Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Veselí nad Moravou: Rozhovory s novým i starým starostou - tomu nepomohlo ani vítězství ve volbách (video)

Velmi rád bych se ještě vrátil na radnice, kde se začínají zabydlovat noví starostové, ale čas mi to zatím moc neumožňuje. Velmi zajímavá je situace především v Uherském Ostrohu, kde to vypadá, že nová starostka bude chtít dělat dvě práce - starostku i radní.

Zatím dám alespoň sem na web rozhovory, které jsem dělal při volbě nového vedení Veselí nad Moravou. Nejdříve uvidíte nového starostu Miloše Kozumplíka a hned vzápětí odcházejícího starostu  Jaroslava Hanáka. Rozhovor s novým starostou nejdříve vede na videu redaktorka TV Slovácko, poté jsem se připojil já. A přiznám se, že jsem byl dost překvapený a možná i zklamaný z toho, jak nový starosta rozhovor ukončil, aniž by odpověděl na otázku, kterou jsem mu položil.

Mimochodem, nového veselského starosty jsem se ptal na trend, který začíná být jaksi populární, ale já nejsem jeho příznivcem. Tímto trendem je to, že někteří starostové i místostarostové ne zrovna malých míst, si berou funkce na radnici, ale přitom jim nechtějí věnovat sto procent svého času a úsilí. Ve Veselí nad Moravou to takto chtějí dělat dokonce oba místostarostové! Samozřejmě, pro voliče je to úžasné řešení - místostarostové ušetří peníze městskému rozpočtu, hurá, hurá, hurá! Ať se na mě nikdo nezlobí, ale já jsem přesvědčený, že taková práce, během které prostě občas přijdou na radnici, je polovičatá a ve skutečnosti přinese městům spíš ztráty. 

Jinak ve Veselí vznikla zajímavá situace, nejvíce hlasů získala ČSSD a její starosta Hanák, jenže ODS, KDU-ČSL a TOP 09 získaly nakonec o jednoho zastupitele víc. Odcházející starosta Hanák mě nikdy neměl rád, ale po pravdě řečeno - dodnes nevím, co si o tomto člověku myslet, do jaké míry byl pro Veselí přínosem nebo mu spíš škodil. Na mé otázky na videu ale odpovídal vstřícně, za což mu děkuju. Jedna jeho věta z videa zaslouží napsání: "Dám se na nějaká studia politologie a sociologie, aby pochopil, proč ve Veselí, v takovém bídném kraji, vítězí pravice." 

Jaký bude v tomto "bídném kraji" jeho následník, těžko říci. Z úvodního zastupitelstva a dění kolem něj jsem měl pocit, že velký vliv na dění ve Veselí bude mít jeho místostarosta Petr Kolář, lidovec, muž mnoha titulů, působící velmi sebevědomě a pendlující mezi prací v parlamentu a na Slovácku. 

 

RB