Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

ČERVEN 2021: Můj občasný zápisník - nadále z rodného Slovácka i z Prahy, z novinařiny, politiky a občas ze soukromí

Hurá, měsíc do prázdnin! A čtyři měsíce do sněmovních voleb! Po nich budeme tušit či vědět, kdo bude vládnout této zemi dál! Z těch dvou událostí, prázdnin či voleb, myslím více na to druhé, s blížícími se volbami je samozřejmě novinářské práce ještě víc, zejména, když člověk o politice píše. Ale nechtěl bych se ani připravit zcela o to první, jak dcery rostou, ještě více si vážím každého volna, každého společného okamžiku.  

 

A myslím také na covid. Co nám přinesou příští týdny a měsíce? Teď zažíváme obrovské uvolněnění, ti, kteří před ním varují, nejsou téměř slyšet. I proto jsem dal první červnový den tento tweet, protože si nejsem jist, zda jsme se vydali tou nejlepší cestou. 

  

  

1. červen, úterý 

  

  

Je tady další schůze Poslanecké sněmovny.... 

  

  

  

     

Výběr do Rady ČT je děsivý, řešit chci také práva žen, říká nová poslankyně Sommerová   

 

Novou členkou Poslanecké sněmovny se v úterý stala režisérka Olga Sommerová, která nahradila Dominika Feriho. Ten odstoupil kvůli podezření, že se dopouštěl násilí na ženách. Sommerová byla první náhradnicí na pražské kandidátce TOP 09, kde zastupovala Liberálně ekologickou stranu. Sommerová Aktuálně.cz sdělila, že by ve sněmovně chtěla řešit hlavně práva žen a nezávislost veřejnoprávních médií. 

  

2. červen, středa 

  

  

  

3. červen, čtvrtek

 

Velký den! Hlasování o nedůvěře vládě Andreje Babiše.

  

  

        

 

 

  

Babišova menšinová vláda odolala ve sněmovně dalšímu pokusu o své svržení  

 

Menšinová vláda ANO a ČSSD odolala ve sněmovně dalšímu pokusu části opozice o vyslovení nedůvěry. Kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) podrželi komunisté, kteří při hlasování opustili jednací sál. Ke svržení vlády se tak v dolní komoře nenašlo potřebných nejméně 101 hlasů. Pro vyslovení nedůvěry hlasovalo 89 poslanců, proti jich bylo 82. Zbylých 29 nebylo přítomno v jednacím sále.  

 

4. červen, pátek

  

  • K tomuto rozhovoru snad jen jednu větu. Snažil jsem se maximálně připravit, téměř do poslední chvíle jsem se rozmýšlel, o čem především vést s Lubomírem Zaorálkem, témat mě napadalo hodně, nakonec jsem zvolil určitou rekapitulaci jeho života... Ale cítil jsem, že bych se potřeboval dostat podstatně hlouběji. Ať jde o jeho život, o sociální demokracii. A bylo mi líto, že prostě tentokrát nebyl už čas probrat kulturu.

  

  

 

  

Teď Babiš dělá politiku ČSSD, zítra se otočí k pravici a ta je rizikem, míní Zaorálek  

 

Ministr kultury Lubomír Zaorálek patří k nejdéle sloužícím politikům, tento měsíc uplynulo 25 let od chvíle, kdy byl poprvé zvolen poslancem. "Přitom jsem chtěl po čtyřech letech ze sněmovny odejít," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Hájí také vládnutí s Andrejem Babišem, který podle něj dělá politiku sociální demokracie. "Největší riziko, které dnes vidím, je riziko nástupu pravice," tvrdí. 

  

 

 

 Víkend (5. a 6. června)

 

Vzpomínka na 5. červen 2019 ... Dávám spíš jako určitou vzpomínku na velké protivládní demonstrace v Praze, ani jsem nevěděl, že mě někdo fotí, až později jsem to zjistil z facebooku.. Děkuji autorovi fotku, omlouvám se, teď nevím, kdo to byl, pokusím se sem doplnit.

 

 

 

8. červen 

 

  • Velmi důležité téma, násilí v mezilidských vztazích se mi absolutně protiví, je dobře, že se stále více mluví například o sexuálním násilí. jak už je zvykem, bohužel, i tato záležitost skončila ve sněmovně částečně olitickými přestřelkami. Nejsem si jistý, že přinesla užitek také obětem sexuálního násilí, blízký čas ukáže.

 

 

Nechceme Ferigate, říkají poslankyně. Volají ale po přísnější definici znásilnění 

 

Středeční mimořádná schůze Poslanecké sněmovny může být prvním výrazným krokem k větší pomoci obětem sexuálního násilí. Není ale vyloučeno, že se schůze promění v další ostrou politickou hádku bez konkrétního výsledku. Poslanci mají podle informací Aktuálně.cz debatovat nad nezávazným usnesením, ale také o přílepku, který by změnil definici znásilnění.

 

9. červen

 

  • Covid pasy, téma, které pro mě až překvapivě dělí naši společnost. Opět množství hádek, emocí, nepravdivýách informací, strašení, politických her.... 

