Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Výjimečné ospalé ráno v parlamentu: s koledujícími politiky, kázáním Dominika Duky i našim Petrem Gazdíkem + nádherné dívčí vystoupení se zvonky

Přeji vám všem pěkný konec stříbrné neděle, ve které jste už určitě pocítili blízkost vánočních svátků. Stále více se budu snažit také tady na stránkách Vánoce přibližovat s tím, že těsně před nimi bych se s vámi rozloučil a ozval se na začátku roku 2015 - v takovém období bychom přece jen neměli sedět u počítačů ani mobilů, co myslíte?

Tento úvod sem dávám i proto, že zájemci si můžou poslechnout povídání kardinála Dominika Duky na místě, kde je kázání (tedy to duchovní) velmi neobvyklé - na půdě Poslanecké sněmovny.

V pátek v půl osmé ráno, před začátkem schůze poslanců, se kousek od hlavní jednací síně uskutečnilo adventní setkání, na které přišla řada poslanců, senátorů i různí hosté. Já se na tomto místě ocitl tak trošku náhodou, v novinách mám na starosti dění ve vládě a parlamentu, takže v parlamentním programu jsem si všiml tohoto setkání. Jako píšící novinář jsem tam byl jako jediný, což si vysvětluji tak, že i tady v Praze mě přitahují setkání, která se týkají tradic, lidové kultury, víry, tedy hodnot, tak typických pro náš rodný kraj. 

Z celého setkání jsem napsal také článek, který vyšel v sobotní MF DNES a já ho sem později dám. Rád bych řekl, že celé adventní setkání se mi moc líbilo a během něj jsem přemýšlel nad komentářem, který by se týkal politiky a křesťanství. Setkání pořádala TOP 09, která převzala pořádání od KDU-ČSL. Lidovci s těmito setkáními přišli jako první, ale v roce 2010 se nedostali do Sněmovny a nemohli je tedy pořádat. Teď v ní opět jsou, mají tady poměrně silné postavení, rádi by se adventních setkání opět ujali, ale co jsem slyšel, TOP 09 tato setkání pořádá ráda a chce v nich pokračovat.

Myslím, že celé setkání mělo i svůj politický podtext, voliči, pro které jsou křesťanské hodnoty v politice důležité, se mnohdy rozhodují třeba zrovna mezi TOP 09 a KDU-ČSL. Takže, když například vyšla v sobotní MF DNES fotografie místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska a kardinála Dominika Duky z tohoto vzpomínaného setkání, mohlo to na některé čtenáře působit tak, že více "křesťanská" je TOP 09. Ale kdoví, až další volby ukáží, komu dají nejvíce hlasů voliči, kteří chtějí po politicích prosazovat křesťanské a konzervativní hodnoty - osobně považuji přítomnost těchto hodnot v politice za naprosto zásadní.

RB 

 

Kdo chcete, můžete si tady poslechnout kardinála Dominika Duku v Poslanecké sněmovně, tady první část... 

 

 

Tady druhá část... 

 

 

Hosty setkání byly tyto dívky z obce Kateřinice, z tamního Sboru českobratrské církve evangelické. Hrály na zvonky a sklidily hodně velký potlesk. Řeknu vám - byl jsem jejich vystoupením okouzlen a nadšen. tady je ukázka, kterou jsem nahrál.  

 

 

Pokud vás zajímá celé adventní setkání, tak se podívejte, jak začínalo, nejdříve všechny vítal místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek... 

 

 

Tady je pokračování setkání, poslanci Daniel Korte, Petr Gazdík a Nina Nováková, která je zároveň předsedkyní Svatováclavské matice  

 

 

A takový byl konec - viděli jste už někdy zpívat koledu poslance a senátory? Tady máte možnost...