Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Víkendové pozvánky - sláva v Ostrohu, misie v D.Němčí, výlob rybníku i tanečnice ve Lhotě

Pravidelná "várka" kulturních akcí je tady, za jejich poslání děkuji Martinu Kozlovskému z Rádia Jih. Právě na tomto rádiu můžete poslouchat nepřetržitě lidovou hudbu, stačí, když přijdete na stránky rádia TADY a kliknete na odkaz RÁDIO JIH - CIMBÁLKY. Samozřejmě kromě toho rádio vysílá také své klasické vysílání, kde můžete slyšet jakoukoliv muziku.

Osobně bych rád upozornil především na Uherský Ostroh, kde se chystají na velkou slávu. Kromě tradičních hodů totiž slaví 250 let místního kostela. Akcí je připraveno mnoho, program oslav v kostele sem už na stránky dával dříve, pro zopakování - najdete ho TADY.

Pokud jde o ostrožské hody, v pátek 16.30 bude před zámkem stavění májky, večer samozřejmě beseda u cimbálu. V sobotu od 13.30 vyjde z Kvačic hodový průvod, který v pět přijde před zámek, kde bude předání hodového práva. Vy, kdo jste z Ostrohu a okolí, určitě přijďte, podpořte hodovou tradici, která tady nemá takovou sílu jako třeba někde jinde - napadá mě kupříkladu Vracov, kde jsou hody rovněž o tomto víkendu a žije jimi opravdu hodně místních lidí. Předloni jsem ve Vracově fotil a docela "čuměl".

Před chvílí jsem také dostal pozvánku z Ostrožské Lhoty, týká se břišních tanečnic. Podrobnosti najdete v příloze, podívejte se.

Nesmím také zapomenout na Blatničku, v sobotu 18. října tam budou lovit ryby v místním rybníku, konkrétně Rybářství Minařík. Na Ostrožsku je výlov rybníku nezvyklá akce, která láká hodně lidí, samozřejmě prodej živých ryb přímo na místě.

A ještě jedna pozvánka, tentokrát do Dolního Němčí: Den pro misie - Barevný svět, 18. 10, Dolní Němčí. Program: 13:30 slavnostní misijní mše svatá, hlavní celebrant P. Jiří Šlégr, národní ředitel PMD - oficiální přijetí dětí do Misijního klubka, 14:30 Putování po stopách prvního misionáře - hymna Misijního díla dětí, modlitba, zahájení pásma zajímavých her a soutěží, vypuštění holubů s přáním pro děti všech kontinentů, scénka, písničky apod. 17:30 Vyhodnocení soutěží, 19:00 Adorace, společný celosvětový Misijní Most Modlitby za misie.

A pro zajímavost: "Misijní" stránky najdete TADY. Pokud máte pocit, že je toho dobrého kolem vás málo, třeba zrovna tady si můžete názor trošku poopravit...

A ještě mi přišel tento mejlík: Přednáška pro všechny zájemce o velkomoravskou historii „Svatý Rostislav otec Moravy" se uskuteční v neděli 26. října od 16,00 hodin v kapli svatého Rostislava, Hradská 39 ve Střílkách. Po přednášce bude následovat projekce dokumentárního filmu „Kronika Velké Moravy" o životě velkomoravské společnosti. Předpokládaný konec je v 17,30 hodin. (Malé občerstvení pro účastníky je zajištěno.) www.pravoslavi-strilky.cz

RB

 

Tak a tady jsou už pozvánky, které chodí (a které tam můžete posílat také) do Rádia Jih:

 

Březolupská chasa vás srdečně zve na Březolupské hody s právem, které se uskuteční v sobotu 18.října. Ve 13:30 hodin vyráží krojovaný průvod od místní víceúčelové haly pro stárky. Od nich zamíří na obecní úřad ke starostovi obce pro povolení hodů a následně do březolupského kostela pro požehnání práva. V 17:00 hodin pak v místní víceúčelové hale vystoupí nejmenší krojovaní z Folklorního souboru Březolupský Botík a od 20:00 hodin se na stejném místě uskuteční hodová zábava, kde zahraje Staroměstská kapela.

 

„Co se stalo nově aneb Zločin a trest v lidové písni" - to je název už 65.besedy u cimbálu, kterou tradičně pořádá Valašský soubor Kašava, tentokrát v sobotu 18.října v 19:30 ve víceúčelové budově Podhoran v Lukově u Zlína. Účinkovat budou folklórní soubory Kunovjan a Kašava, a také Karel Černín, Josef Holcman, Karel Pavlištík a Jana Pluhařová.

