Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

VIDEO: První krásná písnička koncertu Sborečku žen z Lipova a Jesenického smíšeného pěveckého sboru

Včera jsem se byl podívat na společném koncertu Sborečku žen z Lipova a Jesenického smíšeného pěveckého sboru, doprovázenými Cimbálovou muzikou Petra Galečky. Byl to velmi hezký koncert, na kterém bylo možné slyšet písničky, sesbírané či upravené, Leošem Janáčkem.

Bohužel, nyní nemám čas se tomuto koncertu dál věnovat, ale zcela jistě se k němu vrátím textem, videe a fotkami. Bylo jsem opravdu rád, že jsem se díky tomuto koncertu setkal s dalšími zajímavými lidmi.

Nyní, na začátku týdne, bych vám rád "pustil" alespoň jednu písničku, kterou zpíval Sborežek žen -  byla to nádherná písnička! Mrzí mě, že o ní nyní nevím více, ale jistě to později zjistím a napíšu sem na web.

 

Tady si můžete písničku o Turcích, kteří přemlouvají vdovu, aby s nimi odešla a doma zanechala své děti, poslechnout...   (Jen se omlouvám, že obraz není nejlepší, ale o to více můžete vnímat slova a hudbu. A snad ještě věta z historie - Turci v minulosti náš kraj ve velkém ničili a našim předkům mnohdy drastickým způsobem ubližovali.)

 

A TADY je prosím poslední písnička celého koncertu, za který i takto všem jeho "aktérům" velmi děkuju ...

 

Shodou náhod jsem zrovna před tímto koncertem bojoval s velkými vlastními pochybnostmi, jestli všechno moje nahrávání mnoha a mnoha písniček, které sem na web dávám, má nějaký smysl. Nesouviselo to vůbec s tímto koncertem, ale jen se asi u mě dostavila "únava materiálu". Jistě, existují tisíce důležitějších věcí, které by měl člověk dělat, než je točení a pouštění lidových písniček, přesto jsem se kromě jiných věcí rozhodl právě pro takovou "činnost".

Důležitým motivem jistě bylo to, že mám lidovou hudbu rád a takto, zachycením těch, kteří ji hrají, chci tuto hudbu dál šířit a odvděčit se těm, kteří na záznamech jsou. Zároveň jsem ale stále hluboce přesvědčený, že lidová hudba pěstuje v člověku cit - jsou to pouhá tři písmenka, která ale dávají dohromady slovo, patřící vůbec k nejdůležitějším. Vždyť ten, kdo postrádá cit, není ani člověkem. A proto má snad smysl lidové hudbě se věnovat - i když, jistě, nejen lidové hudbě ...      

RB