Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

To je kalamita, to je kalamita, to je kalamita. Téma je jasné - dnešní volby

To je kalamita, to je kalamita, to je kalamita, pokud jste byli během soboty někde na sluníčku, věřte, že během vteřiny se nám republika zcela přebarvila. Člověk by nejraději přiložil bubínkový revolver ke spánku, ale to by byla pěkná blbost. Žít se musí dál, řekla by mi kupříkladu jednadevadesátiletá paní, kterou jsem před několika dny potkal v domově důchodců.

S maminkou, otcem a dvěma sestrami se ocitla v roce 1942 v koncentračním táboře, ze kterého se tatínek nikdy nevrátil a bratr jí zemřel při boji proti fašismu. Ona sama se vrátila po válce sotva se čtyřiceti kilogramy váhy. Dnes žije v domově, je vážně nemocná, stará se o svého muže a slepou dceru, a ještě pečuje o celou zahradu. Přál bych vám vidět jak, tam by měly být kamery a fotoreportéři, a ne někde kolem naší takzvané smetánky. Život se musí žít dál, opakovala mi několikrát a měla pravdu.

Ve srovnání s jejím osudem a pevnou vůlí žít je všechno ostatní prkotina. Komunista Filip hlásá, že se chystá na jednání se socany, aby mohli společně vládnout po celé zemi, finanční krize je hlubší a hlubší, postkomunistické Rusko se naparuje až k prasknutí, neofašista Haider, který se zabil v autě, když jel ožralý sto čtyřiceti kilometrovou rychlostí v uzavřené obci, kde byla sedmdesátka, má v rodné zemi pohřeb v přímém televizním programu a ke všemu zlému lehla popelem polovina nádherného paláce, který byl chloubou matičky Prahy.

Zoufalost nad zoufalost, dokonce se člověk ani nemůže utěšit úspěchy "svého" fotbalového klubu, jak to ve chvílích nejhorších dělá pěkná řádka chlapů. Fotbalové Slovácko je po dnešní prohře s Bohemkou totálně dole, a zdá se, už bude jen hůř, nepříliš bohaté Slovácko evidentně nemá na to, aby mohlo krmit špičkové fotbalisty v nejvyšších sférách. Není, jak těm, kteří prožívají maximálně tak to, jestli rostou či nerostou hřiby nebo kdo se s kým zase vyspal nebo vyspí v našich nesmrtelných televizních seriálech. Holt nezbývá, než brát vše s úsměvem.

Největší švanda se každopádně povedla v těch našich volbách. Většina národa, která ještě nedávno nemohla přijít na slovo mistrovi Paroubkovi, se dnes k němu přimknula a uvěřila, že zruší doplatky ve zdravotnictví a svět bude zase zlatý, jako to prasátko, které slibujeme dětem, že jej uvidí, když nebudou jíst maso na Štědrý den. Je to pochopitelně jen taková kulišárna, ale stejnou kulišárnu nám připravil provozní Paroubek se svým hlavním šéflékařem a socialistickým kapitalistou (socialismus hlásit a kapitalisticky žít a podnikat) Rathem.

Chytli jsme se na jejich udičku dokonale, to jim musím přiznat a zároveń sám sebe označit za prognostického blbce. Kdo tipoval jasné vítězství ódéeskového Lukáše? Kdo tipoval těsné vítězství senátorského Karáska? Já, já, já, jenom já, odpovídám slovy písně důchodců z Olympiku, kteří dnes večer zapěli v Hluku. Promiňte mi to.

To Talmanové Topolánek si může po dnešku tak maximálně zpívat jinou písničku Olympiku - třeba tu, ve které se nejčastěji objevují slova "Snad jsem to zavinil já...". Možná zavinil, možná nezavinil, těžko říci, rozhodně svým pobuřujícím stylem vládnutí se přiblížil více k lidem typu Dalíka než k lidem, kteří věřili, že právě on přinese do politiky slušnost a všechny ty krásné vlastnosti, na které myslíme, když jsme hodně naměko.

Topolánek nic takového nepřinesl, naopak přinesl hulvátství a pohrdání běžnými lidmi, takže lidé zapomněli, že s ničím takovým nepřišel před časem ani Paroubek, a opět Paroubka volili - samozřejmě v převtělení za všechny ty kandidáty na hejtmany a senátní kandidáty, které mnohdy ani voliči neznali. Ale tipuji, že v nich viděli právě reinkarnaci Paroubka o oněch zdravotních poplatků, protože český a moravský lid má z těchto poplatků pomalu větší strach než ze smrti. Arabela otáčela kouzelným prstenem, Pan Tau klepal na buřinku a Paroubek sliboval a sliboval. Všechno jsou to ale milé děti jen pohádky, jen v pohádkách vám splní Arabela, Pan Tau a Paroubek všechny vaše přání, realita je bohužel mnohem a mnohem tvrdší. Za všechno musíme platit, všude a každý den - i za obyčejnou vodu v pet lahvách.

Ne že by státostrana ODS nepotřebovala za chování v posledních letech do čumáku (takové několikaleté odpojení od moci, slávy a peněz je lepší než odpolední šlofík), ale taková rána pěstí, jakou dostala při volbách všemocná ODS, je přece jen rána rovnající se síle pěsti dělnické třídy. A dělnická třída teď ukáže, kdo je skutečnou solí a krví této země, soudruh Filip jistě pozve soudružku Švorcovou, aby na znamení tohoto velkého volebního vítězství zarecitovala některou z básní, které už zavál prach času.

