Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Tonda Vrba: Suchovjané si zvolili za velkého zájmu lidí nového starostu - ten končící působil sklesle (v sobotu doplněno o video)

Novým starostou byl na Suchově zvolen sympatický a otevřený Petr Horňák (43) ze sdružení Spokojený občan na prvním místě. Místostarostou jeho kolega Martin Hlaváček (30).

Ani ne třičtvrtě hodinové jednání devítičlenného zastupitelstva bylo sledováno překvapivě velkým počtem občanů, kteří se nebáli v diskuzi zostra vyzvat spoluobčany "sedící" za stolem k nápravě nedostatků v obci.

"Všechny vaše otázky vám zodpovíme na příští veřejné schůzi. Nyní se musíme nejprve rozkoukat, co a jak," odpovídali střídavě starosta a místostarosta.

Přihlásil se i odstupující Milan Švrčkek, který neskrýval nespokojenost s nepořádkem s odpadkami, které naváží bezstarostně pod rouškou tmy občané na dvůr k obecnímu úřadu. "I tento problém se budeme snažit vyřešit," vzkázal k publiku neuvolněný místostarosta Martin Hlaváček.

"Bývalo zvykem, že noví zastupitelé pozvou občany do hospody, jak se sluší a patří," uzavřel bývalý předseda MNV a velký budovatel na Suchově Jan Zemčík. V zákulisí prohlásil, že kdyby nebyl tak starý a neměl šestašedesát let, že by v klidu a pohodě starostu vzal.

Odstupující starosta Švrček sklidil nakonec i největší potlesk v sále kuturního domu, když na výzvu jednoho přítomného přespolního pozorovatele odpověděl na otázku, jak to vypadá se slavnú "Suchovskú republikú". "Spor s podnikatelskou rodinou Žufánkovou z Boršic u Blatnice o ochranou známku Suchovská republika naše obec vyhrála," řekl.

Aplaus, který se mu snad nedostalo ani za dobu svého starostování, si Milan Švrček zcela zasloužil. Přes dva roky bojoval o návrat do obce Suchov. Zastupitelé také veřejně slíbili, že budou Suchovskou republiku zviditelňovat pořádáním různých společenských akcí. Nebrání se ani spolupracovat v pokračování třetího Setkání harmonikářů a heligonkářů, kdy se minulé ročníky těšily velkému zájmu návštěvníků ze širokého okolí.

 

 

 

 

 

Úsměv na tváři Petra Horňáka krátce poté, co byl dnes zvolený novým starostou Suchova...

 

 

  Místostarosta Martin Hlaváček vyzařoval sebejistotně ... 

 

 

   Odstupující starosta Milan Švrček, kterému někteří občané vytýkali v jeho funkci malou komunikaci s nimi, byl po celý podvečer hodně zasmušelý ...

 

 

   Bylo zajímavé, že ani jedenkrát se Švrček nepodíval při stvrzování podpisového aktu a následného podepsání novým zastupitelům do tváře ...

 

   Ještě, že má nový starosta starostlivou a půvabnou ženu, která mu vyzvedla ze sálu opomenutou bundu i s papírem, na kterém měl připravený slavnostní projev...

 

 

   Členové nového zastupitelstva Suchova ...

Zleva: Renata Supová (33 let) Sdružení 2010, Zdeněk Habarta (52) Sdružení 2010, Dana Pytlová (32) Sdružení 2010, Martin Hlaváček (30) místostarosta - Spokojený občan na prvním místě, Petr Horňák (43) starosta, Josef Balada (41), Jaroslav Soviš (39), Jaromír Štefaník(41), Zdeněk Čambal (29). Všichni za sdružení Spokojený občan na prvním místě

 

   Úctyhodných přes padesát občanů zašlo na nové zastupitelstvo, kde bylo i hodně mladých lidí ...

 

    Účast mladých hodně potěšila ...

 

   Nový starosta neopomenul v hospodě na ulétí štamprle suchovské slivovice ...

 

   Text, foto a video: Antonín Vrba  

 

 Ps. Rád bych ještě za časopis Krajem svatého Antonínka vyzval nové vedení radnice i všechny občany Suchova k mnohem větší spolupráci s našim časopisem. Možná to byla i moje chyba, ale bohužel, měl jsem pocit, že Suchov je neospalejší místo celého Ostrožska a Horňácka. Pokud se mýlím, omlouvám se vám za tento dojem a těším se na zprávy o větším oživení místa, kde žijete. Starosta působí na fotkách velmi sklesle, snad jsem ještě v takové pozici žádného starostu neviděl. Proč, netuším, vztahy na Suchově asi nejsou nejlepší. Musím Tondovi vyčinit, proč to do článku podrobněji nenapsal nebo nezjistil :) Ale jinak Tondo - díky moc za perfektní novinářskou práci!

Radek Bartoníček