Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

UH. HRADIŠTĚ: Je zakladatelem moravské fotografie. A ve Slováckém muzeu byl o něm zajímavý program - TADY je záznam. A zajděte si do muzea na výstavu!

"František Horenský?"

"Neznám, nevím, omlouvám se."

 

Tak nějak bych ještě před několika málo týdny odpovídal na otázku, položenou v prvních slovech. A neodpovídal bych o moc lépe ani ve středu odpoledne, kdy jsem mířil do Slováckého muzea v Uherském Hradiště, abych se s tímto mužem seznámil. O co větší byla ale má neznalost, o to větší byla i má touha dozvědět se o něm co nejvíce. Moc jsem se těšil do Slováckého muzea a moc jsem vděčný muzeu, že podobná setkání připravuje.

Nyní vám nabízím několik videoukázek, při kterých můžete pocítit radost a dobrodružství, které nám přináší poznání čehokoliv nového a neznámého. Zítra ještě přidám několik fotek i slov...

Ze všeho nejvíce bych vás chtěl ale pozvat na výstavu o Františku Horenském. Končí 6. listopadu, takže neváhejte a rychle do muzea utíkejte!

RB

 

 

Tady můžete slyšet o Františku Horenském základní informace. Povídání etnografka paní Romana Habartová.

 

 

A tady opět paní Habartová. Vysvětluje, v čem je dodnes práce kantora, fotografa a spisovatele Františka Horenského podstatná.

 

 

A tady už uslyšíte novináře a spisovatele Jiřího Jilíka. Mluví o fejetonech Františka Horenského, některé z nich mohli návštěvníci i slyšet.

 

A tady pan Jilík mluví o tom, jak dnes můžeme v knihovnách sehnat jakoukoliv knížku, jakou chceme. A opět vzpomíná Františka Horenského. "Knížka o něm by měla být v každé rodině a Pašovicích a Boršicích u Buchlovic, říká. Horenský se totiž narodil v Pašovicích a většinu života prožil v Boršicích.

 

 

Tady už je především pozvánka na další akce Slováckého muzea. Na připravovanou velkou výstavu betlémů, a také na přednášku archeologů do Památníku Velké Moravy ve Starém Městě.