Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Video pro Lhotu - deváťáci se loučili se základní školou...a něco o děckách...

Tady je prosím video z dnešního vystoupení deváťáků z Ostrožské Lhoty, čerstvé několik málo hodin, včetně pádu jedné z dívek - naštěstí se nic nestalo...

Další videa dám prosím později...

Když jsem děcka z různých tříd pozoroval, vracelo se mi několik myšlenek. Ta hlavní - je neuvěřitelné, kolik děcek je tak moc podobných svých rodičům! Víc než jindy jsem si při tom uvědomoval, jak je skutečně život jeden velký koloběh, a teď nemyslím ani tak jeden lidský život, ale život více generací. Otec zemře, zůstává syn, syn časem umírá a přichází jeho syn, podobný svému otci či dědovi. Nic se nezastaví, vůbec nic, pozoroval jsem dnes jednoho kluka, jakoby vypadl svému otci z oka. Ten otec je už mrtvý, zemřel hodně mladý, ale jeho syn? Jako bych viděl jeho otce zamlada. Co se změnilo? Téměř nic. Jen čas se posunul... Pro nás o několik let, pro zemi o několik neznatelných vteřin.

Povšiml jsem si také, jak jsou některá děcka zlá. Před samotným vystupováním byli vyhlašování nejlepší žáci ve sportování na škole - výborný nápad! Když šla jedna oceněná dívka na pódium, zaslechl jsem nějaké kluky, jak nelichotivě se o ní vyjadřovali - sama to musela zaslechnout. Měl jsem chuť se zvednout a dám jim po ..... Zlo některých děcek je až moc zákeřné, a bohužel mnohdy zůstane do dospělého věku. Jenže, co s tím dělat? Skoro každý z nás ublížíme někomu druhému, aniž třeba tušíme, jak moc můžeme zranit. 

A třetí věc. Přišel jsem hlavně kvůli deváťákům, chtěl jsem dát právě jejich vystoupení sem na stránky. Nikoho z nich jsem ještě před rokem téměř neznal, pak jsem se s některými začal potkávat v novinářském kroužku a získal k nim bližší vztah. Tak jsem měl možnost i poznat, že každý z nich je něčím zajímavý, že s každým se dá posedět a pokecat, že v každém je něco, co má smysl rozvíjet. Teď bude záležet na jejich okolí a především na nich samotných, jak se dokážou rozvíjet, jaký život budou prožívat, jak odolají všemu špatnému, co k tomuto věku také patří. Určitě jim bude chtít nemálo lidí pomoci - jenže, víme, jak pomoci či poradit někomu, komu je dnes čtrnáct, patnáct, šestnáct?      

 

RB