Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Trenér Brna Uličný se klaněl Slovácku

Slovácko zdolalo v poháru Brno, kterému nepomohl ani ex-reprezentant Marek Heinz.

Slovácko postoupilo do čtvrtého kola poháru. Po penaltách porazilo prvoligové Brno a ve čtvrtém kole se utká znovu na domácí půdě s Kladnem.

Zápas nevybočil z průměru, který fotbalisté z Uherského Hradiště předvádějí na podzim. Střel na branku bylo žalostně málo a pěkných fotbalových akcí také poskromnu. Snad jenom více bojovnosti - jako obvykle - zdobilo mužstvo trenéra Jurkemika.

Na pozápasové tiskovce ale k mému překvapení oba trenéři chválili zápas málem až do nebe. „Hráli jsme proti výbornému soupeři, nastoupili v nejsilnější sestavě. Mým hráčům nemám co vytknout. Nechápu, proč je Slovácko až někde na konci tabulky,“ řekl trenér Brna Petr Uličný.

Jeho protějšek Ladislav Jurkemik prohlásil, že takto bojovat by měli hráči i v druholigových zápasech a dnešní postup by klidně vyměnil za tři body v dalším kole proti béčku Sparty.

 Na tribunách bylo k vidění ve středečním podvečeru  spoustu fotbalových osobností. Na zápas se přišel podívat i potencionální trenér Zlína Stanislav Levý společně s Ladislavem Minářem, útočník Jihlavy Petr Faldyna, Zbyněk Pospěch z Petržalky  a také vyhozený útočník Brna Aleš Besta.

 Největší pozornost mezi novináři, kterých bylo tentokrát více jako obvykle, ale budil bývalý reprezentant Marek Heinz, nová posila do útoku  brněnských fotbalistů.

Trenér Uličný ještě zabodal, když si nedokázal vzpomenout na jméno hráče, kterého poslal do druhého poločasu. „Pomožte mně, jak se ten kluk jmenuje,“ obrátil se na přítomné novináře. Pomohli mu, do hry naskočil Borák.

Názory hlavních aktérů na zápas tady:

 

Gólman Slovácka  Filipko:
Snad nás postup nakopne k lepším výsledkům

To co se nedaří proti soupeřům v druhé lize, tak se fotbalistům Slovácka povedlo ve středečním podvečeru proti ligovému Brnu. Postup do dalšího kola poháru si hráči sice vybojovali až po penaltovém rozstřelu, ale i toto vítězství má pro ně velkou cenu. Bude zajímavé sledovat jestli postup do čtvrtého kola poháru pomůže uherskohradišťským fotbalistů hlavně po psychické stránce a konečně je nakopne  k plným bodovým ziskům v druholigové soutěži.

Ze středového kruhu, kde se hráči Slovácka svorně drželi za ramena, se po poslední penaltě všichni vrhli na gólmana Miroslav Filipka, který zneškodnil střelu brněnského Čoupka.

Gólman Slovácka ale výsledek příliš nepřeceňoval. „Penalty to už je loterie a záleží víceméně na náhodě. Při rozstřelu jsme měli  více štěstí, i když má Brno exkluzivní střelce, tak jsme se nakonec radovali my. Brali jsme to hlavně  jako přípravu na další boje o body v sobotu proti Spartě. A že jsme nakonec postoupili je jenom dobře, snad nás to konečně nakopne k lepším výsledkům,“ přeje si ostřílený brankář.

Jeho protějšek mezi tyčemi odchovanec blízkého Vracova Martin Lejsal měl pro penaltové střelce soupeře jenom slova chvály. „Všechny penalty byly perfektně kopnuté a šly nahoru pod břevno. Mrzí mě ta poslední, kterou kopal Němčický, ta šla doprostřed brány. Reagoval na můj pohyb, kdybych se nepohnul do strany,  tak jsem na ni asi dosáhl,“ myslí si Lejsal.

Na závěrečných 27 minut  se na hřišti objevil i Marek Heinz, bývalý reprezentační útočník a  nová posila fotbalistů z jihomoravské metropole. Na svůj první zápas v dresu Brna ale moc radostně vzpomínat nebude. „Takhle jsem si svoji premiéru určitě nepředstavoval, ale když nedáme tři penalty, tak asi postoupit nemůžeme. Slovácko to ke konci zavřelo před šestnáctkou a my jsme se vůbec nemohli dostat do kloudné akce,“ líčil závěr zápasu Marek  Heinz.

Šest hráčů v dresu Brna nastupovalo  v nedávné minulosti za Slovácko. Jedním z nich byl i špílmachr a tvůrce hry hostů Tomáš Polách, který oblékal dres fotbalistů z Uherského Hradiště šest let. Byl to pro něho zápas jako každý jiný nebo nastupoval do utkání se zvýšenou motivací?

„Měl jsem před zápasem smíšené pocity. Nějakou dobu jsem tu hrál a dneska jsem tu poprvé nastoupil jako soupeř. Na druhou stranu Slovácko má úplně jiné mužstvo a já si vlastně pamatuji jenom Němčického a Lysoňka. Vyřazení samozřejmě mrzí, ale vypadli jsme s výborným soupeřem a domácí podržel při penaltách gólman Filipko,“ pochválil brankáře domácích Polách. 

 

                                                                              

„To snad ani není možné, taková střeleckou smůla,“
 posteskl si Lukáš Matůš

 

Dvě největší šance Slovácka v pohárovém duelu s Brnem měly stejného zakončovatele. Poslední stanicí byl útočník Lukáš Matůš, ale ani jednou nedokázal překonat gólmana Lejsala. Po nahrávce Stýskali už po sedmi minutách hry totálně selhal a snad z jednoho kroku jenom potvrdil slova o jeho střelecké krizi.

 

Co se děje, že neproměňujete ani ty nejvyloženější šance?

Já opravdu nevím co na to říct. To byla stoprocentní tutovka. Já vím, že se to těžko vysvětluje, ale špatně jsem trefil balón. To samé ta hlavička, byl to sice souboj, o míč jenom jsem lízl a skončilo to těsně vedle. Potřebuji dát gól a snad se konečně chytím. To snad ani není možné, abych měl takovou střeleckou smůlu!?

 

V útoku jste tentokrát nastoupil osamocený…

To byla součást taktiky trenéra. Brno má velice kvalitní mančaft a my jsme chtěli vycházet hlavně ze zajištěné obrany a se zhuštěným středem zálohy.

 

Počítali jsme tak trochu s penaltovým rozstřelem?

My jsem hlavně nechtěli dostat branku, což se podařilo. Já myslím, že jsme odehráli slušné utkání a penalty? To už je loterie pro oba soupeře a my jsme byli šťastnější. Záleží na momentální psychice každého hráče.

 

Co pro vás znamená postup do dalšího kola poháru?

Určitě nám to pomůže, hlavně psychicky. Zvedne se nálada v kabině, ale teď je důležité to potvrdit v sobotu proti béčku Sparty Praha a vyhrát.

                                                                                                          Stanislav Dufka