Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

ČERVEN 2017 - ZÁPISNÍK z rodného Slovácka i Prahy, z novinařiny, politiky a občas i soukromí

1. červen - čtvrtek

 

Začíná poslední měsíc před dovolenou s několika akcemi na Slovácku, které jsou pro mě - byť to může znít podivně - posvátné. Takže, v pořadí, jak jsou za sebou: Folklorní Strážnice, Dolňácké slavnosti v Hluku s jízdou králů, Velehrad, Horňácké slavnosti... A Letní filmová škola v Uherském Hradišti. Předtím mě ale ještě čeká spoustu práce, takže pojďme do ní...

S výbornou kolegyní, specialistkou na školství, Markétou, jdeme na rozhovor s ministryní školství Kateřinou Valachovou, která pod tlakem premiéra oznámila, že rezignuje kvůli obviněné své náměstkyně z machinace dotacemi... Tady si můžete přečíst rozhovor i to, co jsem napsal na facebook:

Valachová: Osobní odpovědnost za náměstkyni odmítám. Budete se divit, co ještě policie vyšetřuje  

 

 

  

2. červen - pátek

 

A druhý rozhovor v krátké době, tentokrát s Andrejem Babišem, už ne ministrem financí a místopředsedou vlády, ale "jen" předsedou ANO:

Babiš: Když vidím, že prezident stojí za Valachovou, musím se smát. Na vlastního kandidáta máme čas 

 

 

 

 

3. červen - sobota

 

Hurá, domů!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Těžko by šla má radost popsat :) 

 

Štasný den!!!! Odjezd z Prahy - hlucké koupaliště!!! 

 

 

Chtěl jsem odpoledne zmapovat nějakou "akci" s tématikou lidových tradic, vyrazil jsem nakonec do Tvrdonic na tamní festival, o kterém by toho šlo psát hodně. Tak alespoň ukázka ze starodávné svatby, kterou předvedli lidé z Lužic. 

 

 

 

A v Tvrdonicích jsem udělal i tento rozhovor se zajímavým formanem. Ne koňákem, jak mě v rozhovoru upozorňuje... 

 

 

A tuto fotku jsem udělal, když jsem z Tvrdonic odjížděl... 

 

 

 

4. červen - neděle

 

Vzpomínka na jeden rozhovor, který jsem dělal s kolegou přesně před rokem - to byl šéf fotbalu Pelta ještě na svobodě :) 

 

 

 

5. červen - pondělí

Výjimečně nepracovní den, žena odjela na služební cestu na Slovensku a já s dcerami čekám, až nás večer vezme. Cíl naší cesty o volném dnu je jasný: krásné lhotské hřiště. 

 

6. červen - úterý

 

Začíná další schůze Poslanecké sněmovny, ale ještě před ní chcoi zachytiti jednu akci, na které se prezentuje krajanka, módní návrhářka Marie Zelená. 

 

 

 

A tady už je Sněmovna, první den, úterní, mají vždy tiskové konference jednotlivé strany. Takto se prezentovala ODS. 

 

 

 

 

7. červen - středa

 

Na pravidelné ranní poradě v redakci na mě připadá úkol sehnat šéfa volební kampaně a místopředsedu ČSSD Jana Birkeho, o němž se v zákulisí šeptá, že jeho pozice je v ohrožení... Nejdříve to vypadá bledě, telefon nebere a já se už obávám, že budu muset do redakce zavolat neúspěch... Píši tedy panu Birkemu alespoň sms zprávy a on se nakonec přece jen ozve... Hurááá!!! :) 

 

 

 

Ještě před tímto rozhovorem ale čekáme ráno s novináři v kuloárech Sněmovny, abychom chytli někoho z vedení ČSSD. Vedení se totiž radí, atmosféra je napjatá, protože nejsilnější vládní straně dál padají preference... Účastníci jednání vycházejí, nikdo s námi novináři nechce mluvit, ale nakonec se zastaví předseda Sobotka i místopředseda Zaorálek - a oba ujišťují, že pozice Sobotky prý není ohrožená... 

