Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Zraněný muž v hradišťském akvaparku: Je nebo není nebezpečný tobogán? Názory zraněného, šéfa akvaparku i starosty města + video z otevření akvaparku

První den po Vánocích jsem pustil počítač a hned mi bylo jasné, že o "zábavu" budu mít postaráno. Slovácké noviny psaly o druhém zranění na toboganu v hradišťském toboganu, takže mě čekalo kolečko zjišťování, abych mohl do MF DNES napsat pokud možno co nejnovější, nejzajímavější a nejpodrobnější informace, které by situci kolem toboganu popisovaly.

 

Článek vyšel v MF DNES v úterý, a vy si ho nyní můžete přečíst. Odpověděď na otázku v titulku ale tak úplně nedám, byť jsem mluvil podrobně hned s několika lidmi, kteří mají k celé věci co říci. Vše s toboganem ale určitě v pořádku nebude, o čemž svědčí už to, že ho provozovatel akvaparku zastavil hned třetí den provozu. Pokud jste toboganem jeli, budu rád, když mi napíšete svůj názor.

Zároveň přidávám i video z oficiálního otevření akvaparku, točil jsem ho na "koleně", což se nemůže rovnat nějakému profesionálnímu natočení, na druhé straně nikde na internetu otevření akvaparku neuvidíte jako tady na webu. Nejdříve uslyšíte cimbálovou muziku Cifra, následuje mluvčí města Petra Zemčíková, starosta Květoslav Tichavský a zástupce Unistavu, který akvapark ze starého "plavečáku" postavil. A nakonec šmik, páska a otevření ...  No, byla to velkáááá sláááva :) A ještě dodám fotky ... 

 

 


 

Další zraněný na toboganu

Uherské Hradiště - Měly to být největší atrakce nově otevřeného akvaparku v Uherském Hradišti. Několik dnů po otevření se z nich ale začínají stávat jeho největší hrozby. Řeč je o dvou toboganech vyrobených v Německu, z nichž ten menší má na „kontě" už minimálně druhý úraz návštěvníků. Po prvním případu, kdy se zranila lehce mladá dívka, se v druhém případě zranil muž, který v toboganu ztratil vědomí. Provoz toboganu byl zastavený, starosta Uherského Hradiště Květoslav Tichavský včera MF DNES sdělil, že se budou snažit rychlost toboganu zpomalit.

Vyjdete několik desítek schodů, naskočíte do díry ve zdi a poté vás čeká sto čtyřicet metrů dlouhý a klikatý sešup „tunelem" - taková je nová hradišťská atrakce, která ale v současnosti opět stojí. Stejně jako po prvním úrazu, kdy se zranila mladá dívka, provozovatel tobogan zastavil.

„Dnes ráno jsme celou věc probírali na poradě vedení města, pochopitelně nás celá záležitost mrzí, na toboganu se nejezdí a děláme nějaké kroky, aby se už něco takového nestalo," sdělil včera starosta Tichavský.

Muž, který se v toboganu zranil 23. prosince, včera MF DNES svou jízdu popsal takto: „Jen vím, že se objevila zelená, nasedl jsem do toboganu, jel jsem pomalu, pak se to zrychlilo, a pak už si nic nepamatuju, měl jsem tak půl hodiny výpadek paměti. Vím pouze to, že tam byla nějak levá zatáčka, potom ostrá pravá, na kterou mě to asi hodilo. Velmi mlhavě si vybavuji, že mě plavčík vyvlekl od toboganu a pak mě ošetřovala přítelkyně," popsal situaci muž, který nechce zveřejnit své jméno, redakce ho ale zná.

Nakonec skončil v nemocnici, kam ho odvezl jeho otec. Hospitalizaci muže potvrdil mluvčí nemocnice Ludvík Valouch. „Můžu potvrdit, že jsme takového muže přijali, v nemocnici byl tři dny a poté byl propuštěn domů," řekl mluvčí k případu, o němž první informoval Deník.

MF DNES mluvila včera také s Pavlou, s přítelkyní zraněného muže. „Najednou mi plavčík přivedl přítele, který byl hodně od krve, v toboganu si totiž roztrhl obočí. Nepamatoval si, co se přesně stalo, toboganem jel ale podle předpisů," řekla dívka, z jejíž slov vyplývá, že tobogan zřejmě není v pořádku a zranění se stalo více lidem než dvěma.

„Vedení akvaparku nám tvrdilo, že úrazy se stávají lidem, kteří měří nad 190 centimetrů a váží nad 100 kilogramů. Takový je i můj přítel. U nich prý dochází ke zranění na levé části hlavy," dodala dívka.

Starosta města Květoslav Tichavský vidí největší problém v chování návštěvníků. „Když je v toboganu míň vody, tak je jízda rychlejší, když je víc vody, tak je pomalejší. Někteří lidé si jízdu zrychlují tím, že si například shrnou plavky, nebo jedou na patách či lopatkách," tvrdil MF DNES starosta. Z toho důvodu se prý budou snažit rychlost v toboganu víc ovlivnit.