 

Na besedu u cimbálu vás pozveme na sobotu 18.října také do Valašských Klobouk. Od 20 hodin v kulturním domě Klobučan během besedy s posezením a tancem proběhne křest nového cédéčka „V tom klobuckém háji" a také se připomene 25 let působení cimbálové muziky Klobučan.

 

Na Vracovské hody s věncem a káčerem vás pozveme na víkend 18. a 19.října. V sobotu ve 13,30 je plánovaný odchod krojovaných od kulturního domu k městské radnici. Po povolení hodů odejde hodový průvod pro mladé stárky, Hodová zábava se uskuteční od 20°° hodin v hale sokolovny s dechovou hudbou Sobuláci a cimbálovou muzikou Marýnka. V neděle 19. října ve 14,30 je odchod krojovaných od kulturního domu pro ženaté stárky, hodová zábava se uskuteční od 18°° hodin v hale sokolovny s dechovou hudbou Vracovjáci a cimbálovou muzikou Lipina. A ještě jedna zajímavá informace : hodový výbor vyhlašuje 1.ročník soutěže fotografií z vracovských hodů „O vracovský šátek", uzávěrka soutěže je 3.listopadu a více informací dostanete v Městském kulturním klubu ve Vracově.

 

Občanské sdružení Habřéci Lovčice zve všechny na krojované hody, které se konají v Lovčicích o víkendu 18. a 19.října. V sobotu od 11 hodin probíhá zvaní na hody a ve 20 hodin začíná hodová taneční zábava v Kulturním domě v Lovčicích, zahraje Galánka. V neděli ve 14 hodin vyjde krojovaný průvod od Kulturního domu, v 17 hodin tam začíná beseda u cimbálu s Cimbálovou muzikou Babí lom s ukončením hodů.

 

Pokud nevíte co v sobotu 18.října odpoledne s časem a chcete-li se nadýchat čerstvého podzimního vzduchu v prosluněné krajině jižních svahů Chřibů a to všechno ve společnosti veselých lidí, tak dojeďte na Kameňák, kde proběhnou netradiční Vendelínské hody. Jak píší pořadatelé, netradiční v tom smyslu, že lidová tvořivost nezná hranic a v multikulturním prostředí chatařské oblasti Kameňák to platí zvláště. Na pozvánce k akci se uvádí, že budou sice vystupovat známí umělci, ale zpívat a hrát může každý, kdo se zapojí.

 

Město Uherský Ostroh vás srdečně zve na tradiční Ostrožské hody s právem, které se budou konat od 17. do 19.října. Hodový program vypukne v pátek odpoledne stavěním máje a besedou u cimbálu, v sobotu můžete navštívit lidový jarmark před zámkem, hodový průvod a obchůzku i hodovou taneční zábavu. V neděli dopoledne si ještě můžete prohlédnout slavnostní krojový průvod.

 

První Slatinský košt vín můžete navštívit v sobotu 18.října ve Slunečním dvoře na Přemyslově náměstí v Brně-Slatině. Na příjemně strávené odpoledne u cimbálové muziky Vonica z Krumvířa se s vámi těší zakladatelé Spolku přátel dobrých vín.

 

Další pozvánky jsou už na víkend 25.října. Musím zejména upozornit na Ostrožskou Lhotu, kde si připomenou rovných 100 let místního kostela. Pozvánku najdete TADY.

 

Akci s názvem Košt mladých vín pořádá Hotel Zámeček v Mikulově. V inobraní s posezením u cimbálu pořádají také v sobotu 25.října v sále obecního úřadu v Horních Věstonicích. Začátek je v 19 hodin a můžete tam už ochutnat mladá vína i ohodnotit výborné koláčky.

 

Následující informace se týká až čtvrtka 30.října, kdy proběhne vyhlášení výsledků soutěže TOP 77 vín České republiky 2008-2009 a to v hotelu International v Brně. To vše bude spojeno i s ochutnávkou oceněných vín. Ve čtvrtek 30.října proběhne také Reprezentační košt oceněných vín Malé encyklopedie českých a moravských vín spojený s předáním ocenění vinařům a křtem nové knihy. Na tuto akci vás zvou pořadatelé z hotelu Vinum Coeli v Dolních Kounicích.

 

A už teď vám také řekneme o několika akcích, které se budou konat v souvislosti s uvedením letošních mladých Svatomartinských vín : 11.listopadu odstartuje Svatomartinský košt v Brně na náměstí Svobody a také na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti, ochutnat Svatomartinské můžete na Sv.Martina i v Bořeticích v areálu Sklepů pod Kraví Horou.

 

A hned následující víkend proběhne cela řada akcí spojených s touto tradicí, např. v Mikulově, Hustopečích, Velkých Pavlovicích,Bzenci, Strážnici a Uherčicích.