Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Tonda Vrba: Podívejte se na děti z Horňácka na jejich festivalu MLADÉ HORŇÁCKO 2012 - jde už o 40. ročník!

Čtyřicet roků u člověka je už docela slušná řádka let. Nic to ale není proti čtyřiceti rokům dětského folklorního festivalu Mladé Horňácko. Člověk své roky žije jaksi automaticky a přirozeně, pokud mu život nezkrátí nemoc nebo nějaké zranění, dožije se často čtyřicítky, aniž by se musel nějak zvlášť snažit.

Čtyřicet let festivalu je ale něco zcela jiného. Každý rok se kolem něho musí točit řada obětavců, aby takový festival drželi při životě. A k tomu, aby se jim to dařilo, navíc potřebují děti, nemálo dětí. Deset, dvacet, padesát, sto, dvě stovky i víc.  Hledat je, zaujmout je, přivést je na pódium a něco je naučit, není opět nic, co jde samo od sebe jako třeba ty roky v životě člověka. Na Horňácku se přesto daří držet tento krásný festival už neuvěřitelných 40. let!

Už proto držme Horňácku palce, aby se tam dál rodili obětavci, dál tam vyrůstaly děti, které budou mít vztah k lidové písničce, a především, dál tam žili rodiče, kteří své děti k takovým písničkám povedou. Bude to zřejmě stále složitější, ale o to důležitější. 

 

Nyní se můžete díky Tondovi Vrbovi podívat na letošní 40. ročník, který se odehrává natřikrát. Tonda točil v pátek na vystoupení pro školáky, další vystoupení bylo dnes v Lipově, a poslední bude v neděli ve Velké nad Veličkou. Naváhejte, a zajděte se podívat, naživo je to úplně něco jiného, než na videu. 

RB 

Ps. Všechny videa Tondy Vrby najdete, prosím, TADY ...