Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Velká novinka a velká radost v Hluku: Lucka Rybnikářová vyhrála soutěž o nejlepší dětskou zpěvačku v České republice! Gratuluju!

Zrovna jsem seděl při včerejší službě v redakci MF DNES, když servis České tiskové kanceláře, který jde do všech možných i nemožných novinářských redakcí v zemi, vydal zprávu s následujícím titulkem:  Klání dětských zpěváků lidových písní ovládla dívka ze Slovácka

Titulek o dívce z našeho Slovácka mě potěšil, ale ještě víc jsem byl šťastný, když jsem si v této zprávě přečetl, že onou dívkou, která soutěž ovládla, je Lucka Rybnikářová z Hluku!

 

Však čtěte sami:

Velké Losiny (Šumpersko) 15. května (ČTK) - Soutěž dětských zpěváků lidových písní nazvanou Zpěváček dnes ve Velkých Losinách na Šumpersku ovládla Lucie Rybníkářová z Hluku na Slovácku.

Ve finále klání se o víkendu představilo zhruba pět desítek dětí z celé země. Účast si musely vybojovat v regionálních kolech, kde sítem jednotlivých porot prošlo kolem 6000 dětí.

Cílem akce je podpořit dětské talenty a jejich vztah k folkloru. Porota udělila dvě druhá místa, která obsadili Patrik Hradecký z Domažlic a Sára Kokešová z Kozlovic. Také dvě bronzové příčky si rozdělily Tereza Kachlová z Bohumína a Klára Papřoková z Frýdku-Místku.

"V letošním ročníku se zase trochu prosadili kluci, kterých bylo v dnešním dvacetičlenném finále sedm oproti loňským třem. Chlapecký prvek nám vždy trochu chybí, převaha dívek je obrovská," řekl ČTK Kazimír Jánoška z Folklorního sdružení ČR.

Děti ve věku od deseti do 15 let zpívaly ve finále dvě lidové písně, z toho jednu za doprovodu muziky, což bylo pro většinu z nich poprvé v životě. Píseň musela pocházet z regionu, který soutěžící reprezentoval. Podle pořadatelů je zájem dětí stabilní, největší přízni se ale těší například na Slovácku a Valašsku, kde folklor žije nejvíce.

"Z dvaceti účastníků dnešního finále jich bylo 16 z Moravy a Slezska a jen čtyři z Čech. Obdobný poměr jsme zaznamenali i loni. Děti z Moravy jsou na tom hlasově lépe, mají to v krvi," poznamenal Jánoška.

Při vyrovnanosti soutěžících o úspěchu či neúspěchu mnohdy rozhodovala momentální psychická dispozice mladých zpěváků. "Část rodičů žene děti za úspěchem, některé to potom nevydrží a propadnou," povzdechl si zástupce pořadatele s tím, že tréma u některých dětí sehrála své, byť publikum oceňovalo výkon každého z nich nadšeným potleskem.

S nejlepší desítkou soutěžících hodlá folklorní sdružení pracovat dále, když jim nabídne možnost vystoupení na různých přehlídkách a soutěžích. Klání Zpěváček pořádá Folklorní sdružení ČR už 17. rokem. Podle pořadatelů je přitom pěvecká úroveň soutěžících rok od roku vyšší. 

 

Tady je prosím záznam dnešního povídání Lucky v České televizi ... 

 

A tady je video z nedávného zpívání Lucky ...

 

A tady jsem nahrával všechny děti, které vystupovaly letos v okresním kole v Uherském Hradišti. Mezi nimi uslyšíte také Lucku ... 

 

Chtěl bych se zmínit také o Gabriela Krchňáčkové z nedaleké Nivnice, která rovněž postoupila do Velkých Losin, byť ve včerejším boji skončila v semifinále. Také pěkně zpívá a stejně jako Lucka hraje na cimbál TADY je Gábina ...  

 

Lucce, moc a moc gratuluju a držím jí palce, aby se jí nadále dařilo! Je to obrovský úspěch, konkurence byla velmi kvalitní, nevím, v které jiné soutěži je 6 000 účastníků, jako právě v této!

 

Co dalšího jí popřát? Zřejmě to, co přejeme každé mladému člověkovi, před kterým se otvírá širo širý svět: Schopnost pozdravit, poděkovat, usmát se, být skromný, pracovitý, poctivý, neustále se dívat po těch, kteří jsou lepší a učit se od nich... Je toho hodně. Mnohem víc, než "jen" mít pěkný hlas. Lucka je ale velmi šikovná a milá holka, která kromě krásného hlasu hraje na cimbál a dál a dál se vzdělává. Přejme jí její úspěch a držme nadále palce! Pochopitelně, gratulace a poděkování patří také všem, kteří jí pomáhají, Základní umělecké škola s ředitelem Františkem Říhou, další kantoři, rodiče ...    

RB 

Ps. V příštích dnech tady najdete s Luckou rozhovor a článek o ní napíšu také do MF DNES ...