Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Úctyhodný čin Hrubé Vrbky: Ve velkém si připomněla hrdiny, kteří bojovali proti nacismu

Když jdu kolem různých pomníčků a pamětních desek, které připomínají oběti válek, vždycky si říkám, jestli až příliš nezapomínáme na jména - a tedy životy těch - kteří jsou na těchto kamenných deskách vzpomenuti. Většinou na ně skutečně zapomínáme. Nebo - v lepším případě, vzpomeneme si jednou do roka nějakou tou oficiální akcí bet větší hloubky. 

Jsou však výjimky, a to výjimky, které lze označit na naprosto jedinečné. Takovou výjimkou je Hrubá Vrbka, kde místní lidé vzpomínali na oběti druhé světové války hodně velkou akcí - však na ni byla pozvánka i tady na webu.

Moc rád bych vás odkázal na informace a videa, kde se o tomto vzpomínání můžete dozvědět mnohem a mnohem více. Nejlepší bude, když kliknete na web Hrubé Vrbky, kde jsou skutečně úplně všechny informace.

Web si můžete otevřít TADY.

Pokud byste chtěli poradit odkaz na jednotlivé články, klikněte například TADY, kde najdete velmi přehledně informace o výstavě, která byla k vidění. Samozřejmě, za strašně moc důležité považuji to, že do všeho vzpomínání byli vtaženi také školáci, proto si dovolím z článku o výstavě citovat tato slova. "Nezapomenutelná byla rovněž sekce, kterou připravili žáci Základní školy Kuželov pod vedením p. učitele Ondřeje Kuchyňky během hodin pracovních činností a v rukodělném kroužku. Sestavili stylizovaný model průběhu osvobození našich tří obcí: Hrubé Vrbky, Malé Vrbky a Kuželova."

Moc vám doporučuju také kliknutí TADY, kde si můžete přečíst všechno o tom, jak Hrubá Vrbka vzpomínala, jaké akce se uskutečnily, a co se doslova minutu od minuty dělo.

Na místě byl navíc s kamerou Tonda Vrba, který veškeré dění dokonale zachytil. Jestliže chcete vidět všechna videa, podívejte se TADY na jeho videonabídku. Pokud byste neměli moc času, pokusil jsem se z jeho nabídky vybrat některá videa, která podle mě dobře ilustrují celou akci.

 

Pokud se skutečně se vzpomínáním v Hrubé Vrbce seznámíte, uvědomíte si více, co dokázali v této horňácké vesnici připravit. Upozorňovat v této souvislosti jen na některé organizátory může být ošidné, protože těch, kteří se na této akci podíleli, je mnoho a mnoho. Přesto bych tři jména vzpomněl: starostu Stanislava Práška, velkého nadšence do historie Jana Halíčka a Pavla Gráfa, který je mužem tolika profesí, že nevím, kterou z nich vybrat.


Z citací a slov, které v Hrubé Vrbce zazněly, bych možná vypíchl následující citaci starosty: „Chtěl jsem připomenout naše rodáky, kteří se zúčastnili odboje, byli v zahraničních armádách a taky naše občany, kteří padli ve druhé světové válce. Myslím si, že na ně zapomínáme," řekl pan Halíček a ještě dodal: "Tuto vzpomínku jsme byli dlužni všem vojákům, kteří tady padli i občanům z řad civilistů, kteří kvůli válce zemřeli. Měli bychom si je připomínat častěji."

 

 

Tady už se můžete podívat na videa od Tondy Vrby - některá ještě přidám ....

 

Tady si můžete pustit samotné "boje" , tedy připomínka toho, co se na konci druhé světové války ve Vrbce dělo. 

 

 

Tady je pokračování bojů ... Řekl bych, že dost realistické, pro děcka vzpomínka na celý život a výuka historie v tom nejlepším provedení ...

 

 

Á tady pamětník, když přišli rumunští vojáci, bylo mu osm...

 

A jeden z těch, kteří se věnují historii ...