 

 

 

 

 

8. červen - čtvrtek

 

Stále se pohybuji mezi Sněmovnou a vládou, toto je fotka ze zákulisí, na terase Sněmovny takto pracoval na státním rozpočtu ministr financí Ivan Pilný. 

 

 

 

A když se podívám do mailu, najdu tam tuto tiskovou zprávu od mluvčího premiéra i vlády... 

 

 

9. červen - pátek

 

 

10. červen - sobota

 

 

11. červen - neděle 

 

 

 


12. červen - pondělí

 

Týden začínám na cestách, šéf mi v redakci dává za úkol, abych vyrazil do jižních Čech, kde je v tomto týdnu na návštěvě prezident Miloš Zeman... Toto byla první fotka, kterou jsem dal na facebook: 

 

 

 

A tak nějak to vypadalo na samotném kraji, když se prezident setkal se zastupiteli... 

 

 

 

A poslední pondělní zastávkou bylo město Kaplice... 

 

 

 

 

 

 

13. červen - úterý

 

Druhý den v jižních Čechách, v pondělí večer jsem se vrátil do Prahy a ráno vyrazil zpět, tentokrát po trase Strakonice - Hošťice u Volyně... 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14. červen - středa

Středa bývá často dnem zasedání vlády, ještě předtím ale jednaly špičky koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL... Tady mezi novináři Andrej Babiš... A debata o uprchlících... 

 

 

 

 

Ve středu ale především prožíváme všchni napětí, protože kuloáry se nesou stále silnější zvěsti, že premiér Sobotka patrně skončí jako předseda ČSSD i celostátní volební lídr. Dopoledne, ještě před jednáním ČSSD, nám řekl toto: 

 

 

 

A odpoledne už jdeme do sídla strany, Lidového domu, kde jedná vedení ČSSD... Bezpečnostní opatření jsou přísná, viz moje poznámka, kterou jsem dal na facebook.... 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15. červen - čtvrtek

 

Jsem rád, že druhý den po jednání špiček ČSSD máme možnost mluvit s jedním z přímých účastníků, mimochodem účastníkem nejmladším - místopředsedou Dolínkem. Jdeme za ním s kolegyní Katkou na pražský magistrát, kde zastává post náměstka primátorky. Následně vzniká tento rozhovor:

 

Dolínek: Jiní v programech nic nového nemají. Ani my nebudeme mít nic světoborného, ale tvrdě dřeme

 

16. červen - pátek 

 

Pátek bývá přece jen den, kdy už je volněji, takže tady jedna fotka s popiskem, kteoru jsem dal na fb z tohoto dne... 

 

 

  

 

17. červen - sobota

 

Strašně moc jsem se těšil domů na Slovácko, například na dnešní kosení v Malé Vrbce nebo na nedělní pouť na Antonínku, ale bohužel, bohužel, bohužel, čeká mě pracovní víkend, v sobotu jednání širší vedení ČSSD, v neděli mám službu v redakci.

 

Tady je článek, který jsme ze sobotního jednání psali s kolegyní Katkou:

 

"Daňový ráj pro bohaté, peklo pro ty dole." ČSSD jednohlasně potvrdila Zaorálka jako volebního lídra

 

 

18. červen - neděle

 

Moje myšlenky jsou doma na Slovácku, právě dnes je na Antoníku hlavní mše, pokaždé to bývá nádherný den s atmosférou, kterou těžko může někdo v Praze pochopit...  Tak třeba někdo kliknete na vzpomínky, jak jsem zachytil antonínkové pouti v minulosti, tady prosím: Můj poslední novinářský Antonínek aneb Antonínek poněkud jinak.... Budu rád, když se mrknete na některou z 20 video reportáží o lidech na Antonínku a Děkovné dožínkové pouti + fotky, včetně společného fotografování  

 

 

19. červen - pondělí

 

 

20. červen - úterý

 

 

21. červen - středa

 

 

22. červen - čtvrtek

 

 

23. červen - pátek

 

 

24. červen - sobota

 

 

25. červen - neděle

 

 

26. červen - pondělí

 

 

27. červen - úterý 

 

 

28. červen - středa

 

 

29. červen - čtvrtek

 

30. červen - pátek

 

31. červen - sobota