„Je to jeden z nejdelších toboganů v republice, možná je na konci nezvyklejší, než jiné tobogány, ale, co se týká bezpečnosti, tak odpovídá všem parametrům. Pokud to půjde, tak se ho pokusíme nějak zpomalit, dáme do něj větší proud vody," prohlásil starosta.

Stejně jako vedení města, tak zhotovitel akvaparku, firma Unistav, se hájí tím, že tobogany mají všechna potřebná povolení. „V rámci testování byly tobogány testovány i s dětmi od 15 do 6 let. Tohoto testování se zúčastnilo 62 dětí, a nedošlo k jednomu jedinému problému. Přitom nejrychlejší z dětí dosáhli času 22 vteřin., a nejpomalejší dosáhli času 51 vteřin," míní mluvčí.

Nicméně i z jeho vyjádření je patrné, že Unistav zkoumá, zda je tobogan vhodný i pro větší a těžší návštěvníky. „Společně s německým výrobcem zjišťujeme, zda při kombinaci faktorů, jakými může být například hmotnost projíždějícího či dodržení jeho předepsané polohy, nemůže dojít k výjimečné situaci," sdělil mluvčí, který ale připustil i dlouhodobé zastavení toboganu:

„Není vyloučeno, že při opakování těchto incidentů a neobjasnění a odstranění příčiny zranění návštěvníků by stanovisko zhotovitele k dalšímu provozu za účasti veřejnosti bylo negativní."

O možnosti dlouhodobého zastavení toboganu svědčí i slova přítelkyně zraněného. „Lidé z vedení akvaparku nám dnes říkali, že tobogan už nechtějí otevřít, aby se na něm zase někomu něco nestalo. S tímto vysvětlením jsme byli spokojeni, protože nám jde hlavně o to, aby se tam nakonec někdo ještě nezabil."

Ředitel městské společnosti, která akvapark provozuje, Vlastimil Skála, včera večer MF DNES řekl, že prověřují všechny možnosti, včetně možnosti, že tobogan není uzpůsobený pro větší a těžší lidi.

„Těžko říci, kde je příčina. Proto jsem tobogan odstavil a požádal dodavatele a projektanty o schůzku, abychom celý problém s toboganem vyřešili."

Radek Bartoníček
Jan Pášma

 

 

Provoz na toboganu jsem zastavil, říká ředitel Skála

Uherské Hradiště (rb) - Ředitel městské společnosti Akvapark Vlastimil Skála si asi začátek provozu v novém akvaparku představoval jinak. Místo radosti z nového zařízení musí řešit opakované zranění na toboganu a hledat řešení, aby se už nikomu nic nestalo.

 

Pane řediteli, co se podle oficiálního šetření přesně stalo 23. prosince muži, zraněnému v toboganu?

Podle slovo tohoto muže ztratil vědomí. My podle kamer a výpovědi plavčíka víme, že muž vyjel z toboganu vsedě, byl při vědomí a plavčík mu okamžitě poskytl podporu. Pomohl mu, aby odešel z dojezdu toboganu, posadil ho na lavici a provedl mu ošetření krvácejícího obočí.

 

Proč se podle vás zranil?

Já bych nerad předjímal výsledky šetření. Teď vše prověřujeme.

 

Podle slov přítelkyně tohoto muže jste jim říkal, že zranění se týká mužů nad 190 centimetrů a 100 kilogramů. Máte takové poznatky?

Je to jedna z verzí. Stalo se to dospělým lidem, nestalo se to naštěstí dětem. Protože se ale chceme ujistit, že i dospělý člověk, který toboganem pojede, dojede v pořádku, je tobogan v tuto chvíli odstavený. Neprovozuje se, požádal jsem dodavatele a projektanty o schůzku a vyřešení tohoto problému.

 

Řekněte mi, ke kolika přesně zraněním v akvaparku zatím došlo?

Nechtěl bych předjímat výsledky našeho prošetření. Pokud budeme mluvit o zraněných lidech, kteří následně vyhledali lékařskou pomoc, byli dva, mladá dívka a nyní tento muž. Pokud někdo přišel za plavčíky a řekl, že měl při jízdě toboganem, problém, tak jsme to nebrali jako zranění.

 

Není ale tento tobogan nebezpečný?

Chtěl bych ale ujistit, že jde o adrenalinové zařízení, odpovídající všem bezpečnostním normám. Projely se jím v pořádku stovky, nebo možná už tisíce lidí. Nevyloučí to ale možnost, že někdo jede nepovoleným způsobem, a může se něco přihodit. Ovšem dovnitř toboganu nevidíme a nemůžeme předjímat, co se v něm děje.

 

Takže vy říkáte, že zatím byli dva zranění?

Dá se to tak říci. Pokud mám informace, tak dva lidé vyhledali lékařskou pomoc.

 

A ještě článek ze Slováckých novin TADY ...