Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Výborná výstava šermířské a divadelní společnosti Memento mori z Uherského Ostrohu: TADY se podívejte na vernisáž + zpěv Petrželových z Vracova

I když jsem měl víkendovou službu v MF DNES a pohyboval se spíš v Beskydech a potom při psaní článků do pondělních novin, jednu zajímavou akci jsem si nechtěl nechat ujít. Touto akcí bylo zahájení nedělní výstavy šermířské a divadelní společnosti Memento mori, která má své sídlo v Uherském Ostrohu. Odpoledne jsem se tedy vypravil na ostrožský zámek, kde výstava začala, a vy se nyní můžete na videoukázkách na tento začátek podívat.

Možná i podle první videoukázky poznáte, že zahájení to bylo velmi příjemné a na Ostroh až nečekaně hojně navštívené. Lidé, kteří přišli, se ale mohli přesvědčit, že je na co se dívat, myslím, že nebudu nijak přehánět, když napíši, že je to jedna z nejlepších výstav, jaké kdy v Ostrohu byly. Škoda, že na zámku není ještě více místa, protože právě taková výstava by si tento prostor zasloužila. Možná poslouží Ostrožanům jako inspirace k přemýšlení, co všechno by na zámku mohlo být, aby nebyl ze všeho nejvíce jen zbytečně velkorysým sídlem radnice.  

Zatímco na první videoukázce se dozvíte informace o samotné výstavě, na druhé ukázce se můžete od vedoucího Mementa mori Pavla Jurčeky dozvědět mnoho informací o této velmi zajímavé skupině nadšenců - skupině, které jsem se dosud bohužel věnoval mnohem méně, než by si jejich mnohé aktivity zasloužily. Snad tento dluh vůči nim jsem dnes alespoň trochu splatil. Moc rád bych vám také doporučil jejich výborné internetové stránky, které najdete TADY.

V závěru první videoukázky rovněž uslyšíte otce a syna Petrželovi z Vracova, kteří vernisáž doprovázeli muzikou a zpěvem. Na Ostrožsku jsem je snad takto vystupovat ještě neviděl, o to příjemnějšími hosty ovšem byli. Navíc hráli dlouho, škoda jen, že řada návštěvníků nesetrvala déle, nepostála u muziky, a třeba si i nezazpívala - takové pozastavení snad dnes už bohužel ani neexistuje. Chtěl bych vám doporuči také pěkný pořad o Pavlu Petrželovi, který běžel v České televizi. TADY si můžete tento pořad pustit, pan Petržela je na našem Slovácku známou osobností, a myslím, že nepřeháním, když napíši, že tam kde přijde, přináší dobrou náladu. Možná je to klišé, ale o kolika lidech je toto možné povědět?

RB 

Ps. K výstavě i Mementu mori se ještě vrátím další videukázkou s muzikou, fotečka s článečkem by se mohla objevit i ve zlínské příloze MF DNES (příští úterý). 

 

Ještě před videoukázkami bych vám chtěl ukázat Soňu Kölblovou, jedinou ženu v Memento mori, mimo jiné také autorku naprosté většiny kostýmů, které můžete na výstavě vidět. Až je uvidíte, budete určitě jejich autorku obdivovat stejně jako já, je úžasné, co dokázala ušít. Stejná slova by šlo ale napsat také o dalších členech souboru, stačí si na výstavě projít například repliky řady zbraní či brnění, které sami vyrobili.  

 

 

A ještě fotka Pavla Jurčeky. Dělo, které vidíte na fotce rovněž, si udělali sami členové Memento mori - stejně jako mnoha dalších věcí. 

 

 

Tady už je video z vernisáže, Pavel Jurčeka docela dost křičel, to proto, že návštěvníků bylo hodně, a to i ve vedlejší místnosti. Uslyšíte také starostku Ostrohu Hany Příleskou a poté zpěv Petrželových. 

 

 

 A tady už je povídání s Pavlem Jurčekou, který mimo jiné mluví o tom, co to obnáší být členem Memento mori a starat se o jeho existenci dlouhých dvacet let.