Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Tonda Vrba: Tak vypadal horňácký fašanek ve Velké a Hrubé Vrbce + fotky z Nové Lhoty

Nejpracovitější novinář na Slovácku Tonda Vrba jezdil zřejmě po fašankoch dvacet čtyři hodin denně, takže díky němu je možné podívat se na mnoho míst na Horňácku. Tady mi poslal do mailu fotky, na své videostránce má desítky a desítky videoukázek - TADY, prosím. 

Až videoukázky označí, dám některé nejzajímavější i sem na stránky, osobně se na ně moc těším, protože horňácká muzika je krásná, ať zní kdykoliv a kdekoliv. Osobně jsem měl při svých dřívějších cestách za horňáckým fašankem jakýsi divný osobní pocit, zdálo se mně, že na Horňácku zajímá fašanek už jen několik málo rodin či spíše jedinců, a nás cizích "vetřelců", kteří fašanek okukovali, bylo pomalu víc, než muzikantů.

 

Říkal jsem si, že účast nás přespolních je zbytečná a držel jsem Horňákům palce, aby se jim podařilo "oslovit" fašankem více lidí a rodin - místních rodin, myslím. I proto jsem rád slyšel od několika návštěvníků letošního večerního programu ve Velké nad Veličkou, že účast lidí byla podstatně větší než v minulosti - jen se bojím, aby to nebylo díky přespolním, ale skutečně domácích. Jinak se z Velké a Horňácka stane cosi na způsob skanzenu, kde se budou návštěvy vracet jen v přesně vymezených dnech.

 

RB 

(TADY je odkaz na výborné fotky z fašanku v Nové Lhotě - fotil MARCEL PRIBIŠ, který k fotkám připsal - "Škoda, že som pri veselici nemohol zotrvať dlhšie, bolo super :)"

 

 

Tak, a tady už jsou moc pěkné fotky a popisky z Velké: 

 

Rekordní nárůst přespolních návštěvníků o fašanek zaznamenali v sobotu ve velickém kulturním domě. Přišlo jich přes tři stovky.

 

 

 

Velký zájem byl i o košt slivovic. Velický starosta Jiří Pšurný (druhý zprava) sám vybíral návštěvníkům z Prahy k degustaci ze šestistovky sesbíraných vzorků.

 

 

Ve Velké se fašankuje na Hodonínsku nejdéle. Po dědině se obcházelo v neděli a v pondělí. Dnes před Popeleční středou zde pochovají basu.

 

 

 

Boží milosti chutnaly i obdivovatelům horňáckého folkloru, politikovi Karlu Schwarzenbergovi (vlevo) a umělci Břeťovi Rychlíkovi.

 

 

 

Odmítnout slivovici při fašankovém veselí na Horňácku by byl hřích.

 

 

 

 

Horňácká hudecká muzika Petra Mičky fašankovala v Hrubé Vrbce.