Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Uherský Brod a Uherský Ostroh s novým vedením, dosavadní starostové skončili ! Exstarosta Ostrohu zatím zůstává v zastupitelstvu + 6 x VIDEO (večer doplněno o svatební video)

Přeji vám všem krásné čtvrteční dopoledne, navazuji na včerejší psaní, videa a fotky, které najdete na tomto místě níž. Nic nám nebrání v tom, abychom dnes pokračovali, ještě se vrátím k Uherskému Ostrohu a podrobně se budu věnovat také Uherskému Brodu...

První se pozastavím u včerejšího, podle mě dosti zbrklého kroku ODS v Uherském Ostrohu, kde odcházející starosta za tuto stranu Vlastimil Vaněk oznámil rezignaci na post zastupitele a následně se stejně zachovalo dalších pět zástupců ODS. Včera před půlnocí to tedy vypadalo tak, že ostrožské zastupitelstvo bude bez těch zástupců ODS, kteří získali od občanů nejvíc hlasů, a na řadu přijdou náhradníci.

Jenže - dnes ráno je situace poněkud jiná. Za prvé se ukazuje, že postup zástupců ODS nebyl zřejmě podle zákona a tak jejich včerejší rezignace není platná. Navíc mám pocit, že sami tito lidé, nebo alespoň někteří z nich, přemýšlejí nad tím, jestli v zastupitelstvu nezůstat.

Dnes ráno jsem se šel na další postup zeptat právě Vlastimila Vaňka, který zrovna telefonoval a žádal o konzultaci, jestli jeho včerejší rezignace je právoplatná nebo ne. Když jsem se ho poté zeptal, zda tedy on a další členové skutečně podle zákona rezignují, odpověděl: "Nevím, zavolejte odpoledne." Tak zavolám a dám tady na webu vědět :)

Doplněno 14:55 - S exstarostou  Vaňkem jsem mluvil před třetí hodinou odpoledne a jeho stanovisko lze shrnout do následujícího sdělení: Včerejší rezignace byla demonstrativní, abychom ukázali, že nechceme mít s touto novou koalicí nic společného. Jestli skutečně budeme rezignovat na místa v zastupitelstvu podle zákona (tedy písemně), to ještě nevíme a společně se poradíme. Na rozhodnutí si vezmeme alespoň týden. 

Nechci úplně srovnávat Uherský Brod a Uherský Ostroh, protože prostě osobní vztahy jsou v Ostrohu mnohem složitější a asi také napjatější než v Brodě, ale za chvíli vám pro zajímavost na videu ukážu, jak na prohru reagoval starosta Uherského Brodu Ladislav Kryštof. Mimochodem, jeho ČSSD získala ve městě nejvíc mandátů, on získal nejvíc hlasů, a přesto musel po dvanácti  letech z radnice odejít, protože nová koalice nad ním získala nejtěsnější většinu.

 

Tak tady je ono video, na kterém starosta Kryštof po dvanácti letech končí...

 

Ale samozřejmě, k předcházejícímu videu je třeba skládat další informace, pokud se chceme postupně seznamovat s komunální politikou a lidmi, kteří ji tvoří. Ukážu vám proto ještě velmi zajímavé video ze včerejšího zákulisí zastupitelstva v Uherském Brodě. Na něm už uvidíte exstarostu Kryštofa v jiné roli. Jako hodně sebevědomého vyjednavače, který se snaží vyjednat pro sebe a svou stranu co nejlepší pozice v novém uspořádání zastupitelstva. 

"Chcete válku?" ptá se na videu zástupců nové koalice exstarosta Kryštof při vyjednání v přestávce zastupitelstva v Uherském Brodě. Byla to zajímavá situace, která umožňuje pozorovat, kdo a jak se chová, jakými je vybaven vlastnostmi, co od něj lze čekat. Když jsem psával o politice v parlamentu, vždycky jsem se z takových situací dozvěděl o politicích mnohem více než z jejich veřejných vystoupení. Tady je například vidět, že velké slovo při řízení Uherského Brodu bude mít místostarosta Vrána - to je ten muž nalevo. Všimněte si, jak moc mluví a jak se snaží exstarostovi oponovat a prosadit svou. Nový starosta téměř vůbec do debaty nevstupuje.

Ještě bych měl vysvětlit, čeho se debata týkala. Zastupitelstvo krátce před tímto videem schválilo, že finanční výbor bude mít pět členů, každá strana v zastupitelstvu v něm bude mít jednoho zástupce. To se ale exstarostovi Kryštofovi nelíbilo, žádal změnu a devět členů výboru, z nichž většina by byla z jeho ČSSD. Nakonec prosadil svou částečně, zastupitelstvo následně schválilo sedm členů výboru, ČSSD jich bude mít nejvíc. Asi se divíte, proč takovému detailu věnuju tolik pozornosti. Proč? Protože detaily jsou i v politice to nejdůležitější.

 

Tak, a toto video je poslední čtvrteční, dávám ho na web večer, a je tak trochu pro rozptýlení - i když možná také dává určitou zprávu o Uherském Brodě a jeho politicích.

Na videu uvidíte, jak se sociální demokrat Jan Uherka snaží, aby se jeho stranický kolega, exstarosta Ladislav Kryštof, dostal mezi ty, kteří můžou ve městě oddávat "vdavekchtivé" páry. Doteď to bylo tak, že v naprosté většině oddával Kryštof. Teď  tato "pravomoc" přešla na nového starostu, plus všechny zástupce nové rady. 

"Vycházím z toho, že ten, kdo oddává, že je to osobnost vyzrálá, osobnost, která požívá vysoké vážnosti. Toto očekávají ti, kteří jsou oddáváni. Že to není někdo nevyzrálý, koho by nechtěli mít vůbec jako oddávajícího," vysvětlil originálně Jan Uherka, proč navrhuje Kryštofa.

