Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Ukázka Jízdy králů v Praze se blíží - TADY jsou další informace, detailní program i trasa na Pražský hrad! A má smysl jít s touto tradicí do Prahy?

O svým způsobem velkolepé účasti stovek krojovaných z našeho Slovácka v Praze jsem tady na stránkách už psal, myslím, že díky informacím médií ví o této akci už každý, zejména díky tomu, že Pražané a turisté uvidí také ukázku Jízdy králů s dvaceti koňmi a jezdci z Hluku, Kunovic a Skoronic. Nyní tedy přidávám další informace a odkazy, upřímně řečeno, teď už mě především zajímá to, jak celá tato akce bude v Praze vypadat - samozřejmě pak o ní detailně na svých stránkách napíši.

 

Jsem si vědom i toho, že ne každý je příznivec toho, aby krojovaní Jízdu králů prezentovali v Praze, četl jsem i určitý materiál, který toto kritizuje, ale já osobně jsem zatím příznivec takové prezentace a hlavně, chci si udělat obrázek až podle toho, jak vše bude v Praze vypadat.

 

Ona určitá diskuse na toto téma má navíc jeden velký smysl. Můžeme totiž debatovat nad tím, jaká je vlastně ta pravá Jízda králů, jak moc turistů se má kolem ní motat a jak moc se má podřizovat právě turistům či návštěvníkům. Když například slyším názory z Vlčnova, že Jízda králů patří jen na Slovácko a ta pravá je jen taková, kterou prožívají sami domácí, potom se ptám, jak moc ji například prožívají sami Vlčnovjané, případně, jak moc souvisí s domácí lidovou kulturou, když se odehrává mezi mnoha tisíci turisty zejména v centru? A připomínám například Jízdu králů ve Skoronicích, kde jedou (i klusají!) jezdci skutečně dům od domu a u každého volají vyvolávku na toho, kdo v  tom kterém domě žije - a prosím, skoro bez přítomnosti turistů. Však také taková jízda je jen jednou za několik let. A neblíží se nejvíce původní Jízdě králů?

 

A když už u Jízdy králů mimo jejich domovy, jak asi vypdaly Jízdy králů, které se ukázaly například v Praze, Brně i jinde na začátku minulého století? Vždycky se lidé kolem Jízd králů takovou prezentací "ve světě" chlubili, tak proč teď neudělat ukázku v Praze? Shcválně píši ukázku, protože půjde "jen" o ukázku, například z Kunovic jede banderium, král bude z Hluku, vyvolávači například i ze Skoronic. A jak v souvislosti s tímto vším hodnotit to, že Skoronští dělají Jízdu králů na Slováckém roku v Kyjově?  Mezi obrovským množstvím turistů?

 

Jsem příznivcem Jízdy králů ať je kdekoliv, ve Vlčnově, Hluku, Kunovicích, Skoronicích, Kyjově... Ale také třeba v Brně nebo v Praze. Ukazuje naši lidovou kulturu mimo náš region, vždy to ale musí být důstojné a pravdivé. Strašně moc záleží na okolnostech. Před několika lety jsem pozoroval, jak se hlucká Jízda králů představila v Brně při dožínkách. Byla to kalamita. Ne vinou Hlučanů, ale hlavně pořadatelů dožínek, mnozí lidé vůbec o účasti Jízdy králů nevěděli, navíc dožínky nikoho nezajímali, dělat dožínky v dnešní době ve městě je úplná blbost, přesto do toho kraje cpou dosud velké peníze. 

 

I vzhledem k této brněnské zkušenosti mě ze všeho nejvíce zajímalo, kdo připravuje akci v Praze, s jakými motivy či úmysly, jaká je také podstata této akce. Z toho, co jsem viděl a slyšel (viz například TADY článek s řaduo videoukázek u kardinála Duky), si myslím, že setkání v Praze má svůj duchovní i "společenský" podtext, jde o setkání připravované s těmi nejlepšími úmysly a snahou dát něco podstatného samotným Pražanům i návštěvníkům Prahy - a zároveň neublížit tradici Jízdy králů. Jsem přesvědčený, že jak účast krojovaných, tak i ukázka Jiízdy králů, budou obohacením takového setkání, poslouží v tom nejlepším slova smyslu našemu rodnému kraji,  lidové kultuře i odkazu předků, kteří nám své tradice předali. Nezbývá než si přát, aby se vše vydařilo...

 

RB  

 

Důležité informace jsou v této chvíli TADY, na webu Hluku ....  

 

A informace, včetně detailního programu, najdete na oficálním webu celého setkání - NAVALIS 

 

 

A články z novin a internetu: 

 

Praha zažije slováckou Jízdu králů, ze tří obcí dorazí stovky krojovaných 

 

Jízda králů zapsaná v UNESCO letos kromě Slovácka projede Prahou

 

Hlučané představí Jízdu králů v Praze! Připojí se i Kunovjané a jízda ze Skoronic

 

 

 

 

Tuto videoukázku už možná znáte, točil jsem ji, když se celá akce připravovala a domlouvala u kardinála Duky...

 

 

 

... a ještě prezentační videoukázka pořadatelů z minulého ročníku...

 

 

Bodový program Svatojánských slavností NAVALIS 2015 15. května 2015

 

Křižovnické náměstí

10:00 - 18:00

Tradiční trhy na náměstí, benátské a moravské speciality

 

 

11:00 - 18:30

Vystoupení folklórních souborů

 

 

 

Mariánské náměstí

11:00

Zdobení koní Jízdy králů na Mariánském náměstí

 

 

12:00

Zdravice poutníků z Moravy a Jízdy králů primátorkou hl. m. Prahy

 

 

U Lužického semináře, Čertovka

11:00

Plavby Čertovkou pro veřejnost na benátských gondolách

Hudební vystoupení kapely Matylda - Banda de la Marina

 

 

13:00 -14:00

Setkání poutníků a Jízdy králů s benátskými gondoliéry

Hudební vystoupení folklórních souborů a zpěvy gondoliérů

 

 

Valdštějnské náměstí, Senát Parlamentu České republiky

15:00

Ukázka Jízdy králů a zdravice v Senátu PČR

 

 

Sněmovní ulice, Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

16:10

Ukázka Jízdy králů a zdravice PS Parlamentu ČR

 

 

Hradčanské náměstí, nádvoří Pražského hradu

 

17:15

Žehnání koním Dominikem kardinálem Dukou na Hradčanském náměstí před Arcibiskupským palácem

 

 

18:00

Slavnostní mše svatá v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha

 

 

19:00

Svatojánské procesí na Karlův most

 

 

20:15

Regata historických a dračích lodí na Vltavě

Vyplutí zástupců České otužilecké unie jako pěti svatojánských hvězd

Seskok parašutistů na hladinu Vltavy a průlet pod Karlovým mostem

 

 

21:00

Začátek barokního vodního koncertu na Vltavě

 

 

22:00

Barokní ohňostroj na hladině Vltavy

 

 

22:00

Agapé - slavností ukončení