Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Zajímavá videa: Jízdy králů ve Vlčnově a Hluku - 1949, 1959, 1960! A další ukázky... Kdo detailně a pravdivě zapíše bolest a nespravedlnost oněch roků?

Další vzácné "kousky" do své sbírky získalo Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě. Sami se přesvědčte, že jde opravdu o cenné záběry, ty nejstarší jsou z roku 1949 z Jízdy králů ve Vlčnově, o deset a jedenáct let později natáčela kamera dění pro změnu na Jízdě králů v Hluku.
 
Jen pro připomínku, jen si představme, jaká to byla doba kolem roku 1949, rok po komunistickém puči a na začátku obrovského bezpráví, kdy komunistický režim zničil životy mnoha lidí a rodin - nepochybně i ve Vlčnově, Hluku a mnohde jinde. Člověk člověku byl vlkem a zatímco jedni byli "vítězové", jiní neskutečně trpěli. Jistě, je to příliš čerstvá a citlivá historie, ale kdo ji zaznamená a hlavně jak, když ti, kteří ji zažili, už tady nebudou?
 
Hrozně moc by mě zajímalo, jak v té době i jindy v dřívější historii takové Jízdy králů vypadaly. Nemůžu se zbavit dojmu, že nám dosavadní knížky tuto dobu a tyto tradice  až tak věrně nelíčí, vždycky, když si povídám s nějakými pamětníky a pak vidím, jak je mnohé v knížkách "uhlazeno", říkám si, že je to převeliká škoda. Dívat se ale do historie prostřednictvím pohyblivých obrázků je nesmírně zajímavé! Bohužel pamětníci odcházejí a jejich vzpomínky v naprosté většině nejsou ani natočeny ani detailně zapsány.
 
RB 
 
 
Všechna videa z historické sekce muzea najdete TADY