Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Známý podnikatel Tomio Okamura na slovácké zabijačce aneb jak pomoci Slovácku, aby k nám jezdilo více turistů? + Slovenské baby s huslama

Už delší dobu cítím, že známý podnikatel Tomio Okamura a náš region, to jsou dvě témata, o kterých by šlo napsat velmi mnoho. Chystám se k tomu, ale bohužel, některá jiná témata mají v novinách přednost.

Proto nabízím alespoň videorozhovor, který jsem s tímto velezajímavým chlapíkem dělal tuto sobotu v Březové. Kromě tohoto rozhovoru jsem s ním mluvil ještě několikrát, takže více než dříve rozumím tomu, jak by chtěl našemu regionu pomoci. Jestli jsou jeho plány reálné, nevím, každopádně považuji za nesmírně dobrou zprávu, že k nám jezdí a říká to, co říká.

Když zalovím v paměti, fandím mu už dlouho, je to minimálně šest, sedm let, co jsem ho poprvé potkal. Tehdy jsem psal v Praze pro magazín MF DNES reportáž o japonských turistech, a on mi velmi pomohl. Už tehdy jsme se hodně bavili o Slovácku, protože jako slovácký patriot jsem si přál, aby japonští či jiní turisté nejezdili jen do Prahy, ale zamířili i k nám. Z jeho odpovědi mi bylo jasné, že dostat turisty do našeho regionu bude velmi složité - a to platí dodnes, byť například úroveň ubytování se postupně zlepšuje, stejně jako některé další služby.   

Tomio Okamura přichází s náměty i kritikou, nejsem si ale jistý, do jaké míry je jeho slovům "nasloucháno". Jak jsem viděl v Březové, ale například nedávno také na Velkém Lopeníku, je brán do určité míry za známou televizní tvář, s kterou se lidé chtějí fotit nebo prohodit pár slov. Bylo by ale dobré vnímat především to, co říká. A pokud jde například o jeho nápad, abychom mnohem více propagovali regionální slovácké speciality, viz zabijačka? Dobrý nápad, ale mohl bych tady psát o tom, jak je například velmi obtížné najít v našem regionu jedinou restauraci, která by denně měla na jídelníčku typická česká jídla domácí kuchyně. Průzkumy totiž ukazují, že turisté právě takové restaurace hledají.

Jenže, a to by mohla být další z mnoha otázek, chceme vůbec tady na Slovácku turisty? Když jsem nedávno psal o Baťově kanále, jeden z těch, kteří se kolem něj denně točí a setkávají se s "turistickým průmyslem" mi sdělil: "Pane, my na Slovácku jsme takoví, že ve skutečnosti vůbec po turistech netoužíme, narušují nám náš klid a pohodu."

Tož tak, to je jen několik mých poznámek, více snad někdy brzy. Tady nebo na stránkách MF DNES.

RB 

 

 

 

A ještě jeden dodatek. V Březové byla velmi zajímavá akce, deset družstev z moravské a slovenské strany hranic připravovalo zabijačku. Sledovat je, povídat si s nimi, zajímat se o to, kdo jaké má recepty, to vše mělo svůj půvab.  A samozřejmě, hrála muzika, jednu vám tady pustím a ukážu. Je ze Slovenska, a tak trošku zapadá do mých plánů, postupně na svých stránkách mapovat slovenskou stranu našich hranic. A úplně poslední věta - učím se jezdit na Březovou, do Strání, k hranicím, a zdá se mi, že jak se člověk "přesunuje" směrem k hranicím, cítí víc srdíčka. Samozřejmě, neplatí to vždycky a vůbec to neznamená, že jinde by člověk nepotkával dobré lidi. Tož, a to už bylo poslední písmenko.

 

A ty slovenské "baby" si pusťte, protože byly sakramentsky dobré ...