Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Týraná zvířata v Břestku a jejich majitelka na psychiatrii - co k tomuto mimořádnému případu dodat? A musel takto skončit? Videa + fotky

Z Břestku, odkud dnes hradišťská radnice odvezla proti vůli majitelky přes třicet krav, jsem se sice vrátil už před několika hodinami, ale myšlenkami jsem stále tam.

Než jsem tam jel, přečel jsem si několik článků o týraných zvířatech a svým způsobem bláznivé majitelce, ale jak už to je, na místě jsem cítil, že vše zas tak jednoduché není. Navíc mě zaskočilo, že majitelku odvezla policie za přispění lékařky na psychiatrii do Kroměříže, což prostě nepůsobilo jinak, než tak, že ji bylo třeba "uklidit". Nechci nikomu ale vnucovat svůj názor, pokud vás toto téma zajímá, dám vám sem několik odkazů a videoukázek - nebo si kupte MF DNES se zlínskou přílohou, kde bude článek i komentář.

 

Tady jsou informace České televize ... Veterináři odebrali farmářce z Břestku týraná zvířata

Tady Slovácký deník - Břestek: zvířata čeká vysvobození

Agentura Mediafax - Zbídačená zvířata se z problematické farmy v Břestku přestěhují do prozatímní náhradní péče

Agentura ČTK - Zbídačený dobytek z farmy v Břestku byl převezen do Starého Města

 

Tady je můj komenář:

Smutný příběh tvrdohlavé farmářky

Pro novináře je vždy mnohem lepší, když při psaní článků může mluvit s lidmi, o nichž píše. Ať už z očí do očí nebo přinejhorším po telefonu. Bohužel, při psaní včerejšího článku z Břestku nebylo možné toto novinářské pravidlo dodržet.

Během nuceného odvozu zvířat z tamní farmy se sice všichni zmiňovali o majitelce zvířat Zdeňce Vávrové, ale mluvit jsme s ní nemohli nikdo. Před odvozem zvířat totiž byla sama odvezena na psychiatrii.

O to více jsem na ni ale myslel a přemýšlel nad jejím osudem. Kdo je vlastně farmářka Zdeňka Vávrová, jaký život zatím prožila? Co všechno se stalo předtím, než jí někdo takto odvezl její zvířata a ji samotnou, aby tomuto odvozu nepřekážela?

Rozuměl jsem tomu, že se někteří místní lidé nemohli smířit s tím, jak zvířata pobíhala po vesnici. Rozuměl jsem také úřadům, které potřebovaly tento problém co nejrychleji vyřešit. A cítil jsem také se zvířaty, kterým chyběla podstatně lepší péče.

Ale, nezlobte se, myslel jsem nejvíce na Zdeňku Vávrovou. Jejím rodičům komunisté sebrali zvířata i pole a zbavili je možnosti farmařit. Jejich dcera na práci rodičů navázala, ale na statku, který byl v dezolátním stavu už před jejím příchodem. Léta se snažila. Samotná na práci nestačila a jakémukoliv řešení se vyhýbala. Tvrdohlavá žena, těžká povaha.

Jak jí jen porozumět a pomoci a nedávat ji do blázince?

 

V celé věci šlo hlavně o následující dva problémy: Zvířata utíkala a byla podvyživená. Na tyto otázky jsem slyšel různorodé odpovědi, i samotní lidé v Břestku odpovídali různě. Jedni tvrdili, že byla podvyživená a utíkala, další říkali, že útěky nastaly z podivných důvodů až v posledních týdnech, a pokud jde o podvyživená zvířata, prý jim farmářka žrát dávala. Těžko říci, včera zvířata podvyživená nevypadala, ovšem nesmíme zapomenout na to, že v posledních dnech dostávala krmivo například ze Školního statku Staré Město, které bude platit město Hradiště.

 

 

 

 "Farma" v Břestku je prázdná, zvířata utíkat nebudou, problém se zdá vyřešený. Ovšem, není tomu tak. Zvířata jsou ve Starém Městě a radnice v Hradišti bude muset platit veškeré náklady. Ty pak samozřejmě naúčtuje farmářce, která nic asi nemá. Farmářka jev Kroměříži, a bohužel, není vůbec vyloučeno, že ze současným stavem se nedokáže vyrovnat. Snad alespoňzvířata mají nyní dostatek krmiva - alespoń do doby, než půjdou podle plánů minimálně některá na porážku.Možná bych ještě dodal, že takto podobně "farma" vypadala, když ji žena získala v restituci. Však to znáte z řady míst kolem sebe...

 

Tady má videa:

 

Tak toto je velká šarže, plukovník Šabršula, šéf územního odboru policie v Uherském Hradišti. Právě on začal řešit celou situaci s majitelkou zvířat, když si s ní "neporadil" vedoucí policistů v Buchlovicích. Tady jsem se pana plukovníka ptal, jak že se majitelka ocitla v Kroměříži.

 

 

 

A toto je také šéf - vedoucí odboru životního prostředí na radnici v Uherském Hradišti Ing. Květoslav Fryšták. To on a tajemník radnice museli řešit, co se zvířaty a jejich majitelkou, protože podle zákona problém v Břestku spadal právě pod ně. Radost z toho pochopitelně vůbec neměli. Ocenil jsem, že radnice se snažila poskytnout novinářům řadu informací a odpovědět na všechny naše dotazy.

 

 

 

A toto je tajemník Městského úřadu v Uherském Hradišti Josef Botek, nadřízený pana Fryšáta ...

 

 

A tady mluví místní dívka. I její slova ukazují, že celý případ není možná tak jednoznačný, jak o tom mluví úřady ... Dívka mluvila zrovna s redaktorem Primy, i mimo kameru ale upozorňovala, že někteří lidé údajně měli zájem farmářku z jejího místa dostat, jde totiž o zajímavý prostor, který by šlo v budoucnosti finančně velmi dobře využít ...

 

 

 

Soubory ke stažení