Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Zbraně nemám rád, ale přesto: Podívejte se, jakou zbraň vymyslela Zbrojovka Uherský Brod pro české vojáky v Afgánistánu... Plus další informace z mé reportážní návštěvy

Zbraně skutečně nemám rád, a proto mě i těší, že žiji v zemi, kde zatím nejsou zbraně příliš rozšířeny. Když vidím dnešní nervové vypětí mnoha lidí a představím si, že by měli ještě někde po ruce zbraň, tak si nedovedu představit, jak by to kolem nás vypadalo. Sám od sebe bych proto asi stěží navštvívil i Zbrojovku Uherský Brod, jednu z největších firem našeho Slovácka. 

Jako novinář se ale snažím poznávat vše zajímavé, a proto jsem také využil možnost podívat se do fabriky a zároveń si popovídat s vedením. Bohužel, generální ředitel se na poslední chvíli z novinářského setkání omluvil, ale pokud chcete, TADY dávám odkaz na video s ním, které jsem natočil letos v červnu.

Místo ředitele byli tentokrát k dispozici dva jeho podřízení, výrobní ředitel Vlastimil Ježek a technický ředitel Radek Hauerland. Oba byli velmi vstřícní a dokázali zajímavě povídat o fungování Zbrojovky. Reportáž z této návštěvy jsem sepsal do čtvrteční zlínské přílohy MF DNES, tady dávám dvě videoukázky. Z fungování Zbrojovky jsem měl velmi dobrý pocit (jestli se to tak dá vůbec o zbrojařské firmy říci), je jasné, že vedení i zaměstnancům se daří, jen jsem si říkal, že by firma mohla podpořit například některé dobročinné projekty v regionu. 

 

 

 Ještě před videem dávám fotku technického ředitele Radka Hauerlanda. Zajímavý člověk, který začínal ve zbrojovce od píky, jako řadový konstruktér. Postupně se vypracoval na šéfa konstruktérů a nyní je tedy technickým ředitelem. V ruce drží nynější "hit" Zbrojovky, útočnou pušku ČZ 805. Pro představu, Zbrojovka jich právě vyrábí pro českou armádu za 1,5 miliardy korun, první z těchto zbraní už používají čeští vojáci v Afgánistánu.

 

 

 ... a když jsem byl v kanceláři tohoto manažera, nemohl jsem si nepovšimnout a nevyfotit tyto dvě cedulky na stěně... Jó, dnešní doba je tvrdá :)

 

 

 

Toto video považuji za docela unikátní. Myslím, že nikde jinde neuslyšíte tolik informací o nové pušce Zbrojovky jako právě tady. 

 

 

 

 

 

Na tomto videu bude mluvit především výrobní ředitel. A vy, které to bude zajímat, se můžete dozvědět, jak málo či moc práce Zbrojovka má a co v současnosti nejvíc řeší. 

 

 

 

 

 

Tady jsem ještě pana Hauerlanda poprosil o celkové shrnutí dnešní situace Zbrojovky. A protože je konstruktér, bavili jsme se mimo jiné o výboji nových zbraní.

 

 

 

 ... začátek článku v MF DNES ...

 

... přidám ještě další fotky ...