Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Výzva Tondy Vrby harmonikářům a heligonkářům: přihlaste se na největší setkání, které odehrajeme ve Velké 16. srpna! Přijede i Josef Zíma!

Následující výzvu s pozvánkou do Velké nad Veličkou mi poslal Tonda Vrba, plakátek ještě není, i tak si už nyní můžete tuto akci napsat do kalendáře - bude 16. srpna. 

Ve Velké se chystají opět na rekordní setkání

Velká nad Veličkou -I když je ještě poměrně času do poloviny prázdnin, již nyní se kontaktují, obvolávají muzikanti, konkrétně vyznavači hry na heligónky a harmoniky. Pátek 16. srpna má být dnem, který by měl být pro centrum Horňácka zapsaný jako místo doposud největšího setkání těchto hudebníků.

„Podobnou akci jsem již založil v nedalekém Suchově, kdy se při premiéře sešla v téměř čtyřhodinovém maratonu téměř půl stovka hráčů. Muzikanti jsou to skvělí, ukáznění, veselí a do party. Proto jsem využil pátečního volného termínu před sobotním konáním Mezinárodní folklorního festivalu Ozvěny Horňácka.

V přírodním areálu na Strážné hůrce akci s názvem „Velké Česko-Slovenské setkání harmonikářů a heligonkářů ve Velkéj" uspořádám společně s Obcí Velká nad Veličkou s tím, že ji necháme zapsat do České knihy rekordů v Pelhřimově," sdělil strůjce nápadu náš spolupracovník a redaktor Tonda Vrba, který už stál v obci při rekordním zápisu koncem roku 2005,  kdy se sešlo na jednom pódiu při zpívání společné písně téměř 250 krojovaných zpěváků.

Akce bude odstartována v jednotlivcích či skupinkách již po obědě, a večer do ní vstoupí svým vystoupením legendární nekorunovaný král dechovky Josef Zíma. Režisér Vrba počítá i se společným závěrečným galakoncertem všech muzikantů. Pochopitelně, že při rekordu nebude chybět na pódiu vedle moderujícího Vrby a „řezníka" Jendy Kružice svojí vtipnou řečí  ani exkapelník Mistříňanky Toník Pavluš ze Svatobořic-Mistřína, který je Velké díky přátelům jako doma.  

Předtím  však čeká organizátory největší úkol, zburcovat širokou rodinu harmonikářů a heligonkářů. „Vím, že vyhrávají po obou republikách na několika místech a vím také, že některé setkávání mají svoji letitou tradici. Tož, přijeďte na netradiční k nám na Horňácko a staňte se spoluúčastníky rekordu. Ukažte vyhlášenému folklornímu regionu, jací že to jste perfektní jedinci a seskupení," vyzývá všechny Tonda Vrba.

"Přihlášky prosím zasílejte na moji adresu: Tonda Vrba, Dubník 822, 696 74 Velká nad Veličkou nebo elektronickou cestou na email: vrbaa@seznam.cz. Případné dotazy zodpovím i na telefonu 608 813 592," dodává Tonda Vrba.

 

... tady už je Tondova pozvánka i výzva