Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Video: Cesty za dětským folklorem - Vavřínek z Blatnice a Kameňáček z Ostrožské Lhoty

V Blatnici pod Sv. Antonínkem se setkaly děti z folklorních souborů z domácí Blatnice, Ostrožské Lhoty, Uherského Ostrohu, Velké nad Veličkou a slovenské Myjavy. Snažil jsem se natočit co nejvíce vystoupení, postupně je sem na stránky dám. Začínám pochopitelně domácími, blatnickým dětským souborem Vavřínek, který doprovázela blatnická cimbálová muzika.

V Blatnici mají - jak jsem i tady na stránkách dříve psal - nyní úplně jiné starosti než takové, při kterých by jim bylo do zpěvu, přesto školní tělocvična byla poměrně slušně zaplněná diváky. Byť je jasné, že přišly především rodiče a prarodiče dětí. Blatnická přehlídka měla druhý ročník a mohla by se stát postupně takovou reprezentativní přehlídkou dětského folkloru v našem regionu - jen by to chtělo větší účast dalších souborů.

Téměř kompletním natočením této přehlídky bych chtěl takto na dálku smeknout před všemi, kteří se dětem ve folklorních kroužcích věnují (a zároveň povzbudil děti, které je poslouchají). Snaha vedoucích je práce sisyfovská, nikdy nekončící, nikdy nemající jistý výsledek. Svůj smysl ale zcela jistě má, až se některé děti na tento záznam podívají po letech, možná už budou mít v sobě zakořeněný vztah k lidové hudbě či tradicím, který začal klíčit právě nyní, v tomto jejich dětském období. Když byste prosím případně měli jména dětí, které vystupovaly, zpívaly, tančily, hrály, budu rád, když mi je pošlete, sem na stránky je doplním - včetně jmen vedoucích. Nebo poprosím o poslání samotné děti - sám se divím, kolik z nich už dnes bravurně ovládá internet.  

 

Tady je tedy vystoupení dětí z Blatnice pod Sv. Antonínkem, první část...

Blatnice ukázala své "folklorní" mládí v celé své síle a kráse, je opravdu potěšitelné, kolik dětí (všiml jsem si, že zejména dívek) se tam lidové muzice začalo věnovat (tedy, kolik rodičů k tomuto své děti vede), snad to přinese Blatnici mnoho dobrého i v budoucnosti, až tyto děti dorostou.

 

A tady je druhá část vystoupení blatnických dětí a jejich cimbálové muziky...

 

A tady je vystoupení Kameňáčku z Ostrožské Lhoty, který doprovází CM Višňa, jejím primášem je Štěpán Radoch, dívkou, která na začátku zpívá, je Kristýna Hyráková, k ní se přidává druhá dívka Katka Radochová. 

Co napsat k Ostrožské Lhotě? V našem regionu je unikátním místem, nevím, kde v blízkém okolí se "dospělákům" daří, aby vychovávali k lidové muzice i tradicím děti, které u "folkloru" v poměrně velkém počtu zůstávají i v dospívajícím věku a plynule přechází do souboru Háječek. O tomto by mohli ve Lhotě napsat i knížečku, třeba by pomohli mnoha místům, kde se to nedaří. A autorkou knížky by byla zcela jistě Lidka Hájková, která takto děti vychovává možná už třetí generaci. Má samozřejmě pomocnice, v případě staršího Kameňáčku je to Petra Janásová, která mimochodem chodí se synem Lidky a zároveň houslistou cimbálové muziky Višňa Frantou Hájkem - tož, o pokračování muzicírování nemusejí mít ve Lhotě obavy :) A tady jsou internetové stránky CM Višňa!

Jinak Višňa hrála ještě po vystoupení Kameňáčku (bylo cítit, že muzika se hodně snaží), to už jsem ale nenahrál, chtěl bych tuto cimbálovku nahrát na web v lepším prostředí než je tělocvična. Jen kdyby se kurnik ti muzikanti víc usmívali a bylo na nich víc vidět, že muzikou žijí :)To je ale v dnešní době problém mnoha "mládežnických" muzik i souborů...

Rád bych dodal ještě jednu věc. I když jsem děti točil při klasickém pódiovém vystoupení, jsem velký příznivec toho, co v dětském "folkloru" prosazuje učitel z Nivnice Vlastik Ondra - a věřím, že nejen on. Pokud vás toto téma zajímá, můžete si o něm přečíst TADY na stránkách Nivničky. Jeho cesta je nelehká, ale zcela jistě správná, mimo jiné ovšem znamená, že například rodiče dětí z folklorních kroužků budou s dětmi doma mnohem více zpívat a věnovat se jim. A to vím i z vlastní zkušenosti, že je apel na každého z nás, rodičů. Je to i jeden z důvodů, proč dám možná bzy přednost důležitějším věcem než jsou tyto stránky.

 

Více videoukázek dalších souborů z vystoupení v Blatnici prosím později, text a fotky vyjdou v lednovém čísle časopisu Krajem svatého Antonínka - už ho běžím psát, nemůžu se zdržovat na internetu, pěkný týden!

RB

 

   Blatnická cimbálová muzika, za doplnění jmen budu vděčný.

 

   Děti z blatnického folklorního souboru Vavřínek, opět za doplnění jmen vám předem děkuju.