Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Vánoční videa: ze Lhoty, Lipova, Nivnice a Veselí - CM Radošov s dětmi, CM Višna a koledování Háječku, CM Petra Galečky s Lipovjanem + Nivnička!

Říkal jsem si, že letošní vánoční svátky už konečně prožiju v klidu, ale stejně mně to nakonec nedalo a na několik míst jsem se zajel podívat. Chtěl jsem tak pokračovat v jakémsi mapování lidové kultury na Slovácku i povzbuzování těch, kteří se jí věnují. No a zároveň jsem chtěl v některých případech splatit určitý dluh, který jsem já sám cítil vůči některým lidem za to, že jsem na ně v roce 2012 neměl čas - bohužel, takových lidí je mnoho.

Proto nakonec můžete vidět ta videa, která tady jsou, vím, že je jich až moc pro to, abyste se na všechny stačili podívat, ale myslím, že každý si vybere ta svá - navíc jsem si všiml, že nemálo z vás je už dřív objevilo na mé stránce, kam se ukládají videa okamžitě po mém nahrání na internet. Zatím jsem nedal na stránky videa z Hluku, ty dám ale zřejmě samostatně.

Jinak jsem ale slíbil sobě i své ženě, že Vánoce 2013 už určitě prožiju v klidu a bez točení a focení, což se ostatně bude asi týkat i větší části roku 2013. Určitě! :)

RB

 

V případě těchto tří prvních videoukázek jsem zajel na Vánoční zpívání do Veselí nad Moravou, kde vystupovala CM Radošov. Chtěl jsem tady na webu ukázat tuto muziku i jejího primáše Radima Havlíčka, který je taktéž vynikajícím pedagogem, který vychoval řadu muzikantů. Některé si pozval i na toto zpívání, což ještě zvýšilo zážitek diváků z tohoto koncertování. Hrající a zpívající děti jsou z CM Pramének, která existuje pod hlavičkou ZUŠ Uherský Ostroh. Pan Havlíček je vedoucím této muziky, a jak poznamenal, do Veselí si chtěl pozvat celou muziku dětí, ještě vzhledem k tomu, že jich je osmnáct, tak by se do sálu nevešli. Bylo to muzikantsky i lidsky velmi pěkné vánoční setkání se zpíváním koled diváky, a jsem rád, že jsem ho na videu zachytil. Postupně dám další ukázky a doplním i jména dětí. 

 

 

 

Toto už jsou videa z Lipova, kde HCM Petra Galečky a Lipovjan pořádaly pravidelnou Štěpánskou besedu. Ona to bývá většinou "pařba", kdy se lidé pěkně rozjedou, na začátku ale bývá i určitý ucelený program. Zachytil jsem kousek atmosféry z besedy i programu, další videa přidám později. K Lipovjanu jsem cítil dluh proto, že jsem ho sem na stránky až tak letos nedával, přestože je to svým způsobem "nedoceněný fenomén". Rád bych vás odkázal TADY na podrobný text, který vznikl v souvislosti s letošní oslavou 40. výročí vzniku FS Lipovjan.  

 

 

 

 

 

 

A tady jsme už v Ostrožské Lhotě, tedy vlastně doma, kde jsem nechtěl chybět. Lhoťany mám samozřejmě rád, Vánoční koledování na Boží narození v místním kostele se navíc stáává tradicí, a to stále oblíbenější a zajímavější. Bohužel jsem točil v dsoti složitých podmínkách, takže záznam není nejlepší, ale snad to tolik nevadí. Osobně obdivuji, co se daří ve Lhotě  dělat, tolik dětí, žen, a navíc cimbálová muzika, to se hned tak někde nevidí. CM Višňa s primášem Františkem Hájkem ještě ke všemu toto spíše "duchovní vystupování" sedí, i letos přišli s několika krásnými písničkami. Celý lhotský program, stejně jako muzika, by si zasloužili delší psaní, rád bych se k němu brzy dostal. Ale jedním slovem - díky za krásné odpoledne! A to neříkám jen za sebe, vím o více lidech, kteří byli nadšeni...  Jeden velký potlesk za program a druhý za to množství dětí!

 

 

 

 

... u tohoto videa bych rád vzpomněl paní Radochovou, která děti na toto vystoupení připravuje, vždycky sedí nenápadně v koutku, tak aspoń taktop ji chci "ukázat" - video je jen maličkým kouskem z celého programu tohoto dětského divadla ... 

 

 

 

A tady jsme u Štěpána, už léta chodí po Ostrožské Lhotě koledníci z Háječku. Chtěl jsem je zachytit nejen při zpěvu, ale také při povídání, takže na těchto videoukázkách uslyšíte zpěv i povídání. Opět bych mohl u Lhoty poznamenat - už ani na Slovácku není mnoho vesnic, kde se takto chodí. Bohužel, hodně mizí rodinné chození, které bylo prazákladem této tradice, dřív se příbuzní skutečně hodně navštěvovali, teď spíš sedíme u televize nebo videa...  

 

 

 

 

 

 

A toto už je Malá Nivnička při vystoupení v Šumicích. Šlo o vystoupení těsně před Vánocemi, a byl jsem se na něj podívat, protože v souboru vystupuje i naše Anička. Těžko lze něco říci, protože toto je čirá krása s nádherným zpěvem, byť to z videa točeného rukou nemusí být tolik cítit. V Šumicích bylo navíc velmi příjemně, místní lidé si udělali den před Vánocemi toto setkání v místním útulném sále, který byl naprosto plný. Na pódiu se objevilo i mnoho místních dětí a dospělých, moc se mi v Šumicích líbilo - některé ukázky ještě přidám. Už dlouhu jsem neviděl tak pozorné a vděčné diváky, během pořadu prakticky nikdo neodešel a každého vystupujícího odměnili dlouhým potleskem.