Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Video z Rumunska - z festivalu našich krajanů v Rumunsku

Pokud máte chuť a čas,můžete se podívat na první video ukázku, kterou jsem natočil v Rumunsku. Je z folklorního festivalu našich krajanů, žijících v Rumunsku, festival se uskutečnil v sobotu v obci s názvem Svatá Helena (tady je vynikající web vesnice). 

Na začátku amatérské ukázky můžete vidět zástupce všech šesti českých obcí v průvodu, následuje střih, kdy mluví poslanec Měrka, jde o poslance, který zastupuje naše a slovenské krajany v rumunském parlamentu. Obvykle řeči politiků nikde necpu, ale tento člověk mluvil zajímavě, však si ho můžete poslechnout. A na konci ukázky (od 5. minuty) uvidíte a uslyšíte dívky z vesnice Zlatice, které zpívají pěknou češtinou českou písničku.

Je ale rozdíl poslouchat je někde doma u počítače, a je rozdíl být stovky kilometrů od domova, daleko v Rumunsku, projet nepříliš rozvinuté Rumunsko a najednou se ocitnout mezi našimi krajany ve Svaté Heleně- byl jsem šťastný, že jsem mohl festival vidět a poslouchat vystoupení krajanů, kteří si uchovávají řeč i tradice. I domky, ve kterých bydlí, jsou jaksi hezčí než většina ostatních, které jsem při cestě Rumunskem viděl. Ze Svaté Heleny je nádherný výhled na Dunaj a celou okolní krajinu, dostanete se do ní po dlouhé a klikaté cestě, které byla postavena teprve před několika málo roky díky evropským penězům.

Pokud jde ještě o kroje, které můžete na videu vidět, podobají se spíše českým než moravským. Naši krajané v Rumunsku totiž mají v naprosté většině kořeny v Čechách, hodně jejich předků pochází ze Skalné u Chebu. Proto mladí krajané odcházejí z Rumunska právě do této oblasti, nenarazil jsem na žádného, který by měl moravské kořeny.

O Svaté Heleně by šlo psát hodně, stejně jako o jiných věcech, na mě zapůsobila například návštěva místní školy. Děti se tam učí od první třídy češtinu, a to i díky českým učitelům, kteří do českých vesnic jezdí. Hned při vchodu můžete vidět bustu Jana Amose Komenského, po kterém je také škola pojmenovaná. Za stěnách chodby jsou namalované obrázky, které vám přiblíží celý osud našich krajanů, od příchodu do Rumunska až po dnešní současnost - vše jsem nafotil a také sem na stránky dám. 

Ještě k poslanci Měrkovi. Divil jsem se, jak se mohl do parlamentu dostat, českých hlasů až tak moc v Rumunsku není, ale dočetl jsem se, že rumunský politický systém dává možnost národnostním menšinám, aby měly svého zástupce v parlamentu automaticky - chvályhodný zvyk. Vedoucí jednoho souboru (zrovna toho, co na ukázce zpívá), tomuto poslanci velmi děkovala za jeho práci pro krajany a mimo jiné mu děkovala za to, že jim zaplatil pořízení nových krojů.

S různorodou pomocí se u našich krajanů setkáte velmi často. Nejen, že se vám oni snaží s čímkoliv pomoci, ale také někteří Češi pomáhají jim. Obrovskou práci dělal a dělá Člověk v tísni, v mnohém pomohla cestovní kancelář Kudrna, potkal jsem také například děcka z hnutí Brontosaurus, která krajanům pomáhala při sbírání trnek, kterých je v okolí českých vesnic strašně moc. A velmi pomáhá i český stát, i tento festival se uskutečnil díky naší velké pomoci. V příštích dnech přineseme se Staňou Dufkou rozhovor s Ivo Dokoupilem, který jsme pořídili přímo ve Svaté Heleně, Ivo Dokoupil je člověk, která má o našich krajanech v Rumunsku tak perfektní přehled, jako nikdo jiný.  

 

Video si můžete pustit TADY...

 

Čím víc se vám snažím tady o našich krajanech psát, tím více mám ale pocit, že to nemá smysl. Jejich život je od našeho tak moc odlišný, kdybychom měli žít tak těžce jako oni, nadávali bychom na všechno možné od probuzení do usnutí...

 

RB