Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

ČERVENEC 2021: Můj občasný zápisník - nadále z rodného Slovácka i z Prahy, z novinařiny, politiky a občas ze soukromí

Začínají sice prázdniny, ale bohužel, pro mě to ještě prázdninový, dovolenkový čas není. Na začátku jsem se sice radoval z několika dní volna, ale potom už následovala jen práce a práce. Která mě ale baví a ve které vidím většinou smysl, musím dodat. Opět jsem neměl čas sem na stránky něco více psát.

 

1. a 2. červenec, čtvrtek a pátek 

 

Měl bych se těšit na dovolenou, ale přiznám se, že myšlenkami jsem hodně u rozhovoru s ministryní financí Alenou Schillerovou. Dostal jsem termín na pátek 2. července ve 14.00 a neváhal jsem ani vteřinu.

A kromě jiného se obrátil na své "sledovatele" na Twitteru s tímto dotazem... Sešlo se několik desítek názorů i poznámek. 

 

  

 Tady už jsou první fotky z rozhovoru a první slova....

 

  

3. a 4. červenec, sobota, neděle 

 

Konečně doma na Slovácku!

  

  

5. a 6. červenec, pondělí, úterý 

  

  

       

7. červenec, středa

 

První pracovní den po prodlouženém víkendu, jsem šťastný, že zůstávám na Slovácku. Vychází mi článek o Pirátech.

 

 

 

Bartoš dostal na pirátskou palubu první seniory. V Praze zájem je, venkovu vadí dredy  

 

Senioři patří několik týdnů před volbami ke skupinám, o které vedou politici největší boj. Zatím je má na své straně především ANO Andreje Babiše, ale co nejvíce jich chtějí získat také Piráti. Proto založili projekt Senioři na palubě. Aktuálně.cz mapovalo, jak se Piráti snaží starší lidi získávat a zda se jim to daří. Zejména když právě o této straně koluje mezi seniory nejvíc nepravdivých zpráv. 

 

 

 

 8. července

 

Pokud se ČSSD nedostane do sněmovny, končím. Velvyslancem určitě nebudu, říká Hamáček x 

Pro předsedu ČSSD Jana Hamáčka začínají nejdůležitější týdny v jeho politickém životě, které by mohly skončit jeho odchodem z vedení strany. "Nynější vedení včetně mě by nemohlo dál pokračovat," odpověděl na dotaz Aktuálně.cz, zda odejde z čela strany, pokud se ČSSD nedostane do sněmovny. Průzkumy zatím přisuzují straně kolem tří až šesti procent. "Budu bojovat, věřím v úspěch," říká Hamáček. 

 

 

11. července

 

Hýlom, hýlom, Kunovicemi projela slavná Jízda králů. Tradice překonaly i koronavirus x 

Jízda králů, před deseti lety zapsána jako unikátní moravská tradice na seznam světového dědictví UNESCO, opět ukázala svou krásu. Navzdory opatřením proti covidu král s pážaty a družinou projeli v neděli Kunovicemi, které leží jen pár kilometrů od moravsko-slovenských hranic. Jízda, která se měla uskutečnit už loni, proběhla v komornější podobě. Ta ale nic neubrala na její síle. 

 

 

 

 

 

 

12. července

 

Schillerová: Nejsem rozhazovačná. Mám největší schodky v historii, ale umím s tím žít x 

"Jsem pravicovějšího zaměření a vadí mi rozhazování peněz," říká ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Připouští, že do historie se naopak zapíše jako člověk, za jehož působení se stát rekordně zadlužil. Svěřuje se také, že dříve obdivovala Václava Klause a volila ODS. Ostře odmítavý vztah má naopak k Pirátům. "Naprosto vylučuji," říká o možné koalici s ANO. 

