Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Tož, pana Mekáči, opravdu jsou krojovaní vrzálisté s nářečím takoví jelimani aneb Kdy konečně Slovácko najde svého filmaře?

Tak, tentokrát jsem opravdu zvědavý na vaše příspěvky v diskusi. Když jsem totiž uviděl nejnovější reklamu veleznámého řetězce na jeden z jeho "blafů", napadla mě nejdříve následující otázka - proč vlastně někdo v kroji, s houslemi a nářečím bývá docela často vhodným námětem pro figurky poněkud přitroublých jedinců, chcete-li jelimanů či blbů? Lze v tom hledat něco hlubšího, nebo prostě jde jen o dobrý či špatný fór, který funguje jako reklama? Co myslíte? 

Mám rád humor, miluji lidi, kteří si umí udělat legraci ze sebe a třeba i ze svého původu či hodnot, na kterým jim záleží, dokonce se přiznám, že z lidí, kteří nemají smysl pro humor, mívám strach. Proto i v tomto případě jaksi s úsměvem beru na vědomí, že pokračuje trend, který kdysi začal legendární moravský student Venoš - balík v básnících, kteří přicházeli o iluze, jehož kroj vyzkoušel neméně legendární černý Mireček, když šel za Vendulkou utěšitelkou.

Podstatně víc mě mrzí něco jiného. Je mi velmi líto, že se stále nikomu nedaří natočit film, který by dokázal vystihnout hodnoty našeho kraje, chcete-li, hodnoty řady lidí, kteří mají rádi svůj rodný kraj, mluví jeho řečí, nosí jeho kroj, rádi si zahrají a zazpívají a kromě toho jsou ještě pracovití a celý život se starají o svou rodinu. Pro filmaře jsou zatím mnohem atraktivnější lidé, bojující své životy na okraji společnosti, ať už žijí na severu Moravy nebo severu Čech.

Slovácko zatím na svého filmaře čeká a nostalgicky se tak neustále upíná kupříklad k normalizačním filmům (tady natáčených) typu O moravské zemi nebo trilogii Bouřlivé víno, Zralé víno a Mladé víno, ve kterých je historie mrzačena a před totalitním režimem tady poklekají i takoví věhlasní herci jako Vladimír Menšík či Radoslav Brzobohatý - ano, právě on, těžce zkoušený, lámaný a za všech okolností statečný František v nezapomenutelném filmu Všichni dobří rodáci.     

Měl bych vzpomenout ještě dva filmové projekty, jenže ani ty nejsou tím, po čem "volám" a jakého režiséra "sháním" - mám na mysli komediální seriál Slovácko sa nesúdí a vynikající film Žert. Oba se odehrávají u nás na Slovácku, každý z úplně jiného konce nahlíží na tradice, ale přesto zůstává jedna otázka: do jaké míry odrážejí život našeho rodného kraje? 

RB 

 

TADY najdete sérií tří reklam s "krojovaným" motivem  - docela jsem se jim zasmál :) Jednu z reklam jsem dal přímo sem na stránky - aj s týma hranatýma erteplama, děvčico :) :)  

Šak, nedajte si to do huby za lidových skoro osmdesát korun :)

 

 

 

 

... a tady se můžete podívat na zmiňovaný film O moravské zemi, nebo-li pokus komunistického režimu změnit historická fakta natočit film, který měl dát lidem zapomenout na velmi cenný film Vojtěcha Jasného Všichni dobří rodáci - na film o skutečné podobě združstevňování, okrádání a likvidování lidí, na film, kterého se režim tak moc bál, že ho držel v trezoru, aniž by ho kdokoliv mohl byť jen spatřit ...  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

... a Všichno dobří rodáci - jedinečný a nezapomenutelný film, pravdivá kronika krušných padesátých let, kdy politika změnila i zničila životy lidí, kteří chtěli původně jen žít, veselit se a milovat, na řadu scén z tohoto filmu myslím velmi často ...