A Švorcová může obrážet celou republiku, protože její spolustraníci můžou vládnou ve všech krajích. Znáte horší sen? My voliči jsme opravdu padlí na hlavu, nejdříve propůjčíme téměř celou zemi modrákům, takže sídlo země mohlo být ve skutečnosti na pražském Jánském Vršku v ústředí ODS, teď zase celou zem propůjčíme oranžovým s rudými, takže ústředí bude někde mezi ulicí Politických vězňů a Lidovým domem. To není daleko od sebe, Paroubek s Filipem by nás mohli řídit například z Obecního domu, ten je napůl cesty mezi jejich partajními sídli a navíc dost luxusní na to, abychom pochopili, že ti, kteří se ohání chudým voličem, ve skutečnosti pojídají kaviár. Prostě pěkně ode zdi ke zdi, jednou se přivineme k ňadru jednoho, a když nám z něj neteče dost mateřského mléka, rychle utíkáme k druhému. Pokud nejsme stupidní, budeme i v druhém kole senátních voleb volit socany. Tak to řekl pan Paroubek, "kdo není stupidní, nebude volit v druhém kolem proti ČSSD," pravil po "grandiozním" - opět ho cituji - vítězství.

To může zachránit jen horolezec Bém, který to tak krásně umí vždycky všechno skoulet. Vždyť jenom on se uměl dohodnout s Jirkou Parobkovic na vládě v Praze (a jak jim to šlo), jenom on uměl lišácky vyčkávat na chvíli, kdy bude moci vyžduchnout Topolánka na déšť, jenom on opil rohlíkem i nás Moraváky. Pamatujete, jak se za námi vyrazil podívat? Než přijel, vypadalo to na kamenování, dokonce se psal ze Suché Loze až do Práhy dopis, jak to že ten Bém neumí dodržet slovo a přijet, když to slíbil. Ať si tady zkusí starostovat! Fakt to vypadalo na pranici! Jenže pak přijel a my jsme byli opět z těch Pražáků úplně na větvi.

"Místní ho přivítali s otevřenou náručí. A to doslova. Několikrát ho sucholožské ženy vyzvaly do kola, neodmítl ani štamprli slivovice a společné focení. Bujaré veselí primátor s hejtmanem vyměnili za romantickou noc s manželkami v malebném prostředí Bílých Karpat. Na obecní louce pro ně sucholožští skauti rozbili dva stany a rozdělali oheň." To cituji dobový tisk, Bém totiž zvládá mediální předvádění perfektně. Zvládl proslaveného starostu Loze Gazdíka, proč by nezvládl Paroubka? On totiž ten kulišák přijel na kole, vzal sebou kandidujícího hejtmana Lukáše a vše nakonec vymysleli jako předvolební jízdu, u které jim dělali šašky skauti i všichni páni žurnalisté. Bém ma Hrad!

Nechejme se překvapit, co se bude dít dál a raději opravdu sledujme výskyt hub v našich luzích i hájích. Nebo choďme dál na fotbal, který má s politikou minimálně jedno společné - ani fotbal ani politika nemají logiku. Zatímco v matematice se musíte dočkat za určitého předpokladu vždy stejného výsledku, ve fotbale a politice tomu tak není. Výsledek může být zcela jiný než hra, která tomuto výsledku předcházela.

Je to nespravedlivé a nevděčné, ale vždyť svým způsobem celý život je v mnoha případech nespravedlivý a nevděčný - bohužel přitom často k těm, kteří by si zasloužili právě spravedlnost a vděčnost. Viz třeba příběh paní ze začátku mého článku.

Po Topolánkovi, Čunkovi a Bursíkovi přijdou jiní politici a voliči jim budou zase chvíli věřit. Mezitím přestanou věřit Paroubkovi, Filipovi a Rathovi, po kterých přijdou zase jiní Paroubkové, jiní Filipové a jiní Rathové. A tak to bude pořád dokola. Až do skonání světa - nebo do skonání naivity voličů.

RB

Ps. Jinak byl dnes ale hezký den, dopoledne jsem měl to velké štěstí být při biřmování v lipovském kostele a odpoledne pro změnu na ostrožských hodech. Z obou míst najdete samozřejmě na stránkách fotečky i písmenka. A jako prémii přihodím kapříka z dnešního výlovu rybníku v Blatničce, kde jsem také dnes s foťákem zacláněl...

A ještě horké senátní výsledky, tady jsou:

 

Kandidát Volební
strana
Navrhující
strana
Politická
příslušnost
Počty hlasů % hlasů Los
číslo příjmení, jméno, tituly 1. kolo 2. kolo 1. kolo 2. kolo 1. kolo
1 Bartoněk Josef Ing. "NSK" "NSK" BEZPP 3 111 X 8.19 X
+2 Doupovcová Hana Ing. ČSSD ČSSD ČSSD 11 704 0 30.82 0.00
3 Chovancová Marta JUDr. LL.M SZR SZR BEZPP 299 X 0.78 X
4 Karásek Libor Ing. ODS ODS ODS 7 621 X 20.07 X
5 Horňák Stanislav Ing. DS DS BEZPP 1 095 X 2.88 X
+6 Vaculík Josef Ing. KDU-ČSL KDU-ČSL KDU-ČSL 10 423 0 27.45 0.00
7 Kovář Jindřich Ing. CSc. KSČM KSČM BEZPP 3 713 X 9.77 X
+) postupující kandidát