: Podpoříme Adamovou na lídryni, ale svrhněte piráta Hřiba 

Jedničkou na pražské kandidátce trojkoalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL pro letošní sněmovní volby má být podle dohody předsedkyně topky Markéta Pekarová Adamová. Přestože toto řešení navrhli samotní předsedové těchto tří stran, někteří představitelé pražské ODS s tím mají problém. Podle informací Aktuálně.cz chtějí za svůj souhlas to, aby TOP 09 podpořila odvolání pirátského primátora Zdeňka Hřiba. 

 

 

 

 

 • Na tomto materiálu jsem se nepodílel, dělali ho mí výborní kolegové, ale rád bych ho sem dal. Protože přemýšlení nad tím, jaká je dnešní naše země, co a jak by se v ní mělo změnit, aby se v ní lidem žilo co nejlépe a spravedlnost a zákony tady skutečně měly hlavní slovo, to je něco, co mě velmi bytostně zajímá. A mimo jiné, proto se snažím dělat v Praze to, co dělám... 

Experti: Hraje se o soudržnost společnosti, další selhání politiků může být fatální  

 Do roku 2021 vstupuje česká společnost otřesená z prudkého nástupu epidemie v roce uplynulém. Dramaticky zasáhla do důvěry lidí v autority a jejich schopnost řešit krize, současně vytyčila další linii ve štěpení společnosti. Deník Aktuálně.cz oslovil šest expertů z různých oblastí, aby přiblížili svůj pohled na to, jaké výzvy čekají společnost v novém roce.

 

 

 • A další skvělá věc mých kolegů... A bezmezný obdiv ke zdravotníkům a dalším lidem, kteří pomáhají, zachraňují, bojují o životy druhých a nasazují ten svůj... 

 

 

 

 

 

 

Nejmladší poslanec Feri jde do voleb. Bude kandidovat v Praze za trojkoalici  

Nejmladší člen Poslanecké sněmovny a zároveň politik s největším množstvím "sledujících" na Instagramu Dominik Feri (TOP 09) se rozhodl opět kandidovat do sněmovny. Krajské vedení pražské TOP 09 v pondělí večer rozhodlo, že bude druhým kandidátem této strany v Praze. Trojkoalici TOP 09, ODS a KDU-ČSL povede v Praze šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

 

 

 

 

 

   

 

 • Možná zatím největší zima v letošním roce. Když jsem vyběl ráno 16/1, mobil ukazoval tolik stupňů, v Praze byl na ulicích sníh. Ale zima? Neřekl bych. Když člověk ráno vyběhne, zdá se mu teplota kolem nuly, možná i trochu pod ní, jako ideální...V následujících dnech se opět "oteplilo", ani ne za týden šly teploty dokonce kolem 10 stupňů.

 

 

 

 

 

 • Ještěd - 17. leden 2021... Krása největší... Rodinný výlet... Takto se zdá, že vidět nebylo noc a mráz byl ukrutánský. Omyl. Velmi často vypadají věci na první pohled zcela jinak, než jaká je realita. Stačilo jít o několik desítek kroků níž a uviděli byste jiný obrázek. Skutečnou realitu.

 

a  

 

 

 

 

 

 

 

 • Dlouho jsem přemýšlel, jestli se do rozhovoru s Pavlem Novotným pustit. Možná to trvalo od chvíle, co jsem s ním krátce mluvil na kongresu ODS. Přesně po roce jsem tedy rozhovor udělal. Než jsme si sedli do jeho kanceláře starosty, šli jsme se podívat na záchralou, ale zajímavou, budovu místního nádraží. Při cestě jsem natočil tento rozhovor...

 

 

 

 

 

Tady už je rozhovor:

 
 

 

 

 • Velké téma tohoto týdne - odchod Miroslava Kalouska z Poslanecké sněmovny a možná i politiky více. Po dlouhých 22 letech. A svým způsobem po 30 letech, byť v těch prvních v ní působil jako hodně vysoký státní úředník. 
 
 
 
Odchodl oznámil v úterý, setkali jsme se ve čtvrtek a byl z toho rozhovor, z něhož jsme nejdříve publikoval toto video a o den později rozhovor... 

 

  

 

A alespoň jednou větou zaznamenám "událost", která se shodou okolností stala dva dny poté, co Miroslav Kalousek ze sněmovny odešel. Jinak si dovedu představit, že by k poslanci Volnému promluvil pěkně od plic :) 

 

 

 

Schůzi sněmovny přerušila fyzická potyčka, jednání poslance Volného prošetří policie 

 

 

 

 

 • Je to tak - na webu Aktuálně.cz, plus v deníku Hospodářské noviny jsem 5 let. Z pohledu "věčnosti" je to nic, skutečná kapka v obrovitánském, nekonečném moři, člověk musí zavřít oči a na chvilku si to představit, aby pochopil svou nicotu. I když - nicotu určitě ne. Tím, že jsme jako dar dostali život, jsme zároveň dostali možnost dělat mnoho dobrého. Nebo bohužel i zlého.
 
 

 

Ve skutečnosti tedy máme šanci být pravým opakem nicoty, za lidský život, pokud není úplně krátký, je toho možné udělat tak velmi mnoho! Ale zároveň - život skutečně stračně rychle utíká a nikdy se nezastavuje, den stíhá druhý den, týden, měsíc, druhý měsíc, třetí, čtvrtý, už utekl rok a za chvíli druhý, třetí, čtvrtý, pátý.

Z pohledu rána máme nekdy pocit, že den snad ani neskončí, ale při zpětném pohledu si vybavujeme některé detaily, staré pět, deset, dvacet i více let jakoby byly včera. A možná si říkáte to, co já: Měl jsem toho udělat mnohem a mnohem více, měl jsem ony roky žít víc a víc naplno, měl jsem být mnohem a mnohem lepší k lidem kolem sebe. Tak šíleně mě to mrzí! A ano, měl jsem napsat mnohem lepší věci! Měl! A pokud jsem je nenapsal, pokud jsem pro durhé neudělal více - byla to jen a jen a jen a jen má chyba.   

 

 

 • Předposlední lednový víkend (23. a 24. leden) využívám k tomu, abych se ještě víc zavrtal do práce, do shromadování materiálů k tomu, co píši a budu psát na Aktuálně.cz. Procházím spoustu a spoustu věcí, narážím na informace i fotky dalších a dalších mrtvých kvůli epidemii a zoufale se sám sebe ptám, co se ješrě musí stát, aby určitá část společnosti pochopila, že epidemie skutečně zabíjí. A bohužel, občas smutně žasnu, jak lidé, u kterých je nyní už jen svíčka či kytička, ještě před několika týdny i dny chodili vesele a plni energie - bez roušky a ve skupinách dalších lidí. 

 

 

 

 

 

 

 

25/1

 

 

 

 

 

 

 

26/1 

 

   
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Poslanec Volný si odmítl dát roušku i na výboru. Měl by rezignovat, míní jeho kritici   

 

 

 

 
 
 
 
 

 

 

27/1 

 

 
 
 

  

  

 

    
 
 

 

 

S Čínou vláda pro Dukovany už nepočítá, Rusko ale jako riziko nevnímá, řekl Rakušan

 

 

28/1