Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Zvukový záznam: Jak včera Blatnice řešila své zadlužení - a jak jí velké banky nepomohly

Tak nějak si představuju budoucnost jedné malé části rozhodování samosprávy či státní správy. Kliknete na internet a uslyšíte mimo jiné zvukové záznamy, počínaje například jednáním obecní rady, obecního zastupitelstva, krajského úřadu, krajských radních i dalších konšelů či úředníků. Zatím něco takového prakticky nikde nefunguje, zvukové záznamy ze svých jednání dává na internet například zastupitelstvo Veselí nad Moravou - za což zaslouží velký dík. Mnohde jinde je to zatím sen, jelikož řada radnic nedává na interet ani podrobné zápisy z jednání rady či zastupitelstva nebo tam dokonce nedávají ani usnesení. Bohužel, není jiná možnost než o tom neustále mluvit. A pochopitelně nejen mluvit, ale také pro to něco dělat.

Hlavně z tohoto důvodu jsem dal nyní sem na internet zvukový záznam části včerejšího jednání zastupitelstva Blatnice pod Svatým Antonínkem. A to tu část, ve které zastupitelé jednali o nejvážnějším problému své obce - zadlužení a hrozící exekuci. Článek na toto téma, včetně zvukového záznamu z minulého jednání, kde zazněly k tomu všechny informace, najdete prosím TADY.

Včera stáli zastupitelé před těžkou situací. Museli rozhodnout, kde si půjčí peníze, protože pokud v příštích dnech nezaplatí Blatnice necelých 8 milionů korun firmě Střecha Konečný, které jí dluží, šel by majetek obce do exekuce. Jak jednání dopadlo si poslechněte a udělejte si sami vlastní názor - tak myslím, že by to mělo při fungování naší lopotné demokracie fungovat.Sami uvidíte, že získání úvěru není jednoduché, zejména, když velké bankovní domy se otočily k Blatničanům zády. Pokud jste někdo skutečný odborník na finance, možná byste mohli Blatničanům i poradit, měl jsem pocit, že kolem úvěru je ještě dost nejasností.

Ještě dodávám, že záznam není nejkvalitnější, protože jsem ho dělal ve zcela provizorních podmínkách. Jinak ale už v dnešní přetechnické době není absolutně problém, aby si obce či města jednání zastupitelstva nahrávaly kvalitně a obratem dávaly na internet. Snad se toho dožijeme - byť nás zástupci obcí a měst budou za takovou prosbu proklínat a tvrdit, že to je nemožné.

Už jsem z tohoto stavu unavený, ale jsem absolutně přesvědčený, že veřejná správa i samospráva musí být k občanům co nejvíce otevřená. Že na to tito občané často kašlou, že kašlou na obec, město a zem, ve které žijí, je už téma jiné. Zároveň ale vím a vidím, že lidé dnes mají řadu jiných starostí, život není pro mnohé vůbec jednoduchý.

RB 

Ps. K situaci v Blatnici se ještě vrátím, zastupitelé včera mimo jiné tvrdě ořezávali rozpočet - včetně toho, že například snížili rozpočet knihovny, částku 25 000 korun na koupi knížek v roce 2010 snížili na 5 tisíc korun a zároveň omezili provoz knihovny - ponechávám to bez komentáře, ale bylo mi smutno, naštěstí následný požadavek finanční komise na radikální omezení výdajů na kulturu neprošel, což zastupitele šlechtí (podle mého názoru, jiní máte jistě odlišný názor)... Kromě toho starosta oznámil, že si snižuje plat o 10 procent, po něm naprostá většina zastupitelů řekla, že se vzdává celé odměny za práci v zastupitelstvu... Zastupitelů mi bylo docela líto, pokud někdo pracuje poctivě ve prospěch  obce například v zastupitelstvu, je to práce nesmírně nevděčná a minimální odměna za tuto práci je naprosto zasloužená. Ale chápu, že jako určité gesto a "uspokojení" veřejného mínění to byl zřejmě krok nezbytný.  

 

A když jsem u Blatnice, tady jsem dával nedávno na stránky video z vystoupení blatnického dětského folklorního souboru  ...

A tady je druhá část vystoupení i s blatnickou cimbálovou muzikou...

 

Je moc a moc dobře, že blatničtí zastupitelé se rozhodli i přes svízelnou ekonomickou situaci takové děti i muziku podporovat. Zní to banálně, ale toto je skutečně budoucnost Blatnice...