 

 

Poslanci odmítli jednat o covid pasech. Nutně je potřebujeme, naléhal ministr Vojtěch 

 

Po středečním schválení covid pasů Evropským parlamentem jednala o několik hodin později na stejné téma Poslanecká sněmovna. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch už před jednáním naléhal na poslance, aby covid pasy schválili, jinak budou mít Češi problém vyjet za hranice na dovolenou. Proti takovým pasům už od rána protestovali před sněmovnou demonstranti. Sněmovna návrh Vojtěcha odmítla. 

 

14. červen

 

I z tohoto článku mám velkou radost. Málem nevznikl, psal jsem ho na poslední chvíli, do toho jsem v týdnu pobíhal po Praze, abych pana Zimovčáka s pelotonem zastihl a chvilku s ním i pokecal. První se mi to nedařilo, peloton přijel trošku později, do toho jsem potřeboval pracovat ve sněmovně, takže když jsem nakonec doběhl zpět do sněmovny od magistrátu, kde pan Zimovčák byl, tak jsem měl košili úplně mokrou :) Ale jsem šťastný, že text vznikl, stejně jako to, že jsem se do jedné etapy pustil. Za rok se snad dokážu připravit lépe, moc bych chtěl také pokecat s lidmi, kteří v pelotonu jeli. Mám v tomto na příští rok velké plány. 

 

Na kostitřasu pomáhá nemocným dětem. To je nejvíc, co se mi podařilo, říká legenda  

V sobotu skončil další ročník charitativní cyklotour Na kole dětem, jehož účastníci ujeli během deseti etap přes 1200 kilometrů. Vybrané peníze putují na pomoc dětem s onkologickým onemocněním. V čele pelotonu jel po celou dobu třiašedesátiletý legendární jezdec na vysokém kole Josef Zimovčák, který celý projekt také organizuje. Reportér jel jednu etapu s ním na normálním bicyklu. A nestačil mu. 

 

15. červen

 

Asi je zbytečné k tomuto rozhovoru něco připisovat, snažil jsem se o rozhovor od chvíle, kdy vešlo ve známost, že Adam Vojtěch bude opět ministrem, snažil jsem se na rozhovor co nejlépe připravit, jak už je zvykem, když se chystám na rozhovory, není se mn ou moc řeč, protože se snažím maximálně na povídání soustředit. I proto, když jsem čekal skoro tři hodiny v předsíni mintsra na rozhovor, tak jsem si říkal: Já odtud pprostě neodejdu, dokud rozhovor nedostanu :) 

 

Zůstanu do voleb, politika není pro mě. Umíme se jen kritizovat  

 

Toto ministerstvo to má ze všech nejtěžší, jsme pod obrovským tlakem, tvrdí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který se přesto vrátil po 10 měsících do jeho čela. V rozhovoru pro on-line deník Aktuálně.cz mluví o tom, zda máme v boji s covidem to nejhorší za sebou a proč jsme patřili k nejhorším na světě. "Pořád jsme jen kritizovaní. Když jsme na tom hůře i když jsme nejlepší," říká.  

 

 

  

16. červen

 

  • Přizmám se, že u tohoto článku jsem si nebyl dlouho jistý, jestli je skutečně pravdivá informace, že Jan Čižinský nepůjde nakonec do voleb, ptal jsem se všude možně a nakonec si byl jistý, že nepůjde. Přesto jsem dal do článku slovo pravděpodobně, protože překvapení nejsou nikdy do poslední chvíle vyloučena. Možná bych ještě mohl dodat, že jsem si ppři přípravě článku procházel spoustu aktivit J. Čižinského v Praze a líbilo se mi, kolik toho dělá, kolik zajímavých a důležitých rojektů v Praze existuje, byť nejsou třeba širší veřejnosti známé.   

 

 

Hledá se náhrada za Feriho. Čižinský koalici vadí, opustil lidovce a moc tepe do ODS  

Jestliže se krátce po odstoupení Dominika Feriho z kandidátky koalice Spolu spekulovalo o tom, že by jej mohl nahradit ve volbách do sněmovny poslanec Jan Čižinský, nyní je tato varianta velmi nepravděpodobná. Podle informací Aktuálně.cz se zástupci koalice Spolu domluvili, že Čižinského na místo Feriho prosazovat nebudou. Sám Čižinský tvrdí, že se soustředí na komunální volby v Praze. 

 

 

  

18. červen

 

  • Odcházím v pátečním podvečeru domů a jako obvykle pochybuji o smyslu své práce. Tak jako do každého článku i do tohoto jsem se snažil dát maximum času a úsilí, ale stejně si říkám, jestli to mělo nějaký smysl. A zda jsem si vybral téma, které stojí za pozornost. V pátečním večeru na webu ho stejně moc lidí číst nebude, byť jsem se snažil článek do poslední chvíle vylešovat, na začátku sbírání materiálů si vůbec nebyl jistý, co zjistím a koho zastihnu k mluvení, ale nakonec jsem rád, že článek možná zatím nejvíce ze všech ppřibližuje mimo jiné, kdo z poslanců bude kandidovat, kdo ne, kdo na jakém místě jde do voleb... Zároveň jsem si udělal velmi dobrý přehled o jednotlivých poslancích a řekl si, že možná do voleb sepíši charakteristiku každého z poslanů.  

