Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Z mého psaní pro MF DNES: Uherský Brod čeká velké kácení a sázení (doplním později)

 ... více slov k článku napíšu prosím později ...

 

Takovou obnovu zeleně ještě Uherský Brod nezažil

 

Uherský Brod - Takové kácení a sázení stromů zřejmě ještě Uherský Brod a jeho okolí nezažilo. Město totiž dalo dohromady sumu před 7, 5 milionu korun, za které začne od jara obnovovat zeleň na celkem 32 místech nejen v samotném Brodě, ale také v okrajových částech Havřice, Újezdec a Těšov. Kdo zakázku na tyto práce dostane ještě není známo, vedení města vypíše výběrové řízení, které ukáže, kdo a za kolik peněz je schopný takovou „operaci" provést.

 

„Jsme velmi rádi, že jsme na tento projekt dostali dotace, revitalizace se bude týkat většiny veřejných ploch," sdělil starosta Patrik Kunčar. Z částky 7, 692 milionu korun přišlo 6, 538 milionu z evropských dotací, 385 tisíc korun poskytl Státní fond životního prostředí a 769 tisíc korun dá město z vlastní kasy.

 

Mezi místa, která se mají změnit, budou patřit mimo jiné hlavní stromořadí v centru, stejně jako parčíky na sídlištích a další místa. Tam všude bude odborná firma kácet, řezat i sázet. „V současné době se na většině řešených ploch nacházejí dřevinné vegetační prvky ve velmi špatném zdravotním a pěstebním stavu, v mnoha případech již mohou na obzvlášť frekventovaných místech ohrozit bezpečnost obyvatel města," sdělil místostarosta Petr Vrána, který má vše na starosti.

 

Ten zároveň tvrdí, že u každého místa se pečlivě zvažovalo, v jakém rozsahu je třeba zeleň vyměnit. „Určitě chci, aby po této revitalizaci bylo v Uherském Brodě i na dalších místech co nejvíce zeleně a stromů," prohlašuje Vrána, který se podle svých slov považuje za ochránce přírody. V minulosti například bojoval za to, aby se oproti původnímu plánu kácelo méně stromů v brodských Tyršových sadech.

 

Zda někdo bude bojovat proti nyní plánované velké obnově zeleně, je zatím nejasné. Vedení města sice zorganizovalo dvě setkání, na kterých se mohli lidé s celým projektem seznámit, zájem lidí byl ale naprosto minimální.

 

MF DNES se zajímala o názory občanů například v brodské místní části Těšov, kde je naplánovaná revizalice za 300 tisíc korun. Z oslovené desítky lidí přímo na místě nikdo netušil, že se má v jejich okolí něco dít. Pokud jde o samotné názory lidí, ty byly rozdílné.

 

„Já si myslím, že určitě není dobré tady něco takového dělat. Myslím, že toto místo ztratí krásu a svého ducha, bude to úplně jinak vypadat. Samozřejmě, záleží také na tom, jak se celé místo upraví, co se tady vysází, pokud by šlo hlavně o kácení, bylo by to velmi špatné," řekla studentka Zlata Brulíková.

 

Naopak, několik návštěvníků hospody, která v těchto místech stojí, byli pro zásah v parku. „Stromy už jsou moc velké, když jedou auta, řidiči ani přes stromy moc nevidí. Ohrožuje to bezpečnost silničního provozu i bezpečí dětí, které občas v parčíku jsou," uvedl Karel Šmíd. „Chce to prostě obnovu, ale citlivou," přidal se Vilém Kreisler. Oba muži také byli pro ořezání několik bříz, které jsou nedaleko parčíku.

 

Z dosavadních názorů jednotlivců, kteří přišli na veřejné projednávání revitalizace zeleně, ale zatím spíš vyplývá, že tito lidé byli pro kácení. „Od těchto lidí spíš zazněly požadavky, aby se víc kácelo," řekl MF DNES starosta Patrik Kunčar, který ale zároveň sdělil, že důvěřuje dozoru místostarosty Vrány. „On je spíš typ ekologa, který každý strom hájí do posledního dechu. Proto věřím tomu, že nynější projekt městu pomůže a neuškodí," uvedl starosta.

 

RB