Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Večer pro Dušana Holého

Zatím jen pár slov, více se asi rozepíšu v Časopisu Ostrožska a Horňácka (kterému se snažím dát už dlouho nějaký klasický titulek, třeba Krajem Sv. Antonínka). Rozepsat se "hodlám" o pondělním, poněkud netradičním večeru v brněnském Divadle Husa na provázku.

Jen úplnou náhodou jsem se dozvěděl, že tento folklorní večer by měl být s pořádným překvapením, takže jsem se do Brna vydal. Cesta bída, po uzavření Bučovic už opravdu tady na Slovácku vypadáme, jak někde na konci světa, odříznuti od civilizace.

V programu divadla sice byla napsána premiéra filmu Břetislava Rychlíka "Kdy prestaneme bláznit?", ve skutečnosti ale většina přítomných přišla z úplně jiného důvodu - chtěli popřát k 75. narozeninám Dušanovi Holému, muži, který toho udělal pro Horňácko, pro lidovou muziku, pro folklór (a pro mnohé další) zřejmě víc než kdokoliv jiný. Nebyla proto ani náhoda, když tento univerzitní profesor přebíral v minulosti od prezidenta Václava Havla státnický metál.

Bohužel z různorodých, především zdravotních důvodů, se před časem prakticky uzavřel před světem, a tak nebylo ani jisté, jestli vůbec do divadla přijde. Nakonec se objevil i se svou paní, zasedl do hlediště a nakonec si dokonce i na pódiu zazpíval - mimochodem, velmi dobře.

Byly to dojemné chvíle, velká děkování i přání, spoustu skvělé muziky, kvůli Dušanovi Holému přijel do Brna primáš Martin Hrbáč, Jura Petrů s bráchou, cimbálová muzika Petra Mičky, mužský sbor z Hrubé Vrbky, zpěvák Martin Zálešák, a další a další, nechyběla starostka Hrubé Vrbky, kde má Dušan Holý kořeny. No a přišel gratulovat za město i náměstek brněnského primátora za zelené, hleděl jsem, pamatoval jsem si ho ještě z doby svého působení v Brně před patnácti lety, kdy to byl mladičký ekologický aktivista.

Více už o večeru v časopise, osobně mám Dušana Holého nesmírně rád, patřil mezi ty, kteří mě v životě ovlivnili, aniž by to tušili. Když byla šance, vždycky jsem se snažil on něho něco zajímavého přiučit, bohužel je škoda, že v poslední době už prakticky nikam nejezdí ani nezpívá. Když jsem si s ním včera vykládal, bylo cítit, že z této jakoby izolovanosti nevyjde.

Pro zajímavost, zavzpomínal například na to, že má tak trochu i kořeny v Ostrožské Lhotě, jelikož jeho maminka byla Páčová právě ze Lhoty (snad jsem to nespletl). Ještě bych mohl dodat, že vzdálenější kořeny má tady i další notoricky známý Horňák, Břetislav Rychlík.

Tak to je teď všechno, trošku jsem i fotil, ale spíše jsem si jen "užíval" slavnostní atmosféry a občas něco natočil na kameru. Ale vše samozřejmě snímal televizní štáb Rychlíkovy ženy, takže vy, kteří budete mít zájem, určitě o nic nepřijdete. Můžete se na televizní promítání těšit, určitě dám tady na stránkách vědět...

RB