 

 

Zjišťovali jsme budoucnost poslanců. Kdo má šanci se vrátit. A kdo naopak končí 

I když do sněmovních voleb zbývá bezmála sto dní, mnozí poslanci už teď vědí, že mají velkou naději se po volbách do lavic opět vrátit. On-line deník Aktuálně.cz zmapoval osud většiny z 200 zákonodárců, mnozí jdou do voleb na čelných místech kandidátek. Jen malá část poslanců už vůbec kandidovat nebude. Řada členů klubu ANO ještě čeká, jak o jejich budoucnosti rozhodne vedení hnutí. 

 

 

 

 Víkend...

 

Kombinace odpočinku a práce, fyzické i "duševní"...

  

  • Z tohoto mám velkou radost a zároveň cítím velkou zodpovědnost a tlak vůči lidem, které napsali komentáře pod touto mou výzvou. Připravuji se na úterní rozhovor s ministrem Robertem Plagou a žasnu kolik lidí napsalo své názory, postřehy či otázky. O to více se budu snažit, aby byl rozhovor co nejlepší a já se tomuto tématu, které mě zajímá dlouhodobě, věnoval ještě více.

 

 

 

 

 

Pondělí 21/6

 

 

 

 

 

 

  

 

Středa 23/6

 

Nechtěl jsem školy tak dlouho zavřené. O návratu do ANO vůbec neuvažuji, říká Plaga 

 

 

 

 

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) lituje, že české školy byly v době pandemie zavřené nejdéle na světě. "Nebyl jsem zastánce toho, aby byly zavřeny tak dlouho," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Svou si naopak prosadil při střetu s premiérem Andrejem Babišem o maturity, kvůli čemuž mu hrozil i odchod z vlády. "Občas jsem o konci ve vládě uvažoval i sám," přiznává Plaga. 

 

 

  

Čtvrtek 24/6

 

Projekt "Bydlení především" pomohl stovkám lidí. Rozšíření brzdí roky slibovaný zákon 

 

Když v roce 2016 aktivisté rozjížděli v Brně projekt Bydlení především (Housing First), část lidí je sledovala s nedůvěrou. Jenže projekt, který pomáhá především rodinám v bytové nouzi, se ujal a nyní ho testují odborníci s podporou ministerstva práce a sociálních věcí už ve 13 městech. Aby však tento druh pomoci mohl fungovat v celé zemi, museli by politici schválit zákon, který už léta slibují. 

  

 Pátek 25/6

 

Poněkud náročný den, začal před půlnocí odjezdem směr poničené obce na Moravě  a končil před devátou večer. Snad měl ale tento den smysl, snažil jsem se napsat, nafotit a natočit několik věcí, abych mimo jiné zachytil obrovskou solidaritu mezi lidmi i naději, že vše zlé se ve zmiňovaných obcích otočí postupně v dobré.

 

 Člověk je silný, zase se zvedneme a zvládneme to. Reportáž z míst, kudy prošla zkáza  

 

"Bylo to strašně rychlé, najednou přišel vítr, zvedla se jedna taška na střeše, druhá, třetí, potom krovy a nakonec celá střecha. A potom ještě štít. Prostě tornádo." Reportér Aktuálně.cz hovořil v zasažených obcích s lidmi, kteří v úkrytu sledovali řádění běsnícího živlu, jaké meteorologové v Česku za poslední dlouhá léta nepamatují. 

 

Chodí od domu k domu a pomáhají. Po velkém zmaru je ve zničeném městečku cítit naděje  

 

 

 

Pohled na množství silně poničených domů v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku může vyvolávat pocit zkázy a zmaru. Zároveň je ale mezi lidmi cítit obrovská sounáležitost, snaha vnímat neštěstí druhých a co nejvíce jim pomoci. Reportér Aktuálně.cz mluvil v jihomoravském městečku s lidmi, kteří přijeli pomáhat, i těmi, kteří naopak pomoc s vděkem přijímají.

 

 

 

Chybí materiál i řemeslníci. Nebudeme mít střechu, bojí se lidé po tornádu  

 

 

  

Už první den po ničivém tornádu se zvedla obrovská vlna solidarity podpořená desítkami milionů korun. Velkou podporu slibuje také vláda, kraje a mnoho různých organizací. Když Aktuálně.cz mluvilo na místě s lidmi z poškozených či zničených domů, mnozí se obávali, že jim bude chybět to, co považují v současnosti za nejvíce nedostatkové - materiál a řemeslníci.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

Na pomoci se domluvte předem. Jinak budete bloudit po dědině a překážet, říká hasič 

 

Přestože v místech postižených tornádem práce rychle postupují a domy už má provizorní zastřešení, v žádném případě ještě není konec na dohled. Bouře zničila na 1200 domů a lidé dál potřebují pomoc dobrovolníků. Úřady i hasiči však vyzývají, aby se zájemci vždy hlásili předem a domluvili se, kde a jak budou pomáhat. Jinak naopak mohou záchranné práce komplikovat.