Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

VELEHRAD 2013 - ohlédnutí za krásnými dny: zatím prvních 5 videoukázek, arcibiskup Graubner, rozporuplný prezident Zeman, skvělá dobročinnost, záběry z koncertu ...

Po několikadenním volnu bych se chtěl tady vrátit především k Velehradu, protože přece jen k němu mám mnohem bližší vztah než například k právě skončenému opulentnímu filmovému festivalu v Karlových Varech nebo třeba k muzikantskému festivalu Rock for people - kam přece jen člověk zamíří spíše jako svobodný "jinoch", než jako chlapík se třemi dětmi :)

K Velehradu se přitom budu vracet především prostřednictvím videoukázek Tondy Vrby (opět díky za jeho práci!), vyberu ty, které podle mého názoru zaslouží pozornost a třeba i nějaký komentář.

 

 

Jako první bych vám chtěl ukázat toto video z úplného konce Koncertu lidí dobré vůle ve čtvrtek 4. července později večer. Nevím, jestli to z videa pocítíte, ale byl jsem přímo na místě a musím říci, že tam panovala nádherná, velmi příjemná a přátelská atmosféra. Koncert končil za velkých ovací diváků, což už v televizním přenosu nebyl, ten končil ještě během posledního zpěvu. Když účinkující opustili pódium, lidé si dál vychutnávali na místě atmosféru nebo šli pomaličky domů, buď k autům nebo autobusům. Tichou noční atmosféru vlastně narušila jen dlouhá prezidentská kolona řady aut, které za houkání majáčků mířily mezi kolemjdoucími pryč z Velehradu. Kam pan prezident v tento čas spěchal, nevím...  

Na začátku videa mluví ještě arcibiskup Jan Graubner. Byla by škoda, kdyby jeho slova zapadla mezi stovkami tisíc slov, která zazněla v minulých dnech. Jeho povídání se mi líbilo. Stejně jako slova prezidenta, který v první den velehradských oslav promluvil na téma hospiců... 

 

 

 

... a jestliže jsem před chvílí vzpomínal slova prezidenta, tady jsou na videu. Promluvil přímo z hlediště, na vstup do televize musel poměrně dlouho čekat, ale nijak ho to nerozhodilo, možná to bylo půvabnou moderátorkou, která stála vedle něj :) Abychom se ale drželi toho podstatného - považoval jsem za nesmírně užitečné, že prezident vyzdvihl práci hospiců a důstojnost lidí, kteří umírají. Určitě to tak cítili i mnozí další lidé, kteří tato slova ocenili potleskem.

 

 

Pokud jde o prezidenta, těžko říci, jak jeho dva dny na Velehradě celkově hodnotit. Tonda Vrba tady nahrál docela zajímavé video z okamžiků, které televizní diváci neviděli, protože se odehrály ještě před vstupem do televizního přenosu. Slyšel jsem názory lidí, že toto video i další ukázky svědčí o tom, že prezident byl na Velehradě v "podroušeném" stavu, argumentují i tím, že během sezení při čtvrtečním koncertu a páteční mši malinko klimbal - navíc ochutnával výborné moravské víno.

Nevím, mně bylo hlavně líto, že během pátečního proslovu na konci mše neřekl něco podstatnějšího, než to, co řekl (o významu kultury a příchodu věrozvěstů). Ne, že by to nebylo důležité, ale v tento dosti ojedinělý okamžik mohl využít k naléhavějšímu oslovení lidí. Co mně ještě přišlo zvlášní, bylo množství policistů, kteří ho střežili. Bylo jim opravdu hodně, a to nejen těch označených. Pohybovali se v neustálém kvapíku a domlouvání tak, jakoby byl prezident na nějakém nepřátelském území -  - s výjimkou sjezdu ČSSD a štědře dotovaného penzionu jeho kancléře Mynáře si nedovedu představit méně nebezpečné "území", než bylo to na Velehradě :)

 

 

Samozřejmě na předcházející video lidé klikají jak o život, zatímco jiné, důležitější, zůstávají stranou - tak to prostě chodí a nebude tomu jinak :) Podívejte se třeba na toto video, po písničce se můžete dozvědět informace o jedné z dobročinných organizací, které se na Koncertě lidí dobré vůle představily. I po letošním koncertu jsem byl šťastný za to, kolik takových organizací existuje a snaží se pomáhat druhým - bohužel, zdá se mi, že dnes v novinách jsem ani o jedné neviděl jedinou řádku. 

 

 

Tady je video o dalším dobročinném sdružení, toto pomáhá talentovaným dětem ze sociálně slabších rodin. Paráda!!!!!!!! Takové a podobné projekty bychom měli podporovat a ne strkat evropské, státní a krajské dotace do různých hotelů, penzionů a do spousty dalších zbytečností, které jsou založené na systému "já tobě, ty mně".