Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Tři podoby slováckých Velikonoc - kostel v Hluku s chrámovým sborem, košt vína v Boršicích (s CM Pentla) a Lhotě a šlahačka ve Lhotě s Háječkem

Podoba Velikonoc na našem Slovácku? Nevím, jak moc se roky mění, zdá se mi, že možná ubývá zejména při šlahačce a koštech spontánnosti lidí, přesto se ale zatím tato podoba naštěstí moc nemění. K Velikonocům patří stále ještě mnoho věřících, kteří si v mnoha kostelích připomínají ukřižování i zmrtvýchostání Ježíže, patří k nim také na mnoha místech košty vína a následné besedy u cimbálu, a samozřejmě patří k nim i pondělní šlahačka. Pokusil jsem se tyto tři podoby i letos alespoň trošku zachytit a v rychlosti je sem dávám. Myslím, že i tradice Velikonoc ukazuje stále ještě jedinečnost a výjimečnost Slovácka, i když samozřejmě mnozí mladí utíkají k mobilům, počítačům a televizím, takže možná ta naše šlahačka se už moc neliší od šlahačky kdekoliv jinde v republice.    

 

 

Tyto dvě audio (zvukové) ukázky jsou z Hluku, z nedělní dopolední mše. Na první jsem chtěl zachytit konec mše, na které místní kněz P. Janek děkuje těm, kteří se postarali jak o výzdobu kostela, tak úklid, muziku a další. Takových lidí je naštěstí na SLovácku ještě poměrně dost a bez nich by všechna ta krása křesťanské podoby Velikonoc nebyla možná. V druhé části první ukázky se loučí s věřícími hlucký kněz P. Bachan, řekl bych, že je to kněz radosti a úsměvu, což poznáte i z jeho slov, které jsem zachytil. Kéž bychom se mi křesťané uměli víc usmívat!!!!!!!! A nemračte se za to na mě :)  

 

 

Na druhé audio ukázce jsem chtěl alespoň v krátkosti ukázat krásu hluckého chrámového sboru. Zkuste si tento úryvek pustit a představte si, že taková muzika a zpěv se nesly celým zaplněným kostelem. A opět bych mohl podotknout, že takový obrázek byste mohli zažít v řadě dalších kostelů na Slovácku.  A jak jinak, opět jsou za tím konkrétní lidé, kteří nácviku věnují spoustu času. Žádný pozvaný soubor z Prahy s placenými profesionály a velkým honorářem :) 

 

 

 

A další podoba Velikonoc na Slovácku, košty vína na mnoha místech. Opět, uspořádat takový košt není žádná sranda, když jste ale potom přítomni a pozorujete onen "cvrkot", je to paráda. Nemluvě, když ještě kromě pozorování popíjíte víno :) Na těchto dvou ukázkách jsem zachytil výbornou CM Pentla, a občas jsem kamerkou ukázal i samotný košt. 

 

 

 

 

Opět košt vína, tentokrát menší, v Ostrožské Lhotě. Tady jsem se nejen zastavil, tady jsem také koštoval a poslouchal místní zahrádkáře mluvit o tom, jak je skutečně nesnadné sehnat vzorky vína, přemluvit vinaře, aby na košt víno dali to své a ještě šli riskantně s vlastní kůží na trh. Je skvělé, že  Lhoťanům se daří košt pořádat, dělají ho v takové útulné "světnici" na bývalé sokolovně a atmosféra je tady úplně domácká. A velké díky Vojtovi Radochovi, který přinesl harmoniku! Přece jen, muzika mosí byt, ináč to néjni ono! :) No a snad můžu dodat, že Vojta se nám chystá na povolání kněze, takže po Velikonocích spěchal do semináře.  

 

 

 

 

A ještě Ostrožská Lhota, tentokrát v pondělí ráno, kdy Slovácký krúžek Háječek tady už roky dodržuje tradici chození po šlahačce v krojích a s písničkou. Dal jsem fotku a video na facebook a byl překvpaen, jak moc lidí takové chození Háječku zaujalo. Je to vzácnost, snad bude ve Lhotě pořád dost šlaháčů, kteří takto s muzikou vyrazí - bez muziky a zpěvu to přeca néjni ta pravá šlahačka, co říkáte?