Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Ve Velkých Losinách bojovali nejlepší mladí zpěváci České republiky: Tady si poslechněte vítěze i další děti! Postupně doplňuji ...

Přeji všem čtenářům pěkné pondělní i celý týden, když v tento čas na začátku týdne vždycky přemýšlím, co dát první sem na web, zdá se mi, že to mám stále těžší. Dříve člověk vybíral svým způsobem "jenom" z novin, nebo občas z televize či rozhlasu, potom, a není to tak dávno, se "přililo" moře informací z internetu a v poslední době ještě přibyl facebook. Člověk má najednou možnost uvidět do života mnoha a mnoha lidí, čímž se okruh informací ještě dál, ohromným způsobem rozrostl. Co z toho vybrat, a co třeba vybrat první?

"Sáhnu" k lidové kultuře, protože internetových stránek, které se jí věnují, není až tak moc, takže si myslím, že mapování a podpora této kultury má smysl a užitek. Navíc mám dnes velkou radost, protože Tonda Vrba byl s kamerou ve Velkých Losinách, kde o víkendu soutěžili nejlepší dětští zpěváci, kteří si účast ve finále museli skutečně tvrdě vybojovat. Mám radost i proto, že už několik let vždy po soutěži hledám na webu nějaká videa nejlepších zpěváků, ale nikdy jsem žádná nenašel. Už jsem si říkal, že bych jezdil natočit děti sám, ale přece jen, i finančně to není kvůli velké vzdálenosti až tak jednoduché.

Proto mám opravdu velkou radost, že tento ročník je možné díky Tondovi zprostředkovat, a vy můžete nejlepší dětské zpěváky poprvé v historii 18. ročníků slyšet. Postupně je na web dám.

Rád bych ještě dodal dvě věci, jednu méně a druhou více důležitou. Ta méně důležitá je o tom,že úspěch v této soutěži může být i odrazovým můstkem k dalšímu zpívání, připomenu, že nedávná vítězka Kristýna Daňhelová je dnes nadějnou zpěvačkou i nelidových písniček, stejně jako další vítězka Lucka Rybnikářová, která se například dostala na studium herectví a dokáže nádherně zazpívat téměř cokoliv - vzpomenu třeba písničku Edit Piaf, kterou jsem ve skvělém podání Lucky dával sem na web před několika dny.

A druhá věc, ta důležitější: Jsem přesvědčený, že většina dětských zpěváků přišla z prostředí, ve kterém je cítit lásku k tradicím i k našemu rodnému kraji. Věřím, že u těchto i jných dětí nejde "jen" o jejich hlas, ale jde také o jejich výchovu, která bude přinášet v jejich dospělosti mnoho dobrého jim samým i jejich okolí.

 

Tak, a už spěchejme na finále. Tady je vítěz! Patrik Havlík ze Starého Poddvorova! Zlatý slavíček 2012! Gratuluju! A děkuju Tondovi za videa!   

 

 

 

A loňská vítězka Lucka Rybnikářová z Hluku.

 

Díval jsem se na internet, jestli je někde článek o finále, našel jsem ho TADY na webu Rádia Proglas.

 

Tady je pořadí:

 

PŘEHLED VÍTĚZŮ SOUTĚŽE ZPĚVÁČEK 2012:


Zlatý Zpěváček 2012 - Patrik Havlík

Stříbrný Zpěváček 2012 - Patrik Hradecký, Sára Kokešová

Bronzový Zpěváček 2012 - Tomáš Harvánek,Tereza Kachlová


Na dalších pozicích byli jako nejúspěšnější vyhodnoceni:

Gabriela Krchňáčková

Eliška Rezková

Filip Sítek

Eliška Švábová

Soňa Vacenovská

OCENĚNÍ FINALISTÉ SOUTĚŽE ZPĚVÁČEK 2012:

Cena Jaroslav Juráška Folklorního sdružení ČR - Klára Papřoková 
(za vynikající výběr soutěžních písní)

Cena místopředsedy Senátu Parlamentu ČR Zdeňka Škromacha - Soňa Vacenovská

Cena hejtmana Olomouckého kraje Martina Tesaříka - Patrik Havlík

Cena generálního ředitele HZS ČR plk. Drahoslava Ryby - Gabriela Krchňáčková 

Cena starosty obce Velké Losiny Norberta Pfeffera - Eliška Švábová

Cena generálního ředitele ROYAL SPA Martina Plachého - Aneta Trněná


Zdroj: Tisková zpráva Folklorního sdružení ČR

 

 

 

PŘEHLED FINALISTŮ SOUTEŽE ZPĚVÁČEK 2012:

Adamušková Tereza (1997 / Vizovice)

Havránek Tomáš (2001 / Břeclav)

Havlík Patrik (1998 / Starý Poddvorov)

Hradecký Patrik (2001 / Domažlice)

Kachlová Tereza ( 1997 / Bohumín)

Kokešová Sára (2000 / Kozlovice)

Krchňáčková Gabriela (1999 / Nivnice)

Lukůvková Petra (2001 / Vsetín)

Macíková Daniela (1999 / Vizovice)

Procházka Michal (1998 / Ždánice)

Rezková Eliška (1999 / Praha 10-Strašnice)

Schwarzová Johana (1999 / Kaplice)

Sítek Filip (1998 / Javorník),

Slaná Veronika (1997 / Repiště)

Stonawska Katarzyna (1998 / Český Těšín-Mistřovice)

Šobová Michaela (2000 / Olomučany)

Švábová Eliška (1997 / Nový Malín)

Trněná Aneta (1997 / Holešov)

Vacenovská Soňa (1999 / Dubňany)

Zámečník Josef (1999 / Strání. 

Moc rád bych vám dal také odkaz na stránky Nivničky, kde si můžete ve velmi hezkém zpracování přečíst podrobně o cestě i úspěchu jedné ze zpěvaček, Gabriely Krchňáčkové. TADY je, prosím, celý text! A jen dodávám, že Gábina je přesně ten "soutěžícího", o kterém jsem se zmiňoval při svých slovech o smyslu celé soutěže... Mimochodem, Gabča zpívala nádherně ... 

 

 

 

A tady už dávám postupně jednotlivá finálová vystoupení, tady například zpívá Eliška Pekárková z Kyjova. Krásný hlas, najít mezi nejlepšími toho opravdu nejlepšího se mi zdá skoro nemožné ...

 

 

A tady jsou další děcka, Filip Sítek z Javorníka a další a další ... Filip chce mít svou vlastní cimbálovku. Nepochybuji, že se mu to podaří. A nepochybuji ani o tom, že to bude vynikající muzika. ..

 

 

 

 

 

 

 

 

Ve Velkých Losinách vystoupil rovněž BROLN. To se ví, že ne mezi soutěžícími :)

 

 

Tady jsou ještě všechny děcka ve chvíli, kdy dostávala dárky. Všechny zaslouží velké uznání, bez ohledu na to, jestli mají po víkendu ze soutěže nějakou cenu nebo nemají. 

 

 

A nakonec dám video, kterým celý třídenní program ve Velkých Losinách začínal:

 

 

A ještě starosta Velkých Losin Norbert Pfeffer.

 

...jen připomínám, že všechna Tondova videa najdete TADY. Já se z nich snažím, pokud mi to jen trošku čas dovolí, vybírat ty, která mají podle mě největší "vypovídací hodnotu" a cenu. Řadu z nich ale nestačím ani sem na web dávat, což mě mrzí...

 

 

RB