Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Trenérka Slovácka přišla o koučování reprezentace - svaz ji neprodloužil smlouvu

1292226385-2-1292226385
 
Tato událost je stará zhruba půl roku, ale dozvěděl jsem se o ní teprve nedávno a to ještě náhodou. Trenérka fotbalového Slovácka Jitka Klimková skončila u naší mládežnické reprezentace. Přečtěte si důvody proč jí vedení svazu neprodloužilo smlouvu.
 

Jitka Klimková zažila největší fotbalové zklamání ve svém dosavadním trenérském životě

 
Uherské Hradiště – Slzy, naštvání, šok. Zatím největší zklamání ve fotbalovém životě zažila před necelým půlrokem trenérka fotbalistek Slovácka Jitka Klimková. Skončila u ženské reprezentace do devatenácti let.
Skončila u práce, které obětuje téměř všechno.
Dodnes se pořádně nedozvěděla důvod, proč jí nebyla prodloužena smlouva.
 
Dozvěděla jsem se, že nejsem týmová hráčka, což mě trošku překvapilo - Jitka Klimková 
 
„V červenci mi volal svazový ředitel Dušan Fitzel, že moje smlouva nebude prodloužena.
Samozřejmě jsem chtěla vědět, co je příčinou. Dozvěděla jsem se, že nejsem týmová hráčka, což mě trošku překvapilo,“ říká Klimková a dál vysvětluje. „Chtěla jsem to víc specifikovat, ale pořádnou odpověď jsem nedostala. Ptala jsem se, jestli to má souvislosti s Ruskem, že jsme nepostoupily na mistrovství Evropy. Řekl mi, že ano. Jenže v předchozí kvalifikaci Petr Čermák nepostoupil ani z její první fáze,“ srovnává Klimková.
 
 Reprezentační trenér by měl mít jiné kvality. Byla to otázka působení na hráčky, morálky týmu a tvrdšího přístupu - Dušan Fitzel
 
Svazový ředitel Dušan Fitzel, který je přímým nadřízeným Jitky Klimkové, uvádí neúspěšnou kvalifikaci jako jeden z důvodů, proč ambiciózní trenérce nebyla nabídnuta nová smlouva. „Těch důvodů tam bylo několik a neúspěch v Rusku byl jedním z nich. Já si představuji, že reprezentační trenér by měl mít jiné kvality,“ nabídl vysvětlení Fitzel. „Moje koncepce byla trošku jiná. Byla to otázka působení na hráčky, morálky týmu, nějakého tvrdšího přístupu a tak dále... To jsou věci, které mám právo si určovat,“ říká svazový šéf. 
 
Na otázku, jestli byla Klimková příliš velká kamarádka s hráčkami, odpovídá Fitzel jedním slovem: „Tak.“
 
Druhá fáze kvalifikace mistrovství Evropy se hrála v ruské Soči. Podle reprezentační trenérky nebyla organizace ze strany svazu zajištěna na odpovídající úrovni. Klimková měla tehdy k vedení našeho ženského fotbalu několik připomínek. „Do Ruska nás poslali v den utkání a celá kvalifikace se nám nepovedla. Nepostoupily jsme. Já jsem dodnes přesvědčená, že příčina byla ta, že mančaft nedostal vůbec čas na nějakou regeneraci. Přiletěly jsme ve dvě hodiny ráno a ve dvanáct v poledne se hrál zápas. Některé holky byly vůbec poprvé v letadle a nezvládly časové posuny,“ vrací se k nezvyklé organizaci odjezdu na turnaj, který byl jednou z příčin jejího odvolání.
 
Na svazu ovšem viděli celou situaci z jiného úhlu. „To jsou její důvody,“ říká Fitzel, který ovšem přiznává, že za vším jsou úsporná opatření. „ Já si nemůžu dovolit, aby letěly dva dny před turnajem a stálo nás to další peníze. Já je prostě nemám. Chtěli jsme je tam dostat den dopředu, ale žádný jiný spoj nebyl. Takovým způsobem létají i ostatní týmy a také reprezentační dorostenci.“
 
Trenérka sice se svým družstvem postoupila z první fáze evropské kvalifikace, přesto si musela balit kufry. Smlouvu jí neprodloužil muž, který byl do té doby její vzor a kterého si vážila. „Dušana Fitzela jsem si vždycky považovala, byl pro mě taková modla. Jeho názory, přehled, zkušenosti, prostě všechno. Sedl mně a z ničeho nic takový nářez,“ posteskla si.
 
Svazový šéf je přesvědčený, že jeho rozhodnutí bylo správné. Přiznal, že ani neuvažoval dát trenérce větší časový prostor. „Teď postoupil pan Čermák s oběma mužstvy do druhé fáze a já mám právo si vybírat lidi, se kterými chci spolupracovat. Pro mě je to uzavřená záležitost, nechci to řešit takto konfrontačně. Pokud to ona takto dělá, já už k tomu nemám co říct,“ dodal Fitzel.
 
V trenérském životě Jitky Klimkové to bylo vůbec poprvé, kdy si musela nedobrovolně balit kufry. V jejím fotbalovém světě zatím všechno fungovalo až příliš snadno, a někdy dokonce lépe, než si sama představovala.
„Když to vezmu zpětně, byla to pro mě zkušenost. Já jsem vždycky šla trenérsky nahoru, a to dost rychle nahoru. Byla to pro mě taková rána, která asi k trenérskému životu patří. Něco, čím si musí projít každý trenér,“ přiznala Klimková, která s cestou zpět hned tak nepočítá. „Ráda bych, ale beru to, jak to je. Ta situace na svazu není pro moji osobu v současné době asi úplně příznivá,“ myslí si.
 
std 
 
 
Trenérka Slovácka Jitka Klimková, která zažila v letošním roce největší zklamání ve svém fotbalovém životě.
Vedení svazu ji neprodloužilo smlouvu u juniorské reprezentace.