Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

UH. HRADIŠTĚ: Odtrhne se Jarošov od Hradiště? V Jarošově bylo vůbec první setkání lidí o tomto odtržení: TADY jsou 4 videa přímo z tohoto setkání (DOPLNĚNO o víkendu)

Tak, máme za sebou první veřejné setkání, týkající se možného oddělení městské části Jarošov od Uherského Hradiště, což je příležitost se o něm tady na webu zmínit.

Jako novinář se mu věnuji už pár týdnů, poprvé jsem na ně "narazil", když o něm ještě nikde v novinách nebyla žádná zmínka. Tehdy jsem se sešel s jedním z jarošovských mladíků, projeli jsme si v neděli dopoledne Jarošov, ukázal mi, co by se mělo v Jarošově vylepšit, poslouchal jsem jeho názory a říkal si, že s psaním článku ještě chvíli počkám, protože se zdálo, že debaty o možném oddělení jsou na úplném začátku. Ovšem uteklo několik málo dní a vše nabralo překvapivě velkou rychlost, v Jarošově se vytvořil přípravný výbor pro oddělení Hradiště a od té chvíle celá věc plní média a "zaměstnává"  lidi na radnici v Hradišti i v samotném Jarošově. 

V této chvíli je vše pořád ještě v začátcích, Jarošovjané měli ve čtvrtek odpoledne první příležitost vidět všechny členy přípravného výboru a poslechnout si jejich názory. Když už setkání skončilo, povídal jsem si s mluvčím výboru Stanislavem Jurigou a nakonec s ním udělal následující video rozhovor. 

 

 

 

 

Co napsat k setkání? Přiznám se, že zatím si vše přehrávám v hlavě a přemýšlím, co napíši do sobotního článku v MF DNES. Setkání bylo určitě zajímavé a umožnilo se více podívat do "karet" lidem z přípravného výboru i z města. Zájem občanů i provizorní anketa o tom, zda chtějí či nechtějí od Hradiště odejít navíc naznačila, že řada místních lidí je pro odchod, jisté ale asi není, jestli jich bude požadovaných 50 procent v plánovaném referendu. 

Myslím si, že z prvního "souboje" si odnesl body nejen přípravný výbor, ale také místostarosta Hradiště Stanislav Blaha, který na setkání rovněž přišel. Členové přípravného výboru se (podle mého osobního názoru) prezentovali jako skupinka, která postupuje obezřetně a snaží se myslet na mnohé souvislosti, která s rozdělením souvisí. Moc se mi ale nelíbilo, že svůj postup nemají promyšlený až příliš do podrobností, což se projevilo na obecných odpovědích na některé dotazy lidí. Tato nekonkrétnost by mohla nemálo lidí odradit od toho, aby hlasovali pro oddělení. Pokud vás zajímají argumenty mluvčího výboru na otázky, týkající se této obecnosti, najdete je ve video rozhovoru. 

 

 

Místostarosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha a tajemník radnice Josef Botek na čtvrtečním jednání v Jarošově. 

 

Pokud jde o místostarostu Blahu, byl jsem velmi zvědavý, zda vůbec na "nepřátelskou půdu" přijde. Nakonec přišel, byť ne sám, na pomoc si vzal tajemníka radnice Josefa Botka. I když většina přítomných Jarošovjanů bude vystoupení Stanislava Blahy kritizovat, osobně si myslím, že z pohledu města nebyla jeho prezentace špatná - určitě minimálně některým lidem, kteří zvažují hlasovat pro odchod od Hradiště, nasadil do hlavy brouka, protože nadnesl pár otázek i argumentů, které užitečnost oddělení zpochybňují.

Z tohoto pohledu ale velmi oceňuji vstřícnost přípravného výboru, který se rozhodl nechat místostarostu mluvit a byť ho nabádal, aby spíš pokládal otázky, Blaha se stejně nakonec dostal i k odpovědím na otázky lidí a tím i argumentům proti oddělení. Jsem takřka přesvědčený, že město by příznivcům oddělení na svých akcích nebo místech nikdy takový prostor nedopřálo. Stačí  se podívat například na web města nebo do městského zpravodaje, názory opozice tam snad nenajdete ani v jednom z mnoha set písmenek. 

Tolik ve stručnosti, později přidám ještě video ze samotného jednání, které přiblíží atmosféru i způsob argumentování, pokusím se napsat i něco do novin. A samozřejmě - celé téma budu sledovat a vracet se k němu i v příštích týdnech a měsících.

RB (Pokud by mi chtěl někdo na toto téma sdělit jakýkoliv názor nebo informaci, stačí zavolat na 725 687 905 nebo napsat na mail radek.bartonicek@mfdnes.cz)

 

Ps. Ještě několik odkazů:

TADY jsou stránky Přípravného výboru za účelem oddělení městské části Jarošov od Uh. Hradiště

TADY články v médiích 

TADY je na Facebooku skupinka lidí, která debatuje o možném oddělení Jarošova 

TADY bych možná přidal ještě odkaz na článek a video, které jsem loni dělal v Jarošově a Mařaticích. Sám jsem byl překvapený a zároveň velmi potěšený tím, jaké v obou místech měly hody atmosféru a jaký byl o ně zájem. Myslím, že takový vztah ke kultuře a takové společenství lidí je podstatně důležitější než to, jestli jsou opravené silnice nebo jestli bude poplatek za psa o sto korun dražší či levnější ...  

 

TADY jsem přidal v sobotu ráno 1. videoukázku přímo ze setkání. Přidám ještě druhou! A pokud to technicky půjde, dám na web i zvukový záznam celého setkání. 

 

 

 

Tady jsem o víkendu doplnil ještě dvě videa

 

 

 

 

 

Tady jsou někteří členové  přípravného výboru ...