Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Výjimečný straňanský počin: Zfilmovaná balada Chodíval Matúšek - s videoukázkami z vystoupení v Hradišti

U následujícího příspěvku jsem se nejvíc diviil tomu, že jsem tady na stránkách o něm takřka ještě vůbec neinformoval. Zdálo se mi to neuvěřitelné, procházel jsem si stále dokola své stránky a nikde jsem opravdu skoro nic nenašel. Je to možné?! Mám pocit, že s následujícím "projektem" žiji na dálku velmi dlouho, byl jsem na premiéře, skoro celou ji natočil a dával ukázky na youtube, sleduji informace jeho autorů na facebooku, často nad ním přemýšlím, ale přesto - na webu skoro nic.  

 Bohužel, teď toho asi také moc nenapíši, ono by si toto téma zasloužilo velký a důkladný článek s mnoha informacemi a odkazy. Tolik času ale bohužel nemám. Tak alespoň něco.

Tedy, následující příspěvek se týká Straňanů, kteří zfilmovali do podoby výjimečného videoklipu známou písničku, baladu Putoval Matúšek. Vyšel z toho jeden z nejzajímavějších projektů v oblasti lidové kultury na Slovácku za poslední období, který má smysl sledovat.

Často jsem v minulosti přemýšlel, co bylo a je na tomto projektu to nejpodstatnější, ale těžko říci. Samozřejmě, velký smysl mělo samo natočení této balady, určitě to přineslo všem aktérům mnoho zajímavého, cenného. Jistě to mnoho znamenalo pro život samotného Strání, které patří k nejzajímavějším "dědinám" na Slovácku  - však o něm čas od času tady na webu píši. Určitě ale tento počin může inspirovat další "fokloristy", kteříá by se s poměrně nenáročnou technikou mohli také pustit do natáčení něčeho podobného nebo třeba načeho zcela jiného. A snad to také znamenalo, nebo bude znamenat,  zvýšený zájem některých mladých o lidovou kulturu, o písničky.

Následující videa jsou z Uherského Hradiště, které bylo už několikátým místem, kam Straňané se svým programem přijeli. Téměř zaplněné kino tak mohlo vidět jak samotnou baladu, tak si mohlo poslechnout vynikající a veleznámou zpěvačku Vlastu Grycovou, ženský sbor Netáta a cimbálovou muziku Anny Přikrylové. Kromě toho se diváci mohli dozvědět různé informace ze zákulisí natáčení.

Tolik alespoň ve stručnosti, budu rád, když si poslechnete mezi videoukázkami i rozhovor, který je možné určitou "analýzou" toho, co se kolem celého projektu dělo a děje. Je toho opravdu hodně a zasloužilo by si to samostatné psaní. Řekl bych ale, že bez ohledu na to, jestli já nebo někdo jiný něco napíše, je samotný život ve Strání, lidé, kteří tady žijí, vytváří tady svým způsobem ojedinělou komunitu a my máme možnost se občas s touto "komunitou" setkat. Prostě Strání ještě není naštěstí dědinou, kde všeci čumí většinu volného času na televizu nebo do počítače.

RB 

Ps. Každopádně vám ještě doporučuji podívat se na Folkloriku, která se zfilmování balady a všemu kolem věnovala. Tvůrci České televize jezdí do Strání často a já si vždy cky říkám - Bože, mí tolik času, jak oni a moci se věnovat Strání a Slovácku během dne, to by vypadaly tyto mé stránky úplně jinak! :) TADY je Folklorika ze Strání ... 

 

  

... nejdříve dávám upoutávku na celou baladu 

 

 

...  tady je začátek celého pořadu v Uherském Hradišti, který se odehrál 6- ledna 2013 po vernisáži fotografick évýstavy Ohlédnutí 

 

... zpívá ženský sbor Netáta a paní Grycová 

 

 ... tady jsem neuměle nahrál závěrečné titulky, chtěl jsem ukázat jména všech, kteří se na tomto projektu podíleli

 

... a tady už je videorozhovor s hlavními aktéry celého "projektu" rozhovor vznikl po skončení programu v uherskohradišťském kině