Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Trenér Slovácka v našem rozhovoru: Měli jsme mít o tři body víc

1270832967-slovacko-budejovice-2-076

Mazura: Záchranu musíme uhrát, s kolika body je mně jedno


Fotbalové Slovácko má za sebou sedm zápasů v jarní části prvoligové soutěže. Do konce Gambrinus ligy čeká tým Josefa Mazury ještě stejný počet utkání. Posun do středu tabulky, které vyhlašovalo vedení klubu před jarními odvetami, se zatím nedaří. Mužstvo získalo na jaře osm bodů za dvě výhry a dvě remízy a je těsně nad sestupovými příčkami na 14. místě tabulky. O spokojenosti trenér Josef Mazura nemůže vůbec mluvit, ale překvapivě uprostřed týdne se rozhodl udělat v přípravě na Baník maličkou změnu. Mužstvu odpadl středeční odpolední trénink.

Co vás vedlo k tomu, že jste se rozhodl pro takovou změnu?

Chtěl jsem trochu pozměnit program, trénovali jsme jenom ráno a po obědě byla regenerace. Odpolední trénink jsem zrušil. Já si myslím, že někdy je potřeba udělat něco jinak jako obvykle. Máme také dost zraněných, Zelenka má potíže s kotníkem a dnes šel k doktorovi (středa – pozn. aut), Nečas to včera zkoušel, ale zatím netrénuje a ani Kordula není stoprocentně v pořádku.

Slovácko je v polovině jarní části sezony. Jak jste zatím spokojen s dosaženými výsledky?

Určitě jsme měli mít víc bodů, hlavně Brno bylo na domácím hřišti hratelné. Musím říct, že hlavně tyto tři body nám chybí. Dělali jsme hrubé individuální chyby a od toho se také odvíjel výsledek. Ostatní zápasy, které jsme chtěli doma uhrát, jsme uhráli, až na Liberec, se kterým se nám nepodařilo bodovat naplno. Přijel v dobrém rozpoložení a byl u nás docela silný.

S Libercem jste jenom remizovali, ale na druhé straně jste porazili pražskou Slavií, tam se s plným bodovým ziskem asi moc nepočítalo…

I když jsme porazili Slavii, tak si myslím, že těch bodů mohlo být víc. Proti Slavii jsme odehráli náš nejlepší zápas na jaře. Byl to výborný ofenzivní výkon od celého mužstva.  

Říká se, že vítězná sestava se nemění, ale hráči na Slovácku si tím nemůžou být jistí. Vyhráli jste třeba s Budějovicemi a proti Liberci jste nasadil tři nové hráče…  

To bych netvrdil, úplně přesně to tak není. Samozřejmě, někdy se vítězná sestava nemění, ale jiný zápas je Budějovice doma nebo Teplice venku. Musím přihlédnout ke složení kádru soupeře a tu sestavu podle toho diferencovat.

Obrana nastoupila na jaře v drtivé většině zápasů ve složení Kuncl, Němčický, Košút, Kubáň…

Poslední dva zápasy sice odehráli vzadu nulu, ale pořád mně tam něco chybí. Možná je to i tím, že hrajeme o sestup a když uděláme chybu na stoperu, tak už je tam jenom brankář. Obrana proto moc neriskuje. Já nechci, aby přímo riskovali, ale do té konstruktivy se bohužel moc nezapojují.

Kuncl a Košút přišli těsně před startem jarní části a nastupují pravidelně. Dá se tedy říct, že oba splnili vaše očekávání?

Dá se říct, že jo. Trošičku víc bych ještě očekával od Martina Kuncla, hlavně od něj chceme, aby se víc dostával do útočné fáze. Na tom musíme ještě zapracovat, aby si víc věřil a dostal se do toho. Tomáš Košút na to, že má 19 let a ligu vlastně nikdy nehrál, tak s jeho výkony jsem celkem spokojen.

Největší podzimní posila Lukáš Zelenka se na jaře objevil v základní sestavě jenom třikrát. Proč nehraje? Co mu vyčítáte?

Já mu nevyčítám vcelku nic. Jenom si myslím, že ten styl, kterým on hraje na některé soupeře platí a na některé ne. Na ty mužstva, na které jeho způsob hry neplatí, tak prostě nehraje.

Mluvíte s ním, vysvětlujete mu, proč nenastupuje ?

Samozřejmě, že se o tom bavíme.

V posledním ligovém zápase proti Liberci oživil hru v druhém poločase střídající Vít Valenta. Řekl si tak znovu o místo v základní sestavě?

Určitě byl lepší než Clebr, kterého střídal. Tomu se ten zápas moc nepodařil. Vemte si ty naše střední záložníky  Kordula, Perůtka, Abrahám, Svízela, Valenta. Hrát můžou dva, maximálně tři hráči. Víťa bojuje o fleka, ale musím říct, že v zápase s Libercem přinesl do hry oživení.

Nastoupí tedy Valenta v základní sestavě na ostravských Bazalech?

To už bych vám mohl říct tu sestavu celou, nemyslíte?

Kdy se tedy hráči dozví definitivní složení, ve kterém nastoupí proti Baníku?

Někdy mám jasno už v pondělí a někdy se rozhoduji do poslední chvíle. Během týdne se může některý hráč zranit nebo chci něco změnit, ale obyčejně den před utkáním už nacvičujeme standardní situace a hráči už vědí, kdo nastoupí.

Konzultujete sestavu se sportovním ředitelem klubu panem Soukupem?

To je jasné, konzultujeme.

Máte nějaký bodový plán, který bude stačit na záchranu v lize?

To nemám! My hrajeme o záchranu a tu musíme uhrát. Jestli to bude s třiceti body nebo získáme o bod víc nebo míň, tak to je mně vcelku jedno.

V sobotu hrajete na Baníku, který má nejlepší ligovou bilanci na domácím trávníku. Dá se říct, že tam můžete jenom překvapit?

Jedeme tam jako ke každému druhému utkání. Může se nám podařit vstřelit branku, tak jako třeba v Teplicích a potom bude potřeba to jenom udržet.

Na druhou stranu, když tam vyhrály Budějovice, tak proč by tam nemohlo bodovat i Slovácko?

To máte pravdu.

Před čtyřmi lety jste dokázal dostat Brno se sestupových míst na dvanáctou příčku. Dneska hrajete se Slováckem znovu o záchranu. Jak moc je to náročné na psychiku?

No, tak to jsou hodně velké stresy. Daleko lepší je zvykat si na vítězství (usměje se).

Myslíte si, že si všichni hráči uvědomují vážnost situace?

Určitě. Zdůrazňuje se jim to pořád a kdyby si to neuvědomovali, tak tady v tom klubu nemají co dělat. Já si myslím, že všichni chtějí, aby první liga v Hradišti byla a udělají pro to maximum.

                 Text a foto: std

 
Trenér Slovácka Josef Mazura