Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Tradice DNES: První videa z hodů v Uherském Ostrohu (třeba o podřezání májky) + pár slov

Na internetové stránky dnes nemám čas, ale rád bych sem dal alespoň první video ze víkendových hodů v Uherském Ostrohu, myslím, že pár lidí na ně čeká :) Jak je tady na stránkách zvykem, sázím spíš na video a povídání, které má přece jen šanci říci o dnešní podobě tradic na Slovácku víc, než fotky - budu i rád, když napíšete pod tento příspěvek, jak jste jako přímí "účastníci" nebo diváci ostrožské hody viděli.

 

Tady je tedy video z průvodu krojovaných, když šli po sobotní dlouhé cestě za stárky (kteří bydleli na zcela opačném konci městečka) už k zámku, kde na ně  čekal starosta. Povídal jsem si na videu s mladší stárkou a stárkem, poté s jedním z muzikantů a také dívkou z hodové chasy. Mimo jiné jsme si povídali o tom, jak Ostrožanům nad ránem podřezali Novovešťané májku...

 

Ostrožské hody už skončily, bylo v neděli po poledni, domů se už rozešli i téměř všichni účastníci žehnání krásné ostrožské zvonice, když najednou začaly tančit a zpívat děti z ostrožské školky. Prý se nějak "nevešly" do hodového programu. A tak jsem rád, že díky tomuto videu udělám radost samotným dětem a jejich příbuzným, a navíc umožním dalším Ostrožanům, aby se podívaly, jakou mají šikovnou školku.

Výchově dětí i mládeže, projektům škol i školek, se snažím tady na stránkách věnovat hodně, protože to - pochopitelně - považuju pro budoucnost našeho kraje za nesmírně důležité. Víte-li o zajímavém školním projektu, výborném učiteli či žákovi, dejte prosím vědět! Díky vám za to a díky moc paním učitelkám v Ostrohu!

 
 
A rád bych připomněl i druhou školku, která v Uherském Ostrohu. Video z ní jsem už na stránky dával, ale docela nenápadně, kdy si toho moc lidí nevšimlo. Proto ještě jednou tato videa ukazuju, byla ze školky s křesťanským zaměřením - paní ředitelka Zdenka Beladová tam připravila moc hezkou Slavnost díkůvzdání, na které se strááášně moc mimo jiné snažila, aby děti či rodiče jen tak neseděli, ale dokázali se bavit. Byla to "fuška" :) Samozřejmě, obě školky budou i v listopadovém čísle časopisu Krajem svatého Antonínka - a budou tam i ostrožské hody. 
 
 
 
 
Tak, to je pro dnešek všechno, rád bych pokračoval, ale musím pryč - mimochodem, podívat se do jedné střední školy, o které tady určitě také napíšu... Přeji krásné, a v našem regionu deštivé, pondělí...
 
RB