Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Zastavení ve Strání: zpívání temperamentních Straňanek v Hradišti a audiozáznam z televizního pořadu o Strání

Strání je fenomén, to je jasné každému, kdo tuto poslední českou či moravskou vesnici navštíví. I já se proto na svých stránkách docela často o Strání zmiňuji a učiním to i tentokrát. Jsou to samozřejmě jen určité "útržky", kolikrát si říkám, že by bylo zajímavého ze sociologického hlediska tuto dědinu zmapovat a zjistit, proč se tady daří věci, které se jinde nedaří a nikdy dařit nebudou. Některé důvody jsou známé z mnoha mediálních "výstupů", ale přece jen, ještě hlubší pohled by nebyl špatný. I tady si ale myslím, že je to především zásluhou několika  jedinců, které člověk vidí u mnoha straňanských aktivit, nebýt jich, bylo by Strání podobně vykořeněnou vesnicí jako mnoho jiných míst.

 

Tato ukázka mi zůstala v "bloku" z ledna 2013, kdy Straňané představovali v kině Hvězda zfilmovanou baladu Putoval Matúšek. Když už byl konec pořadu a většina lidí šla domů, takto ještě zahrály a zazpívaly straňanské ženy. Video sem dávám proto, že má takovou civilní, uvolněnou podobu a je na něm dobře vidět temperament Straňanek, nebo ještě lépe řečeno, paní Grycové a žen kolem ní.

 

A tady ještě přidávám dva audiozáznamy, zachycují část pořadu U nás doma Magdaleny Múčkové v televizi Noe. Pořad byl vysílaný v tomto týdnu a byl další možností seznámit se s touto vesnicí. Na audiozáznamu není učení tanců, které bylo součástí tohoto pořadu. Na prvním záznamu se například dozvíte, kdo by se měl do Strání podle paní Grycové nastěhovat - podstatou povídání ovšem bylo samozřejmě něco jiného, než toto stěhování. I když já občas říkám: třeba by nebylo špatné ve Strání bydlet. Akorát by člověk musel mít dobré játra :)