A jak to dopadlo? Uvidíte na videu ...

Každopádně, slova zastupitele Uherky mě přiměly k přemýšlení nad tím, co všechno by bylo možné a nemožné kolem oddávání, například: Jsem sociální demokrat a chci, aby mě oddával sociální demokrat! :) :) :) Nebo:  Moje milá nevěsto, odmítám si tě vzít, protože se mně nelíbí oddávající, kterého jsme dotali "přiděleného" :) :) :)

 

 

 

---------------------------------------------------------------------------------

 

TADY JSOU VĚCI ZE VČEREJŠÍHO VEČERA A NOCI:

 

Před chvílí jsem se vrátil z Uherského Ostrohu a Uherského Brodu a může tedy napsat dvě horké novinky, týkající se života občanů v těchto dvou městech. Tedy vězte:

Od dnešního odpoledne a večera už není starostou Uherského Brodu Ladislav Kryštof z ČSSD  a Uherského Ostrohu Vlastimil Vaněk z ODS. Kryštofa nahradil zástupce KDU - ČSL Patrik Kunčar, Vaňka zástupkyně ČSSD Hana Příleská.

Ladislav Kryštof po prohře oznámil, že bude se svou ČSSD konstruktivní opozicí nového vedení, dal nové radě tři měsíce "hájení" a zároveň bojoval za co největší zastoupení ČSSD ve finančním a kontrolním výboru zastupitelstva. Vlastimil Vaněk se v emotivní atmosféře vzdal mandátu zastupitele a stejný krok udělalo dalších pět členů ODS.

Další informace budu postupně doplňovat, a to o text, fotky i video ...

Video, na kterém se dosavadní starosta a další zástupci ODS vzdávají mandátu, dám na internet během hodiny ...

 

RB 

 

Tady už je video, na kterém dosavadní starosta oznamuje konec ... Na videu mluví také další zástupkyně ODS Věra Hendrychová, která ostře kritizovala především KDU - ČSL za to, že šla do koalice s komunisty. "Na adresu vás, zdejších členů KDU-ČSL, já kdybych byla panem farářem, správcem zdejší farnosti, tak já vezmu metlu a z toho vašeho kostelíčka vás všechny farizejové vymetu," prohlásila velmi emotivně.

 

Končící starosta Vlastimil Vaněk na videu kritizuje nově vytvořenou koalici. "Je mně jasné, že poskládat koalici na základě osobní nenávisti nebo chorobné touze po funkci, to je vražedná záležitost," říká.


 

 Tady už mluví poprvé jako starostka Hana Příleská. "Já jsem se postavila do čela z toho důvodu, že se domnívám, že radnice by neměla být vedena ve stylu jednoho muže, nýbrž by to měla být kolektivní záležitost," říká na videu.

 

 

 

 

Tyto papíry zůstaly na místě dnešního jednání zastupitelstva poté, co všichni zastupitelé po skončení zasedání odešli. Papíry položilo na stůl šest zástupců ODS, kteří tímto "aktem" rezignovali na svá místa v zastupitelstvu. Místo nich by měli zasednout do zastupitelstva jejich náhradníci na kandidátce ODS. Zda to udělají, není v této chvíli jasné. Uherský Ostroh je tak po dnešku rozhádaný a rozpolcený ...   

 

Tady ještě Vlastimil Vaněk naposledy jako starosta ...

 

.. tady skládá slib zastupitele ...

 

 ... aby o pár minutek později oznámil konec v zastupitelstvu, dalších pět lidí se k němu vzápětí přidá ...

 

 

Tady Hana Příleská ještě před tím, než byla navržena na starostku...

 

... a tady už jako nová starostka Uherského Ostrohu v prvních minutách po svém zvolení za "řídícím" stolkem.  Příleská je zároveň krajskou radní ČSSD, po zasedání jsem se jí ptal, kdy v této funkci skončí. Odpověděla, že s předáváním funkce začne co nejdříve, definitivní odchod z krajské rady předpokládá během příštího roku.

   

 

První místostarostkou byla zvolena za KDU - ČSL Jiřina Galušková. Vedle ní je Petr Bělohrad, další zástupce KDU - ČSL, ředitel místní školy a nově člen rady města. Úplně vpravo je dosavadní místotarosta Vlastimil Kuřimský, který získal ve volbách od občanů ze všech zástupců KDU-ČSL nejvíce hlasů. Dnes byl opět navržen na post místostarosty, ale kandidaturu odmítl s tím, že nechce být součástí nové koalice, v níž je také KSČM. 

 

 

   Úplně vpravo druhý místostarosta Uherského Ostrohu Ivan Klauda ze sdružení SNK O.S.T.R.O.H.

 

   A noví radní - Jaroslav Lunda za ČSSD

 

 

    .... Radek Nožička za ČSSD

 

 

A členem rady města je nově také ten muž v modré košili s bílými proužky - Radislav Mika ze sdružení SNK O.S.T.R.O.H.

 

Zájem Ostrožanů (i sousedů mimo Ostroh) o zastupitelstvo byl obrovský. Kéž by vydržel delší dobu ...

 

... blíží se nám půlnoc, to je prosím vše, snažil jsem se jako novinář co nejpřesněji a nejpodrobněji zachytiti dnešní zasedání, zítra doplním další informace z Uherského Ostrohu a Uherského Brodu... Děkuji vám za zájem o tyto stránky a přeji klidnou dobrou noc... Když se člověk vyspí, hned vidí i ty emoce v zastupitelstvu a politice jinak :)

 

RB