Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Video: Jak přivedli v Hluku děti k basketbalu - a pár slov o minulosti

V dnešní době by měl být veleben každý "dospělák", který dobrovolně pomáhá kupříkladu s tím, aby děcka  neseděla věčně u počítače nebo kdekoliv jinde - jak víte, takových ochotných dospěláků je čím dál méně. Rád bych vám proto ukázal příklad z Hluku, kde dvěma chlapíkům vadilo, jak málo hluckých děcek sportuje a rozhodli se s tím něco dělat. Založili basketbalovou přípravku, a světe div se, děti začaly chodit. Vše vypadá nadějně, děti začnou možná i hrávat, zrovna dnes jsem viděl grafický návrh jejich dresů, a slyšel jsem, že se našel i podnikatel, který tento smysluplný projekt finančně podpoří.

Videoukázka i fotka je z tréninku těchto dětí, a to z tréninku, na který přijel z Opavy vynikající basketbalista, bývalý reprezentat Petr Czudek.

 

Tady si můžete videukázku pustit... 

 

A pokud se chcete o celém projektu dozvědět více, klikněte TADY na stránky Hluku, kde jsem napsal pár řádků. A jména obou dobrovolníků, kteří se starají o to, aby několik dětí prožilo čas pohybem a sportem - Miloš Kaša a Dušan Dobeš. Třeba inspirují i někoho z vás, kteří jste přišli sem na internetové stránky.

A dovolte mi ještě větu. Jestliže jsem napsal na začátku článečku, že by měl být veleben každý, kdo v dnešní době dobrovolně s něčím pomáhá, platí to samozřejmě i o těch, kteří pomáhali v minulosti. Docela mi vadí, když se poměrně často setkávám s pohrdáním nad těmi, kteří všemožně pomáhali za minulého režimu. Počínaje třeba právě dobrovolníky ve sportu, kultuře nebo třeba při výstavbě různých budov. Když dnes vidíme na fotkách nebo v televizi například jejich diplomy, máme tendenci je zesměšňovat a pohrdat jimi. Takové chování je mně odporné, protože mnoho lidí se snažilo druhým pomáhat bez ohledu na režim, který tady panoval. Mnohdy tito lidé pracovali až na dno svých sil, a jediné, čeho se dočkali, byly třeba ony "vysmívané" diplomy. Co bychom dnes za takové obětavce dali - bohužel jsou už často pod zemí. Měli bychom o nich alespoň častěji mluvit a jejich jména nahlas vyslovovat.     

RB

 

  Budeme sportovat rádi. Ale potřebujeme někoho, kdo nám pomůže... Hluk, sportovní hala, basketbalový trénink dětí, říjen 2009 ...