 

 

 

 

 

 

 

13. července 

 

Bude nás volit 80 procent lidí, usmíval se Fiala při představení volebního autobusu x 

Lídr koalice Spolu Petr Fiala společně s šéfy KDU-ČSL a TOP 09 Marianem Jurečkou a Markétou Pekarovou Adamovou představili letní část volební kampaně své koalice Spolu. Jedním ze znaků této kampaně se stává autobus, kterým trojice přijela na setkání s novináři. Tento autobus bude až do voleb jezdit s kandidáty Spolu po celém Česku. Kromě toto chce koalice chodit od domu k domu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15. červenec až 18. červenec, víkend

 

 

 

 

 

 

 

18. července

 

Průzkumy, které nám dávaly 30 procent, byly nereálné. Teď to rozjedeme, říká Rakušan x 

Zatímco ještě před několika týdny byl předseda Pirátů Ivan Bartoš mnohými pasovaný na příštího premiéra, nyní se situace změnila. Preference Pirátů klesají a některé části jejich předvolební kampaně schytávají kritiku také od vlastních příznivců. "Někdy se vám prostě něco nepodaří, ale máme před sebou ještě celou kampaň," říká pro Aktuálně.cz Bartoš. Podobně reagují zástupci koaličních starostů. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19. července

 

Bez Petříčka i Netolického. ČSSD jde do voleb v čele s poslanci a několika nováčky x

Při pondělním představení lídrů do sněmovních voleb sociální demokracie potvrdila, že v čele kandidátek nebude exministr zahraničí Tomáš Petříček ani nikdo z jeho příznivců. Naopak v čele je sedm současných poslanců a také ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, která "nahradila" v Praze právě Petříčka. Kromě nich je na prvním místě šest kandidátů, kteří nejsou zatím tolik známí. 

 

 

 

 

 

22. července

 

Senát žádá vysvětlení, proč Maláčová kontrolovala firmu. Pro policii je to běžná akce x 

 

Senátoři přijali usnesení, ve kterém žádají vládu, aby se vyjádřila k chování ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD). Ta se v úterý za účasti policie zúčastnila společně se zaměstnancem svého ministerstva - a zároveň kandidátem ČSSD do voleb - Matějem Stropnickým kontroly inspekce práce ve firmě na Teplicku. Opozice je přesvědčena, že šlo fakticky o předvolební akci ČSSD. 

 

 

23. července

 

Vím, že budím emoce a odpor. Ale své si vždycky prosadím, tvrdí Maláčová x 

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v rozhovoru pro Aktuálně.cz trvá na tom, že úterní kontrola inspekce práce a policie v soukromé firmě na Teplicku byla v pořádku. Nevidí zároveň žádný problém v tom, jak tuto kontrolu prezentovala ona a zaměstnanec ministerstva Matěj Stropnický, který s ní do voleb vede pražskou kandidátku ČSSD. "Nešlo o předvolební akci," tvrdí Maláčová. 

 

 

 

 

 

 

26. července

 

Měsíc po tornádu: chybí řemeslníci, hrozí déšť. Ale lidé jsou odhodlaní dál pracovat x 

Před měsícem se přehnalo částí jihomoravských obcí Moravské Nové Vsi, Hrušek, Lužic. Mikulčic a Hodonína tornádo, které poničilo či zničilo kolem 1200 domů a připravilo o život šest lidí. V první zmíněné obci si lidé po vyčerpávající několikatýdenní práci dokázali uspořádat menší oslavu hodů. Aktuálně.cz se po měsíci do těchto míst o víkendu vrátilo a pozorovalo, jak tady nyní život vypadá. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

28. července

 

Vedení ANO rozhodlo o kandidátce. Babiš vyměnil střední Čechy za Ústecko x

 

Po jednání vedení hnutí ANO došlo na některých kandidátkách k přesunům. Ústředí v čele s Andrejem Babišem, který se rozhodl kandidovat místo Středočeského kraje v Ústeckém, totiž pozměnilo některé původní nominace. Například poslanec Jan Volný není nakonec lídrem kandidátky na Plzeňsku a poslankyně Helena Válková se posunula na volitelné místo. 

 

 

 

 

 

30. července

 

Poslanci nestihli zákon o lobbingu projednat, proti byla ODS s TOP 09 x 

Jen krátký čas se poslanci v pátek věnovali zákonu o lobbování, který měl podle jeho zastánců umožnit větší kontrolu poslanců, senátorů, ministrů i například kancléře prezidenta republiky. Poslanci sice začali zákon v závěrečném čtení projednávat, ale nestihli o něm do vymezeného času hlasovat. Piráti navrhli prodloužení jednání, ale zástupci ODS a TOP 09 návrh vetovali.