Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Turisté se zbavovali slovenských korun na podzimním výšlapu (fotky doplním)

A článeček od lhotských turistů, kteří neustále chodí a chodí.Také bych chtěl chodit, ale do čtyřicítky se k tomu nedostanu, myslím, že po včerejším nádherném dnu už asi teplé počasí definivně balé kufry. Tady je článeček, fotky doplním během dne...


V neděli 19.10.08 pořádal turistický oddíl Ostr. Lhota výšlap na vrchol Velké Javořiny. Předpověď pěkného slunného dne, meteorologům vyšla, bylo krásné počasí na podzimní turistiku.

Sraz byl u „JEDNOTY", od které jsme se přesnuli auty do obce „VÁPENKY", kde byl naplánovaný začátek naší dnešní tůry. Po chvilce hledání místa na zaparkování - protože jsme nebyli sami koho napadlo využít posledních krásných podzimních dnů k výletu - jsme se vydali po modré turistické značce směr k vrcholu „VELKÉ JAVOŘINY". Spousta spadaného listí, které nám šustilo pod nohama, dotvářelo krásu podzimního lesa,kterým jsme stoupali k 970 m.n.m. vysokému vrcholu Velké Javořiny.Tady jsme si krom krásných výhledů po širokém okolí, prohlédli taky známí Javořinský vysílač a zamířili k další dominantě vrcholu „HOLUBYHO CHATĚ".

Chvíli nám po dobrém obědě ještě trvalo přepočítávání a utrácení slovenských korun, které nám ještě zůstali z minulých výletů a které už nebudou od nového roku platit. Slováci se na euro už tak těší, že servírka dokonce odmítla spropitné, které jsme jí z posledních drobných mincí nechávali. Odpočatí a posilnění jsme se tak vydali po červené značce nazpět do Vápenek.

Zpáteční cestu jsme využili ještě ke sběru hub,ale až na pár bedel jsme toho moc nenašli. Poslední zastávka byla ještě u „KAMENNÉ BŮDY" a pak až v nově opravené restauraci ve Vápenkách.

A jak jsem v úvodu psal, že jsme nebyli sami kdo využil krásného dne k výletu, potkali jsme se tady s partou lhotských cykloturistů, kteří byli na Javořině na kolech a kterým musel menší komplikace při odjezdu řešit vedoucí restaurace bruskou řečenou „FLEXOU".

Po dojezdu do Lhoty jsme ještě viděli odlet dalšího teplovzdušného balonu z našeho fotbalového hřiště, a jak prohlásil jeden nejmenovaný pilot, bylo by to pěkné využití tohoto sportovního areálu, když ten lhotský fotbal už za moc nestojí.

Za lhotské turisty akci pořádající Jara HASIČ