Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Zpravodajství: Blatnice má dluh, hrozí jí exekuce, starosta shání úvěr

Zpravodajství o tom, co kde mají za komunální problémy tady na stránkách moc "nepěstuju", ale když jde o něco hodně zásadního, snažím se vás čtenáře informovat. Když jsem se byl o víkendu podívat v Blatnici pod Svatým Antonínkem na zpívání sborů, mluvilo se tam v zákulisí více o obecních problémech než o zpívání. Blatnici totiž hrozí exekuce. Několik informací se objevilo už v pátek v televizi, dnes přináší další informace výborný týdeník Naše Slovácko. Část jeho článku si můžete přečíst tady, jinak doporučuji koupení novin - dnes vyšly!

A pokud jde o Blatnici, šlo by o ní psát tady dlouho, obec je dost rozdělená na příznivce a odpůrce nynějšího starosty, více informací napíšu někdy příště. Možná ve čtvrtek večer nebo v pátek, až přijdu z jednání blatnického zastupitelstva. Že by ale k exekuci došlo, to si myslím, že se téměř jistě nestane, spíš to bude znamenat nepříjemné zatížení pro rozpočet Blatnice na rok 2010.

A tady je začátek článku z týdeníku Naše Slovácko od redaktora Petra Fridricha.

 

BLATNICE POD SV. ANTONÍNKEM - Dvoutisícová obec nesmí nakládat se svým majetkem. Okresní soud v Hodoníně před pár dny rozhodl o nařízení exekuce. Podnětem byla mnohamilionová pohledávka u jedné stavební firmy, která zde v minulosti stavěla byty. Pokud obec nezaplatí, hrozí jí dražba majetku.

Exekutor obstavil veškerý majetek a obec dokonce nesmí hospodařit ani se svými účty. Exekuce se přitom vztahuje i na budovu obecního úřadu. Závazek obce vůči stavební firmě už přesáhl deset milionů korun.

„Platební jistina dělá zhruba devět milionů tři sta tisíc korun. K tomu se musí připočíst ještě úroky z prodlení, téměř šest set tisíc, náklady řízení, soudní poplatek nebo náklady exekutora," vyčíslil právní zástupce stavební firmy Stanislav Šibor s tím, že závazky obec neplnila od začátku letošního roku.

Zastihnout starostu obce Josefa Vavříka se nám nedařilo několik dnů, telefon vzal až v pondělí. Důvod, proč situace došla tak daleko, ale nevysvětlil. „Je to moje chyba, situaci řeším. Jednám s několika bankami o možnostech úvěru, který by nám pomohl dluh zaplatit," přiznal starosta a dodal, že rovněž navrhne v rozpočtu pro příští rok úsporná opatření. Uvidím, jestli na ně zastupitelé budou chtít přistoupit," dodal.