Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Tož, jak může vypadat návštěva ministra mezi klobáskama? Aneb ministr zemědělství na Slovácku, v Brodě i u sklepmistra Valenty ...

Byla to víceméně náhoda, že jsem se v pátek dopoledne ocitl na tomto místě u ministra zemědělství Petra Bendla při jeho návštěvě Zlínského kraje a konkrétně Uherského Brodu. Někdo mi totiž volal a ptal se mě, kdeže jen ten ministr měl  setkání se zástupci místních akčních skupin (rozdělují v regionech peníze z centra) a že mnozí z jejich zástupců  se chtěli s ministrem setkat a nesetkali se. Když jsem tento telefon uslyšel, dozvěděl jsem se tedy, že máme v našem regionu ministra Bendla a řekl jsem si, že se ho zajedu přímo zeptat - bylo asi deset a ve dvanáct měla začínat jeho tisková konference.

Vyrazil jsem tedy na místo tiskovky do Brodu, což bylo sídlo firmy VOMA, kde se měl ministr projít po fabrice. Na místě ještě nebyl, ale byl tam už se svou bývalou mluvčí Libor Karásek, dřívější starosta Uherského Hradiště za ODS, kterého už nechtěli vlastní straníci za starostu, takže si ho vytáhl spolustraník Vonda jako svého náměstka na ministersvo obrany. Co dělal Karásek u Vom y a ministra zemědělství jsem nevěděl, ale bylo mi jasné, že návštěva ministra v našem kraji je tak trochu či více i stranický podnik ODS.

Nedivme se a nenadávejme na to, dělají to tak všechny politické strany. občas potřebují, aby přítomnost ministra dodala vážnost nějakému tomu komunálnímu politikovi, a naopak oni "velcí" politici zase v lečems potřebují podporu regionů. Pokud je to v rámci pravidel, nic se neděje, horší, když z toho vznikají různá "kmotrovská bratrstva", kterými je zavšivena česká politika až hrůza. Jak je to s kmotry v našem kraji je obtížné říci, konstatujme jen jako fakt, že ministr Bendl, stejně jako další stranící z ODS se sešli večer ze čtvrtka na pátek ve sklepě vrchního slováckého "sklepmistra" Ivo Valenty, kde jistě mluvili jen a jen o tom, jak pomoci našemu regionu a lidem, kteří tady žijí :).

Tedy, nakonec ministr zemědělství do Vomy dorazil a kolem něj bylo tolik lidí, jak je holt bohužel zvykem. U firmy ho už čekali majitelé, Miroslav Mahdalík se synem, přičemž syn ministra doprovázel. Byla to rychlovka, byl jsem ale rád, že jsem si tuto známou regionální firmu mohl projít a poslechnout si o ní zajímavé informace. Informace poslouchal také ministr, kterého po exkurzi čekala tiskovka. Na videu si můžete poslechnout o čem byla, nečekejte ale žádné zázraky. Byť jsem se i něco ptal, je obížné se Petra Bendla na něco tázat, když je vám jasné, že se zemědělstvím nemá prakticky nic společného a ministrem tohoto odvětví se stal především kvůli politickým hrátkám v ODS - to by bylo ale na jiný článek, případně si najděte podrobnosti na internetu.     

Konstatujme tedy, že pro ODS měla tato návštěva smysl: s ministrem byl dostatečně viděn a novináři vyfotografován a v tisku zmíněn její kandidát na hejtmanský post pro letošní volby, šéf ODS v kraji Libor Lukáš, stejně jako senátor za tuto stranu Janalík (samozřejmě se za ním Bendl zastavil), který byl před krátkou dobou zvolen Lukášovým krajským místopředsedou ODS. Návštěva ale mohla mít (mediální) užitek i pro některé místní firmy či podnikatele, jako například právě pro zmiňovanou firmu VOMA, nebo také Vinařství Vaďura Polešovice, kde se rovněž Bendl zastavil.  

Tak nějak holt vypadají cesty ministrů za námi na venkov, kde je vítáme v krojích s chlebem, solí i slivovicí. Snad si tedy ministr odváží z této cesty něco víc než jen klobásky s vínem, snad bude této zemi v lečems prospěšný, než po čase usedne zase na jiný politický post.

RB - ještě dám fotku a čtvrté video ...

 

Ps. Pokud by chtěl někdo v  tomto mém lehce ironickém textu hledat útok na politiku, ať nehledá příliš dlouho, byť se mi na dnešní politice nelíbí stovky věcí, jsem příznivcem klasického demokratického politického systému stran, pokud možno stran tradičních a čitelných. Ze všech občanských iniciativ, které stále vznikají, je mi jednaz nejbližších ta, která nabádá lidi slušné a aktiviné, aby se pokusili "obsadit" nynější politické strany. protože jedině tak lze dostat dnešní českou politiku z bídy a marasmu...  

 

 

Tady už je začátek tiskové konference, ministr Bendl povídá, proč navštívil Slovácko - samozřejmě, o politice se nezmiňuje ... 

 

 

A tady ministr odpovídá na dotaz, kvůli kterému jsem vlastně na tiskovku do Brodu jel. Tedy, s kým se vlastně z místních akčních skupin sešel a jak vidí budoucnost rozdělování evropských peněz v regionech... 

 

 

 

Tady můžete slyšet náměstka hejtmana Libora Lukáše ...